Domů
Přenos elektřiny
Elektrifikace a boom obnovitelných zdrojů v Evropě bude vyžadovat velkou odolnost elektrizační sítě

Elektrifikace a boom obnovitelných zdrojů v Evropě bude vyžadovat velkou odolnost elektrizační sítě

Provozovatelé přenosových sítí v Evropě budou muset do roku 2040 navýšit kapacitu přenosové soustavy o dalších 90 GWe. Potřebné navýšení přenosové kapacity bude důsledkem rozmachu výroby obnovitelných zdrojů energie a očekávaného nárůstu elektrifikace dopravy a vytápění.

Obnovitelné zdroje energie budou do roku 2040 poskytovat více než 60 % celkové dodávky elektrické energie v Evropě. To představuje investiční příležitost ve výši 400 miliard eur (1 033 miliard korun). Do těchto investic spadá výstavba nových zdrojů s celkovým instalovaným výkonem 400 GWe. Zároveň musí proběhnout obrovská modernizace přenosové soustavy, která musí být doplněna řadou flexibilních zdrojů, jako jsou například plynové elektrárny a úložiště elektrické energie. S touto informací přišla ve své studii společnost Aurora Energy Research.

Studie dodává, že do roku 2050 by celková poptávka po elektrické energii v Evropě mohla vzrůst až o 85 %. To má být způsobeno elektrifikací dopravy a vytápěním.

„Evropský energetický systém by se měl v následujících desetiletích dramaticky změnit v důsledku snahy o snížení emisí oxidu uhličitého, jakožto i v důsledku elektrifikace dopravy a případně vytápění, “ řekl Richard Howard, ředitel výzkumu společnosti Aurora Energy Research.

Ze studie zejména vyplývá, že elektromobilita je na rychlém vzestupu. V roce 2019 bude každé čtvrté vyrobené auto buď hybrid, nebo elektromobil. Studie předpokládá úplnou elektrifikaci osobní a lehké komerční dopravy do roku 2050. To by zvýšilo poptávku po elektrické energii v Evropě přibližně o 20 až 25 % nad současnou úroveň.

Očekává se také, že elektrifikace vytápění bude mít výrazný nárůst. Studie varuje, že by to znamenalo ještě větší požadavky na přenosovou soustavu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
30. březen 2019, 15:47

Aneb pro velký úspěch dotací věčně pokračovat, a na příštích dvacet let si jich většinu chtějí zabrat na Západě tentokrát dráteníci a prodavači baterek :)

Vladimír
31. březen 2019, 06:32

Přitom je to celkem jednoduché. Velikost výkonu není možno definovat jako trvalou jmenovitou ale podle zásoby energie do dalšího plnění. Parní elektrárna nemůže být provozována na jmenovitý výkon pokud nemá na skládce příslušné množství paliva. Současní investoři do obnovitelných zdrojů se starají pouze o okamžitý zisk z výroby a záloha je starost někoho jiného. Dokud nebudou nastaveny stejné podmínky pro všechny výrobce tak se bude brzdit rozvoj OZE na zachování poměru výkonu OZE k ostatním výrobcům. Když na svorkách OZE bude trvalý použitelný výkon tak je vše OK. Představa že zálohu budou dělat spalovací turbíny je poněkud zcestná. Pružná spalovačka není účinná a vzhledem ke krátké životnosti je drahá, účinná spalovačka není pružná.

Vladimír
31. březen 2019, 06:52

Na začátku článku se hovoří o 400 GWe nového výkonu. Je to samozřejmě pro celou Evropu. Při současném rozvoji OZE je zde pro ně velký prostor. OZE se vyznačují velkou nestálostí dodávky el. energie. A v období kdy OZE nedodávají tak musí být zapojen náhradní zdroj. Záloha se předpokládá plynovými elektrárnami. Spalovací turbíny jsou opravdu rychlé ale při využívání této vlastnosti mají poměrně malou účinnost a krátkou životnost. Jaký je poměr ceny při jednotlivých způsobech použití?

petr
31. březen 2019, 10:30

Hezkou neděli, autor článku má ve výpočtu řádovou chybu 400 mld euro je 10 300 mld Kč.

Jinak za tuto sumičku by se dalo postavit 68 000 MW v předražených jaderkách,

které by vyrobily cca minimálně 500 mld kWh elektřiny, což je téměř spotřeba celé SRN...

a rozhodně by jsme nemuseli stavět plynové elektrárny s ročním využití 1000 hodin... za další mrak peněz...

nemo
9. květen 2019, 14:14

A co tak zopar zaloznych baterii??? Mimochodom aj elektroauta mozu byt celkom slusny zasobnik energie...

Jan Veselý
31. březen 2019, 07:27

Tak to můžeme být v ČR klidní, jak ČEPS z přenosové sítě, tak ČEZ Distribuce, E.On a PRE z distribučních sítí, mají z jejich provozu obrovské zisky a nebude pro ně tudíž problém investovat do budoucího rozvoje. Hlavně v situaci, kdy to pro ně znamená vyšší obrat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se