Domů
Obnovitelné zdroje
Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur
Bioplynová stanice

Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur

Evropská komise schválila český program na podporu výroby biometanu, do níž chce stát investovat 2,4 miliardy eur (téměř 59 miliard korun). Program má zvýšit účinnost výroby elektřiny a být k dispozici zejména pro malé a střední podniky a společenství pro obnovitelné zdroje, uvedl dnes ministr životního prostředí Petr Hladík. Podporu budou moci získávat do konce roku 2025.

Česko potřebovalo souhlas exekutivy Evropské unie, která dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže. Komise dospěla k závěru, že „pozitivní účinky podpory převažují nad případnými negativními účinky na hospodářskou soutěž“.

Program je podle ní nezbytný a vhodný pro ukončení závislosti na ruských fosilních palivech a přechod na klimaticky čisté zdroje energie. Oba tyto body patří k programovým prioritám komise, která na jejich plnění umožňuje čerpat peníze z unijních fondů. Česká podpora se navíc omezuje na nezbytné minimum a neposkytne profitujícím podnikům nepřiměřenou výhodu, konstatovala komise.

„Pomůže Česku splnit jeho cíle v oblasti snižování emisí, ukončit závislost na ruských fosilních palivech a zároveň zlepšit bezpečnost dodávek plynu,“ řekl ke schválení programu eurokomisař odpovědný za ochranu hospodářské konkurence Didier Reynders.

Podle Hladíka pomůže program s přechodem z bioplynových stanic, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent, na biometanové. Ty plyn vtlačí zpátky do plynárenské sítě, díky čemuž mají účinnost výrazně větší. „Je to začátek naplňování naší vize přechodu na bezemisní elektřinu,“ dodal Hladík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Slavomil Vinkler
1. listopad 2023, 19:31

Výroba biometanu z bioplynu z pěstovaných plodin je devastace orné půdy.

Pravoslav Motyčka
1. listopad 2023, 19:52

Přesně tak , místo aby se stavěla tepelná čerpadla a šetřil se plyn tak se investuje 59 mld korun do nesmyslu a devastace životního prostředí. Stačilo by zakázat instalaci nových plynových kotlů a dát majitelům nějaké menší dotace na tepelné čerpadlo kdyby stát dával 50 000 dotace , pak za to vymění 1 milion plynových kotlů za tepelná čerpadla spotřeba plynu by klesla mnohem více než při nahrazení části plynu bioplynem a ještě bez devastace životního prostředí. Mělo by to ovšem jednu nevýhodu , ty peníze by dostal milion majitelů kotlů , takto to dostane malá zájmová skupina takže se část těch miliard dostane do těch správných kapes.

Martin Hájek
1. listopad 2023, 23:52

Jé, a kde myslíte, že by se vyrobila elektřina pro ta úžasná tepelná čerpadla? Nebylo by to náhodou v plynových elektrárnách?

Petr
2. listopad 2023, 06:53

Slunce, vítr, biomasa, zelený vodík. To jsou zdroje energie pro budoucnost.

Slavomil Vinkler
2. listopad 2023, 08:04

Definuj přesně: OZE občasné zdroje energie pro budoucnost.

Martin Hájek
2. listopad 2023, 08:43

:-) Tak určitě. Možná vám trochu uniklo, že se tu bavíme o ČR a elektřině pro pohon tepelného čerpadla. Topí se obvykle v zimě.

Jiří Švarc
2. listopad 2023, 17:03

Vodík není zdroj, ale konzument energie.

Petr
2. listopad 2023, 06:55

Správná věc ze tří důvodů: jde o využití lokálního obnovitelného zdroje, brání to úniku metanu do atmosféry a snižuje ohrožení dodávek geopolitikou.

Slavomil Vinkler
2. listopad 2023, 08:08

Brání to úniku metanu do prostředí. No ano, ovšem jen toho, co by nebyl, kdyby ho nevyráběly. Devastace půdy se nám vymstí.

Pokud přebývá biomasa, zbytky třeba v lese, měla by se přeměnit na uhlík tepelným rozkladem. No dřevoplyn použít k výrobě energie a uhlík použít jako hnojivo.

Miloslav Černý
2. listopad 2023, 11:45

K tomu je třeba ještě dodat, že je třeba využit plyn na kogeneraci než pouhé spalování za tvorby elektřiny s následným tepelným čerpadlem, ať je jakékoli podle okolností. Doplnění o využití větru, slunce a vody by mělo být samozřejmostí. Od jak živa se využívaly prioritně místní zdroje. Kdyby jsme v tom byli důsledný nemuseli by jsme zatěžovat erár o nejisté návratné kontraverzní jaderné mamuty s potřebným dlouhodobým provozem1. Ty které máme nám pro přechodnou dobu s případným jejich prodloužením bohatě stačí. A to jsou v záloze ještě SMR a využití tepelné energie z větších hloubek na kterém se usilovně pracuje. Jenom účinnost fotovoltaiky se za 15 let zdvojnásobila a zdaleka není všem dnům konec, ale konec začátku, známé to rčení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se