Domů
Přenos elektřiny
Rostoucí nároky na německé sítě: Jak zajistit suroviny a kvalifikované odborníky?
Distribuční soustava společnosti Avacon AG v Německu. Zdroj: E.ON
Zdroj: E.ON

Rostoucí nároky na německé sítě: Jak zajistit suroviny a kvalifikované odborníky?

Německé distribuční soustavy si do roku 2045 vyžádají významné investice. Německo by mělo podpořit zřízení dalších výrobních míst, aby se předešlo úzkým místům v dodávkách potřebných komponentů, zejména kabelů a transformátorů. V opačném případě by zpoždění v rozšiřování sítí mohla zpomalit transformaci německé energetiky. Uvádí to studie německého sdružení energetického průmyslu BDEW a asociace elektrotechnického a digitálního průmyslu ZVEI.

Německé distribuční sítě čelí výzvám souvisejícím s připojováním nových obnovitelných zdrojů energie, akumulačních systémů, tepelných čerpadel nebo nabíjecích stanic. Za tímto účelem je třeba elektrické sítě v Německu rozšířit, posílit a v některých případech i modernizovat. K tomu je kromě kapitálu a kvalifikovaných odborníků zapotřebí také dostupnost nezbytných materiálů a zařízení, jako jsou kabely a transformátory.

Nová analýza, kterou provedla Univerzita ve Wuppertalu dle požadavku BDEW a ZVEI, dospěla k závěru, že do roku 2045 bude v distribučních soustavách potřeba instalovat nebo vyměnit kabely a transformátory v objemu cca 50-80 % současného množství zařízení v soustavě, a to v závislosti na napěťové hladině.

To například znamená potřebu více než půl milionu kilometrů kabelů nízkého napětí, včetně výměn komponentů na konci životnosti, navýšení přenosové kapacity stávajících vedení a navýšení délky vedení. K tomu je potřeba přibližně půl milionu transformátorů pro transformaci napětí ze středního (10 nebo 35 kV) na nízké napětí (méně než 1 kV).

Vysoké požadavky na rozvoj distribuční soustavy jsou způsobeny různými faktory, jak vyplývá z analýzy. Na jedné straně mnoho prvků sítě dosáhlo konce své životnosti, a je třeba je vyměnit, na druhé straně transformace energetiky a s tím spojená elektrifikace a rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie kladou na elektrickou síť stále větší nároky.

To vyžaduje vysoké investice a konstruktivní spolupráci všech zúčastněných stran, uvádí studie. Studie také vyzývá německé politiky, aby podpořili zřízení dalších výrobních míst v Německu plánováním a zajištěním investic do výrobních kapacit.

„Plánovací a schvalovací řízení pro rozvoj distribučních sítí se musí dále urychlit. Je také nutné zajistit kvalifikované odborníky, ale také dostupnost surovin, například prostřednictvím evropské surovinové banky nebo strategických surovinových partnerství. Úspěch rozšiřování soustav nakonec vždy závisí na tom, zda je pro provozovatele sítě ekonomicky výhodné síť rozšířit díky vhodnému regulačnímu rámci,“ uvedla Kerstin Andreaeová, předsedkyně výkonné rady BDEW.

Rozvoj distribučních sítí v Německu si má do roku 2045 vyžádat investice ve výši 220 miliard eur. Uvádí to plány 82 největších provozovatelů distribuční soustavy v Německu. Část nákladů na instalaci nových vedení zaplatí spotřebitelé elektřiny prostřednictvím tzv. síťových poplatků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Omega
21. říjen 2024, 14:50

Všimněte si, že jen chtějí dělat sítě. Nikdo z nich nechce dělat dlouhodobou akumulaci.

Důvod je velmi prostý - nové sítě nic s dostupností energie nevyřeší (je jedno, jestli nemám energii 60 dní nebo 40) - ale stavbu kompletně zaplatí daňový poplatník.

