50Hertz propojil německou soustavu s dánskou za využití infrastruktury offshore větrných parků

DomůPřenos elektřiny50Hertz propojil německou soustavu s dánskou za využití infrastruktury offshore větrných parků

Provozovatel německé přenosové soustavy, společnost 50Hertz, propojil dánskou a německou přenosovou soustavu podmořským kabelem za využití infrastruktury offshore větrných parků. Jedná se o první podobné řešení, které umožní úsporu nákladů na propojení soustav obou zemí, vyšší využití již existující infrastruktury a více možností pro dodávku elektřiny z větrných parků.

Dvojice podmořských kabelů o délce 25 kilometrů propojila německý větrný park Baltic 2 s dánským větrným parkem Kriegers Flak. Druhý z kabelů byl ke Kriegers Flak připojen ve čtvrtek 5. července.

Dnes byly nainstalovány oba pobřežní kabely kombinovaného řešení sítě – Kriegers Flak, první propojení mezi dánskou a německou přenosovou sítí v kombinaci s infrastrukturou propojení větrné farmy na moři. Jak bylo plánováno, druhý dvanáct kilometr dlouhý ponorný kabel pro spojení byl položen na dánské platformě větru Kriegers Flak. Výchozím bodem pro instalaci obou kabelů byla německá platforma Baltic 2.

„Jsou to skvělé zprávy. Každý v odvětví ví, jak může být instalace podmořských kabelů složitá, zvláště v tomto případě, kdy jsme kabely instalovaly bez přerušení provozu platformy (Baltic 2). Díky velmi dobré spolupráci s dánským provozovatelem přenosové soustavy Energinet, stejně jako s našimi kolegy z Regionálního centra Sever a provozovatelem platformy EnBW jsme dosáhli tohoto významného milníku,“ uvedla Elke Kwapisová z 50Hertz, projektová manažerka projektu.

Stejným způsobem by mohlo být Německo propojeno se Spojeným královtsvím

I další z provozovatelů přenosové soustavy v Německu plánuje zřídit podobné propojení offshore větrných parků. TenneT již společně s Vattenfallem začal zkoumat přínosy případného propojení Spojeného království a Nizozemska.

V listopadu loňského roku společnost TenneT uvedla, že propojení větrných parků ve vodách Spojeného království a Nizozemska může oproti vybudování standardního propojení obou zemí ušetřit kapitálové výdaje až 1,8 miliardy EUR a zvýšit využití aktiv z 45-50 % až na 80%.