Ukrajina z obav o výsledek jednání s Ruskem navýší zásoby zemního plynu před další zimou

DomůPlynárenstvíUkrajina z obav o výsledek jednání s Ruskem navýší zásoby zemního plynu před další zimou

Ukrajínští a evropští obchodníci navyšují zásoby zemního plynu před další zimou. Připravují se na případné narušení dodávek před dalším kolem vyjednávání s Ruskem.

Andrej Kobolev, šéf státní energetické společnosti Naftogaz Ukrajiny, uvedl, že Ukrajina navýší zásoby zemního plynu ve srovnání s minulými roky. Každý rok má Ukrajina k dispozici 17 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu, letos k tomuto množství přibude dalších 20 bcm.

„Je důležité mít teplo v ukrajinských domovech, i když Gazprom spustí další krizi. Evropští obchodníci také vytvářejí dodatečné rezervy“, uvedl Kobolev.

Kobolev toto uvedl několik dní poté, co ruský prezident Vladimír Putin v Pekingu komentoval nepříznivý scénář pro Ukrajinu. Tento scénář by nastal v případě, že by Naftogaz a Gazprom nepodepsali novou dohodu o tranzitu plynu. Současná desetiletá smlouva končí na konci tohoto roku a nová smlouva není podepsána. Další kolo jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je naplánována na konec tohoto měsíce a připojí se k němu Evropská komise. Ta vyjádřila znepokojení nad pomalým tempem jednání.

Ukrajina je klíčovou zásobovací trasou ruského zemního plynu do Evropy. Touto trasou proudí přibližně 25 % (137 bcm) celkové roční spotřeby zemního plynu v Evropě (548 bcm). Rusko však staví řadu plynovodů, včetně Nord Stream 2, které dopraví plyn do Evropy jinou cestou.

Ukrajina usiluje o tranzit nejméně 60 bcm ruského zemního plynu ročně do Evropy na příštích 10 let. Dalších 30 bcm by mělo být k dispozici na krátkodobé smlouvy.

Podmínkou Gazpromu pro úspěšné jednání je zrušení dluhu, který vzešel z rozhodnutí arbitrážního soudu ve Stockholmu. Ten nařídil Gazpromu zaplatit Naftogazu celkem 2,5 miliardy dolarů (54,4 miliard korun). Rovněž Gazprom a Naftogaz se nedokáží shodnout na standardech, které se mají uplatňovat při vyjednávání a podpisu dohody o tranzitu.

Kobolev řekl, že Ukrajina je schopna dovážet zemní plyn do Evropy za konkurenceschopné ceny. Evropští obchodníci by měli začít nakupovat zemní plyn na ukrajinsko-ruské hranici. Tím zajistí bezpečnou přepravu zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Zdroj úvodní fotografie:  Naftogaz