Komisařka: EU by se měla zcela zbavit ruského LNG, navrhne další úspory plynu
Brusel 9. března (zpravodaj ČTK) – Evropská unie by se měla zcela zbavit závislosti na zkapalněném zemním plynu (LNG) z Ruska, jehož spotřeba v EU na rozdíl od plynu dováženého potrubím loni neklesla. Vyzvala k tomu dnes eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová, podle níž by evropské firmy neměly uzavírat s ruskými dodavateli nové kontrakty. Komisařka zároveň oznámila, že navrhne prodloužit systém dobrovolného omezení spotřeby plynu, které má zajistit jeho dostatečné zásoby na příští zimu. V současnosti jsou podle ní zásobníky plné z 57 procent, což je zhruba dvojnásobek loňské úrovně.
Evropský blok začal hledat náhradu za ruské energetické zdroje před rokem, po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Moskva začala vývoz energií využívat k tlaku na unijní země, které se však rychle sjednotily ve snaze obejít se bez nich. Díky kombinaci kontraktů s jinými dodavateli, úspor a většího využívání obnovitelných zdrojů loni klesl podíl ruského dovozu potrubím zhruba ze 40 procent na osm a činil 61 miliard metrů krychlových. Naopak dovoz ruského LNG se zvýšil z předloňských 16 na více než 20 miliard kubických metrů.
„Můžeme a měli bychom se co nejdříve úplně zbavit ruského plynu, aniž bychom pustili ze zřetele bezpečnost dodávek,“ prohlásila Simsonová v debatě s europoslanci z výboru pro energetiku.
Evropské firmy by podle ní neměly po jejich skončení obnovovat kontrakty na dovoz ruského LNG, čímž dají dodavatelům z ostatních zemí signál, že bude evropský trh stabilním odbytištěm. Podotkla, že Moskva může stále využívat své energie jako zbraň a že je v zájmu EU se jich proto co nejdříve zbavit.
Komise podle Simsonové navrhne prodloužit systém omezující spotřebu plynu. Na cíli dobrovolně snížit spotřebu o 15 procent se EU shodla loni v létě. I díky mírné zimě klesla spotřeba mezi srpnem a lednem o více než 19 procent, uvedla Simsonová.
„Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob do listopadu,“ řekla k návrhu dalších úspor komisařka.
Mohlo by vás zajímat:
To je ta placená americkým Pfizerem nebo jiná?
Svet, kde politicka je zalobcom, sudcom a exekutorom v jednej osobe.
V režimu, kde o ekonomických záležitostech rozhodovali politici, jsme už žili. A nedá se říct, že by to mělo nějaké výhody.
V této realitě už žijeme o většině ekonomických záležitostech rozhodují politici podle toho to také vypadá máme největší pokles životní úrovně od vzniku ČR.
My Evropané jsme si žili dost dlouho v blahobytu a je na čase se o něj podělit i s národy, které jej dosud nezakusili a taky po něm touží.. Evropa už spotřebovala gigahory surovin, tak ať je teď nechá Indii a Číně. Jen by se k nám měla připojit i Amerika a přestat odebírat ze zlého Ruska věci jako titan, paladium, obohacený uran... Je nehezké, když my se zříkáme toho, bez čeho se neobejdeme a USA sankcionují jen to, čeho sami mají dostatek.
to potom vyzerame v porovnani s USA troska ako taki no, hmmm, ako by som to povedal. taki menej inteligentni ....
My ten Green deal vybudujem: -)
Green deal vybudujem určitě i kdybychom měli žrát veverky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se