Akumulaci (která by to vyřešila) jim nikdo nezaplatí - tak se o to ani nepokusí.

Bob
21. říjen 2024, 16:09

Tak v článku je i akumulace na počátku zmíněna a pak se článek věnuje už jen posilování sítě.

Ale jinak máte pravdu, že se hlavně do té dlouhodobé akumulace nikdo nehrne. Ono bylo také v poslední době ukončeno (nezahájeno) hodně projektů na výrobu modrého a zeleného vodíku.

Souhrn třeba zde: medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-green-deal-nabira-zpozdeni-vodik-se-odstehoval-do-humpolce-za-hlinikem

Tradičně od tohoto autora odlehčeno trochou humoru, ale na druhou stranu jako vždy i s odkazy na zdroje.

Bude zajímavé, jak dopadnou aukce na podporu vodíkových elektráren, které budou brzo vyhlášeny v Německu.

Vítězslav Novák
21. říjen 2024, 17:01

A co by asi tak mohli plánovat, když na dlouhodobou akumulaci neexistují technologie?

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 18:01

A co by taky plánovali, když Čína i USA ukazují, že není (u nich) potřeba dlouhodobé (měsíce či půl rok) akumulace. Stačí krátkodobá, v USA má NREL spočítáno, kolik jí potřebují. Jenom v Kocourkově plánují to, co není potřeba a nedává rozumným lidem smysl (třeba chytání světla do pytlů..)

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 18:48

Co se dostává ve světě do oblasti GWhodin je zisková krátkodobá bateriová akumulace, viz třeba dnešní informace

pv-magazine-australia.com/2024/10/19/australias-big-battery-bonanza/

nebo z USA, pro datová centra

pv-magazine-usa.com/2024/10/15/major-battery-energy-storage-system-in-arizona-supports-meta-data-center/

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 18:59

Takže, můžete se pobavit s Bobem nebo panem Duškem, viz výše

nebo se můžete seznámit s realitou GWh akumulace ve světě (samozřejmě krátkodobé), viz odkazy co jsem uvedl.

Jinak co se týče výroby vodíku z elektřiny z OZE, tak jsme na tom asi tak, jako byla fotovoltaika před 20 lety, všichni místní experti se jí vysmívali, i později ...

No a kde je fotovoltaika dnes?

A kde bude za 10 let! GAME OVER

Omega
21. říjen 2024, 21:18

Tohle není o vysmívání, ale o ekonomice.

1 MWh energie v plynu vychází na 40 EUR včetně dopravy

Aby byl vodík ekonomicky použitelný musí mít srovnatelnou cenu - jenže výroba, transport atd.... dělají 50% ztrát. Takže cena energie pro jeho výrobu musí být 20 EUR/MWh. A za tuhle cenu žádné OZE na světě nevyrábí (a ani vyrábět nebude LCOE na nejlevnější vítr se zasekl na 50 EUR/MWh a zřejmě už dolů nepůjde)

Vy tady pořád říkáte jak je OZE dobré - ale pořád vynecháváte tu ekonomiku. Jenže lidstvo jako takové nefunguje na nejlepších technologiích, ale na těch nejekonomičtějších.

Bob
21. říjen 2024, 18:58

A v našich podmínkách je i vypočteno, že je potřeba kromě krátkodobé i nemálo dlouhodobé akumulace, pokud má být v mixu zastoupeno hodně FVE a VtE.

Zvláště pro FVE platí přímá úměra: čím více jich je, tím více je potřeba dlouhodobé akumulace.

Baton David
21. říjen 2024, 20:22

jedna taková technologie dlouhodobé akumulace existuje a to obohacování uranu, energeticky náročný proces který když se bude provádět v létě, a zároveň se reaktory budou odstavovat v létě pro výměnu paliva, pak odpovídá sezonní akumulaci energie, jadrofobům se to moc líbít nebude

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se