Domů
Přenos elektřiny
50Hertz propojil německou soustavu s dánskou za využití infrastruktury offshore větrných parků
Kriegers Flak Combined Grid Solution

50Hertz propojil německou soustavu s dánskou za využití infrastruktury offshore větrných parků

Provozovatel německé přenosové soustavy, společnost 50Hertz, propojil dánskou a německou přenosovou soustavu podmořským kabelem za využití infrastruktury offshore větrných parků. Jedná se o první podobné řešení, které umožní úsporu nákladů na propojení soustav obou zemí, vyšší využití již existující infrastruktury a více možností pro dodávku elektřiny z větrných parků.

Dvojice podmořských kabelů o délce 25 kilometrů propojila německý větrný park Baltic 2 s dánským větrným parkem Kriegers Flak. Druhý z kabelů byl ke Kriegers Flak připojen ve čtvrtek 5. července.

Dnes byly nainstalovány oba pobřežní kabely kombinovaného řešení sítě – Kriegers Flak, první propojení mezi dánskou a německou přenosovou sítí v kombinaci s infrastrukturou propojení větrné farmy na moři. Jak bylo plánováno, druhý dvanáct kilometr dlouhý ponorný kabel pro spojení byl položen na dánské platformě větru Kriegers Flak. Výchozím bodem pro instalaci obou kabelů byla německá platforma Baltic 2.

„Jsou to skvělé zprávy. Každý v odvětví ví, jak může být instalace podmořských kabelů složitá, zvláště v tomto případě, kdy jsme kabely instalovaly bez přerušení provozu platformy (Baltic 2). Díky velmi dobré spolupráci s dánským provozovatelem přenosové soustavy Energinet, stejně jako s našimi kolegy z Regionálního centra Sever a provozovatelem platformy EnBW jsme dosáhli tohoto významného milníku,“ uvedla Elke Kwapisová z 50Hertz, projektová manažerka projektu.

Stejným způsobem by mohlo být Německo propojeno se Spojeným královtsvím

I další z provozovatelů přenosové soustavy v Německu plánuje zřídit podobné propojení offshore větrných parků. TenneT již společně s Vattenfallem začal zkoumat přínosy případného propojení Spojeného království a Nizozemska.

V listopadu loňského roku společnost TenneT uvedla, že propojení větrných parků ve vodách Spojeného království a Nizozemska může oproti vybudování standardního propojení obou zemí ušetřit kapitálové výdaje až 1,8 miliardy EUR a zvýšit využití aktiv z 45-50 % až na 80%.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
9. červenec 2018, 11:51

Majitelé větrných parků se tak mohou rozhodnout jestli vyrobenou energii prodat do Německa nebo do Dánska?

Mimochodem je možné si pro jeden objekt zřídit dvě přípojky elektřiny od dvou různých distribučních společností (případně i států) pokud leží na hranici? Řeším případ LDS do které se chtěl připojit jeden zákazník a zároveň zůstat i u místního distributora (pomocí přepínače sítí jak to mají často i v nemocnicích a průmyslových podniků se záložním přívodem energie). A distributor to nechce dovolit, prý je možné elektroinstalaci objektu a spotřebiče provozovat jen na jednom distributorovi a přepínat se mezi dvěma distribučními sítěmi, nebo LDS nebo elektrocentrálou atd... není bez jeho svolení dovoleno. Odůvodňuje to tím že z jeho podhledu je LDS Off-Grid síť a co je Off-Grid to se nesmí dle PPDS 2018 přílohy č.4 nikdy připojit k distribuční síti a to ani spotřebiče. Dle vyjádření distributora musí být v objektu dva druhy oddělených sítí i spotřebičů a musí být zajištěno aby spotřebiče v zásuvkách nikdo nepřehazoval.

Podle mne distributor lže a brání se tak konkurenci. V nemocnicích sice mají také více operačních sálů i více barevných zásuvek, ale určitě nevybírají operační sály a spotřebiče podle toho který distributor je zrovna výhodnější, podobně průmyslové podniky.

David
13. červenec 2018, 10:06

Zkuste se zeptat na energetice Třineckých železáren. Odebírají elektřinu i z Polska

NN
9. červenec 2018, 11:55

Na téhle zprávě je zajímavé, že vůbec nezmiňuje kapacitu propojení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516