Domů
Plynárenství
Vývoz zkapalněného plynu z USA se rychle zotavil, v listopadu opět přepisoval rekordy
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Vývoz zkapalněného plynu z USA se rychle zotavil, v listopadu opět přepisoval rekordy

Poté, co se v polovině letošního roku vývoz zkapalněného plynu ze Spojených států výrazně propadl, se situace pro tamní exportéry v posledních týdnech a měsících výrazně zlepšila. Nejen že se vývoz plynu zotavil na hodnoty z doby před koronavirovou pandemií, díky dalšímu růstu vývozní kapacity v listopadu zřejmě dosáhl nového měsíčního rekordu.

Přestože začátek letošního roku byl pro americké vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) velmi pozitivní, s příchodem koronavirové pandemie po teplé zimě došlo k výraznému propadu globální poptávky po zemním plynu, a tudíž i cen LNG. Zatímco v lednu dosahoval vývoz rekordních hodnot, v polovině letošního roku se propadl na zhruba polovinu.

Za poklesem vývozu na hodnoty nejnižší za poslední dva roky stál velký počet zrušených nákladů z důvodu nízkých cen plynu na klíčových trzích. Podle odhadů americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) na základě dostupné exportní kapacity a množství vyvezeného plynu bylo zrušeno 46 nákladů pro červen a přibližně 50 pro červenec, tedy více než se podle zpráv z trhu dříve očekávalo.

Na nižším vývozu se částečně podepsaly i letošní hurikány, které dočasně omezily lodní přepravu v oblasti Mexického zálivu a rovněž poničily elektrické vedení zásobující jeden z vývozních terminálů.

S příchodem zimy ceny vzrostly a vývoz opět přepisuje rekordy

Krušné období nicméně netrvalo příliš dlouho a se zotavením cen plynu na globálních trzích opět vzrostl i vývoz ze Spojených států. Kromě tradičního nárůstu poptávky s příchodem chladného počasí za prudkým nárůstem cen LNG, zejména v Asii, stojí omezení exportních kapacit v několika důležitých terminálech.

Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA mezi lednem 2016 a listopadem 2020. Zdroj: EIA

Podle předběžných dat se tak podle EIA vývoz LNG z USA dostal na hodnoty z konce loňského roku již v říjnu. V listopadu poté dosáhl 9,4 miliard stop krychlových denně, což je o téměř 20 % vyšší hodnota než na začátku letošního roku.

Úvodní fotografie: LNG tanker Arctic Princess, autor: JoachimKohlerBremen

Komentáře

(8)

PetrV

20. prosinec 2020, 21:00

Jak to mají s cenou?

Šli dolů s tim polotovarem?

Pavel

20. prosinec 2020, 23:38

Dolů šlo IQ PetraV.

Emanuel Vocko

21. prosinec 2020, 00:14

Spíše to vypadá na pokles IQ u tebe.... vlastně nevypadá, je to tutovka.

ja a ty

21. prosinec 2020, 05:47

rozkomentujete vaše tvrzení či si máme myslet že jste na tom s IQ ješte hůř než ten jehož jste označil intelifenčně slabým?

Jirka Trn

21. prosinec 2020, 06:38

Schopnost "diskutovat" pouze invektivami a urážením ostatních diskutujících vypovídá pouze o tvém IQ.

Pavel

21. prosinec 2020, 19:19

Helemese, tři teplí braši se hrdinně postavili za petrav. Zřejmě ve snaze dostat se k jeho pozadí. Pro nechápavé a "rozkomentování" žádající jedince, dodávám, že nikoli já ale petrv blábolí svoje nesmysly bez argumentu a podle toho mu bylo odpovězeno.

Carlos

21. prosinec 2020, 19:51

Helemese, sprostý troll pavel se objevil. Nekrmte ho.

Pavel

25. prosinec 2020, 00:37

Tak to umřeš hlady.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.