Domů
Přenos elektřiny
Němečtí síťoví provozovatelé se dohodli na odškodnění vlastníků pozemků pro důležitá páteřní vedení
Pokládka kabelového vedení. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Němečtí síťoví provozovatelé se dohodli na odškodnění vlastníků pozemků pro důležitá páteřní vedení

Němečtí provozovatelé přenosové soustavy TenneT a TransnetBW v prosinci podepsali rámcové dohody se sdruženími zemědělců o odškodnění za využití pozemků pro důležitá kabelová vedení SuedLink a SuedOstLink. K úspěšné dohodě zúčastněných stran došlo po více než dvou letech jednání. Společnost TenneT to uvedla v tiskové zprávě.

Zástupci bádensko-württemberského, bavorského, dolnosaského a durynského sdružení zemědělců a provozovatelé přenosových soustav TenneT a TransnetBW podepsali rámcové dohody o projektech podzemních kabelových vedeníSuedLink a SuedOstLink. Dohody stanoví pravidla pro odškodnění vlastníků a uživatelů pozemků, kteří jsou výstavbou elektrického vedení dotčeni.

Společnosti TenneT a TransnetBW si musí zajistit právo na užívání pozemků dotčených trasou elektrického vedení a poskytnout vlastníkům a zemědělcům, kteří na těchto pozemcích hospodaří, náhradu v souladu s právními normami.

"Všem je nám jasné, že žádný vlastník ani zemědělec si nepřeje takový zásah do své cenné a úrodné půdy. Proto vyvíjíme velké úsilí, abychom je minimalizovali a vzniklé škody spravedlivě a v souladu s právním základem nahradili. Protože je nám jasné, že se společností SuedLink jsme a zůstaneme hosty na cizím pozemku," řekl Dr. Werner Götz, předseda správní rady partnera projektu SuedLink, společnosti TransnetBW, popisuje oblast napětí, ve které rámcová dohoda vznikla.

Společně dohodnutá rámcová dohoda slouží jako základ pro odškodnění všech vlastníků a uživatelů pozemků, kteří jsou dotčeni projektem SuedLink nebo bavorskou částí SuedOstLink, bez ohledu na jejich členství ve sdružení. Stanoví pravidla pro náhradu za užívání pozemků a pravidla pro omezení v užívání pozemků před a po fázi výstavby podzemních kabelových vedení.

"Vedení jako SuedLink a SuedOstLink tvoří páteř energetické transformace, aby byly dodávky elektřiny bezpečné, ekologické a cenově dostupné. Oprávněné obavy musí být náležitě zohledněny. Patří mezi ně zejména zájmy zemědělců. Díky rámcovým dohodám jsme nalezli spravedlivé uspořádání v rámci stávajícího regulačního rámce. To bylo možné jen díky tomu, že zástupci zemědělců byli v této otázce tvrdí, ale vždy jednali konstruktivně,” uvedl Tim Meyerjürgens, člen představenstva společnosti TenneT.

Uzavření dohod, kterému předcházely více než dva roky intenzivních jednání, je důležitým krokem k dokončení obou vedení, jejichž realizace se potýká s několikaletým zpožděním. Původní termín uvedení obou vedení do provozu byl stanoven na rok 2022, tak aby realizace byla v souladu s termínem odstavení posledních jaderných elektráren. Podle nynějšího plánu má být vedení SuedOstLink dokončeno v roce 2027 a SuedLink v roce 2028.

Plánovaná německá HVDC přenosová vedení. Zdroj: TransnetBW

Přibližně 700 km dlouhé spojení SuedLink realizují společnosti TenneT a TransnetBW a vede přes celkem šest německých spolkových zemí: Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko, Durynsko, Hesensko, Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Přibližně 758 kilometrů dlouhý SuedOstLink je projektem společností TenneT a 50Hertz.

Tato vedení jsou základem německé energetické transformace (Energiewende), jelikož právě přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných elektráren na severu, do míst spotřeby, která je z velké části soustředěna na jihu, je největším německým problémem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vladimír Šťastný
9. leden 2023, 07:04

Myslím, že si tím přenosem v kabelech zadělávají na budoucí problémy.

minduton
10. leden 2023, 14:11

To, že si dohodli nějaká rámcová pravidla ještě neznamená, že se to bude i stavět. Nyní tento záměr v provozu není a vše v zásadě (byť se skřípěním zubů) běží i bez něj. Z toho je už automaticky zjevné, že reálná ekonomická návratnost tohoto záměru bude víc než mizerná. Ale tak je to se záměry v podobné konstelaci vždycky.

richie
11. leden 2023, 14:32

ehm .. asi netusite o com hovorite, pretoze toto uz je hodne fuzaty problem .. o zlepsenie/posilnenie a prepojenia prenosoviek sa snazia uz viac ako 20 rokov, ale zistili, ze to nie je celkom ono a prenosovke potrebuju odlahcit dedikovanymi (a kapacitnejsimi) dialkovymi vedeniami - rozhodli sa pre niekolko tras hvdc - a pred desiatimi rokmi si to pre istotu dali podporit aj federalnym zakonom .. ale roky bezia a ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se