Domů
Evropská Unie
Odborníci: Požadavek EK na snížení spotřeby plynu je reálný, Češi už šetří
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Odborníci: Požadavek EK na snížení spotřeby plynu je reálný, Češi už šetří

Evropská Unie
6 komentářů
20. červenec 2022, 17:50
ČTK

Požadavek Evropské komise snížit kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu během nadcházející topné sezony spotřebu plynu o 15 procent je reálný. Uvedli to dnes odborníci, které oslovila ČTK. Domácnosti i firmy již nyní s energiemi šetří kvůli vysokým cenám, data ukazují, že spotřebitelé v Česku už ve druhém čtvrtletí snížili spotřebu plynu přibližně o požadovaných 15 procent, dodali experti.

Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezóny spotřebu plynu o 15 procent. Navrhla to Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy. Brusel by podle návrhu mohl po konzultaci s členskými zeměmi vyhlásit stav plynové nouze, který by vyžadoval povinná omezení spotřeby v celé EU. Aby pravidla vstoupila v platnost, musí je schválit členské země.

„Snížení spotřeby plynu o 15 procent není nedosažitelný cíl, který by vyžadoval nějaká drastická omezení ve smyslu zavírání provozů. Co se týče základního účelu plynu pro sektor domácnosti, to znamená vytápění, můžeme si to představit, že při snížení teploty vytápění o jeden stupeň Celsia jde uspořit zhruba pět procent energie, v tomto případě plynu,“ řekl ČTK analytik ENA Jiří Gavor.

Požadované snížení o 15 procent by tak znamenalo snížení vytápění o tři stupně Celsia, typicky například z 22 stupňů Celsia na 19. „Myslím si, že snížení o 15 procent určitě je snížení komfortu, na který jsme zvyklí, nicméně přeci jen to neznamená nutnost obléct se tak říkajíc do vaťáku nebo venkovního oblečení,“ uvedl Gavor. Dodal, že ČR patří k zemím s nadprůměrnou spotřebou energie na vytápění.

Zemní plyn
Ilustrační foto

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka je snaha o úspory pochopitelná. „Jen je otázkou, zda se to musí dít pod taktovkou Evropské komise. Data ukazují, že spotřebitelé v Česku už ve druhém kvartálu snížili spotřebu plynu přibližně o požadovaných 15 procent. Nepotřebovali žádné prosby, stačil prudký nárůst ceny, který vyprovokoval úspory. Požadavek mi tak přijde trochu zbytečný. Beru ho spíše jako snahu upozornit na napjatý stav na trhu, než že by měl přinést nějaká reálná omezení spotřeby firem či domácností,“ uvedl Tyleček.

Analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal očekává problém se schválením návrhu EK spíše u zemí, které jsou Rusku spíše nakloněny, než u zemí, které na plynu z Ruska nejsou závislé, jako jsou Dánsko, Portugalsko nebo Španělsko.

Tento krok Evropské komise měl měl podle Dohnala ale přijít o čtyři měsíce dříve. „A myslím, že bychom měli omezovat domácnosti, úřady a školy jako první. U nich se opravdu dá snížit teplota, a tak spotřeba bez velkých dopadů. Většina průmyslu totiž může ztlumit spotřebu jen za cenu ztlumení výroby, tedy HDP a daňového inkasa,“ dodal Dohnal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Lukáš
20. červenec 2022, 18:07

Uvidíme cez zimu ako sa bude šetriť. Neverím tomu, že budú ľudia doma chodiť vo vetrovkách...

Pomohla by nám teplá zima, aké sú posledné roky ale kto vie ako bude :)

feliz navidad
21. červenec 2022, 08:33

Šetřit se bude. Ne kvůli možnému nedostatku plynu, ale kvůli jeho ceně. Komu už skončila fixace a má nové ceny kolem 40Kč/m3, tomu nic jiného stejně nezbyde.

Jan Stehlik
21. červenec 2022, 09:23

Průmysl odebírá cca 80% spotřeby. Domácnosti i kdyby šetřili 10%, tak jsou to cca 2% celkové spotřeby. Ale hodně lidí má jako zálohu tuhá paliva, takže možná se omezí domactnosti o 30%. To by dělalo těch 6%. Horší to bude s průmyslem. Jak jsem slyšel, tak už má menší zakázky, tudíž tam můžou být úspory zásadní. Draslovka už to zde zavřela a korporace ji nahradila výrobou v USA.

Jan Kopecký
21. červenec 2022, 21:59

Strašně se mi "líbí", jak kdejaký "odborník" dává "knížecí rady" třeba ohledně toho snížení teploty z 22 na 19 stupňů - rád bych viděl, zda (resp. jak dlouho) by se něčím takovým sám řídil. Asi tak do doby, až mu vychladlý ksicht a prsty na klávesnici připomenou, že teorie pěkná, ale tepelná pohoda důležitější. Už se těším, jak se zavede snížení teploty třeba v kancelářích státních úřadů - důsledkem bude, že si každý sežene nějaké těleso do zásuvky, a spotřeba vzroste. Prostě jako vždy - "mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky" - socialismus nefungoval, nefunguje, a nikdy fungovat nebude - tak už si to všichni "soudruzi" uvědomte, a nechte lidi, ať se zařídí sami dle svého - to funguje nejlépe (a je to vidět, že lidi na rozdíl od soudruhů a politiků-politruků) se zařizují nejrozumněji. Díky.

Rejpal
22. červenec 2022, 23:25

Mýlíte se , lidi budou šetřit , protože topit plynem při současných cenách vede u mnohých běžné izolovaných rodinných domů k cenám 120 000 korun za rok to šetření nemusí být nutně na tepelné pohodě , ale majitel si třeba přitopí tuhými palivy, tím klesne spotřeba plynu. Šetřit budou i firmy.

minduton
23. červenec 2022, 12:43

Spousta lidí, žije z měsíce na měsíc, resp. podle toho, jak vysoké mají zálohy. Takže je otázkou, jak moc si to budou schopni spojit dohromady. Ono je klidně možné, že lidi, uklidněni tím, že zálohy mají pořád v jakés takés snesitelné výši, a budou topit jakoby se nechumelilo. A pak teprve budou s vyvalenou hubou čumět na roční vyúčtování.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se