Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu letos vzrostl. Jeho budoucnost je stále nejasná
S blížícím se koncem letošního roku se také blíží možný konec přepravy ruského plynu přes území Ukrajiny. Přestože přes Ukrajinu aktuálně teče pouhý zlomek objemů, které přes zemi proudily před několika lety, letos tranzit meziročně mírně stoupl. Budoucnost dodávek ruského plynu do Evropy stále není jistá, nicméně Ukrajina dlouhodobě signalizuje nezájem o pokračování spolupráce s ruským Gazpromem.
Navzdory probíhající válce Ukrajina i nadále přepravuje ruský zemní plyn do Evropy. Na rusko-ukrajinské hranici v posledních měsících stabilně proudí něco přes 40 milionů kubíků plynu denně. Podle serveru S&P Global ukrajinský tranzit letos mírně vzrostl. Podle dat zveřejněných tamním svazem těžařů plynu (AGPU) přes Ukrajinu proteklo od začátku roku do konce listopadu celkem 14,17 miliardy metrů krychlových ruského plynu.
Přestože objem přepravovaného plynu letos mírně vzrostl, stále je výrazně pod kontrahovaným objemem v rámci současné pětileté dohody. Podle dohody, která vyprší právě na konci letošního roku, by Gazprom měl přes Ukrajinu ročně přepravovat na 40 miliard kubíků plynu, tedy více než dvojnásobek. V roce 2008 přitom ještě přes tamní plynovody teklo do Evropy až 117 miliard metrů krychlových plynu ročně.
Přeprava ruského plynu přes Ukrajinu mezi lety 2006 a 2023. Zdroj: S&P Global
"V listopadu Gazprom přepravil 1,26 miliardy kubíků plynu, čili 38 % z kontrahovaného objemu. Toto je o 1 % více než v roce 2023, ale o 59 % méně ve srovnání se stejným obdobím roku 2021," uvedl podle serveru svaz AGPU.
Trh tak v napětí očekává, co se stane s přepravou ruského plynu přes Ukrajinu po konci letošního roku. Představitelé Ukrajiny totiž dlouhodobě deklarují, že tranzitní dohodu s Ruskem prodloužit neplánují. Je tedy vysoce pravděpodobné, že od začátku příštího roku žádný ruský plyn přes území Ukrajiny již nepoteče.
Nejasná budoucnost dodávek zemního plynu z Ruska drží v nejistotě i země střední a východní Evropy. Přestože se Česká republika v posledních letech zbavila závislosti na dodávkách ruského plynu, v listopadu se odběr ruského plynu zesílil.
V tomto případě však není příčinou nemožnost plyn dovézt z jiných zdrojů, ale výhodnější cena vzhledem k dodatečným poplatkům za přepravu plynu přes Německo. Ty německá vláda slíbila od příštího roku zrušit, nicméně se současnou politickou krizí v zemi není stále zaručeno, že se tomu tak od 1. ledna stane. Zástupci ČR, Slovenska a Rakouska tak Německo v tomto týdnu opětovně vyzvali, aby potřebnou legislativu urychleně přijalo.
Mohlo by vás zajímat:
Není nic nejasného. Ukrajina si splní své závazky a s koncem roku je konec. Takto se vyjádřili už mnohokrát. Přesně jak si Gazprom přál. Po tom výhodném plynu zůstanou jenom dluhy. Typický obchod se tou východní verbezi. Ten levný plyn se pěkně prodražil.
Peníze jsou až na prvním místě .
Přesně tak. Peníze jsou na prvním místě, tzn. že pro USA není výhodné, aby Evropa brala plyn z Ruska, ale aby nakupovala zkapalněný z USA. Dá se očekávat, že Trump nějak pořeší, aby se na Ukrajině přestalo střílet, ale plyn a ropa z Ruska do Evropy přes Ukrajinu nepůjdou. Pouze Maďarsko si plyn z Ruska zachová, protože tam proudí plynovodem z jihu.
Však taky si stepní car nechal ten levný plyn vyplatit i s úroky. Ale to spousta lidí prostě nepochopí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se