Domů
Ropa
V důsledku amerických sankcí Rosněfť ukončuje své aktivity ve Venezuele

V důsledku amerických sankcí Rosněfť ukončuje své aktivity ve Venezuele

Ruská státní ropná společnost Rosněfť prohlásila, že ukončuje své aktivity ve Venezuele a prodává veškerý s těmito aktivitami spojený majetek. Rusko bylo dlouho podporovatelem Venezuely a jejího energetického sektoru. Po uvalení sankcí ze strany USA na dceřiné společnosti Rosněfťu ovšem své aktivity v latinskoamerickém státu ukončilo.

Po uvalení sankcí USA na dceřiné společnosti Rosněfť kvůli jejich aktivitám ve Venezuele Rosněfť tyto aktivity ukončuje. Rovněž kolaps dohody uskupení OPEC+ a následný prudký pokles cen ropy přispěly ke zvýšení napětí mezi USA a Ruskem v oblasti energetiky.

„Dnes Rosněfť uzavřela dohodu se společností 100% vlastněnou ruskou vládou o prodeji svých podílů a ukončení veškerých aktivit ve Venezuele. A to včetně podílů v projektech Petromonagas, Petroperija, Boqueron, Petromiranda a Ptrovictoria, v podnicích poskytujících služby v oblasti ropy a v komerčních a obchodních aktivitách.“

z tiskové zprávy Rosněfti  

Výstupem této uzavřené dohody je prodej, uzavření, nebo likvidace veškerého majetku a aktivit Rosněfti ve Venezuele. Rosněfť naopak jako vypořádání získá 9,6% podíl na základním kapitálu společnosti. Tento podíl bude držen 100% dceřinou firmou Rosněfti.

Rosněfť se nejdříve sankce pokusila obejít

První sankce byly ze strany USA uvaleny zhruba v polovině února 2020 na firmu Rosněfť Trading. Tato firma pokračovala ve spolupráci s PDVSA, skrývala dodávky a řídila více než polovinu exportů venezuelské ropy. Ruská vláda a Rosněfť tyto sankce nazvaly ilegálními s tím, že aktivity Rosněfť ve Venezuele byly v souladu s mezinárodním právem.

Zároveň zdůraznily, že sankce neovlivní vztahy mezi Ruskem a Venezuelou. Zhruba o měsíc později byly uvaleny sankce na další společnost, TNK Trading, kdy TNK Trading měl převzít veškerou surovou ropu původně alokovanou Rosněfť Trading za účelem obcházet americké sankce.

Podle Rosněfti obchody s ropou tvořily splátky 6,5 miliard USD (přibližně 163 miliard korun) vysoké půjčky PDVSA. Ve třetím kvartálu roku 2019 z této půjčky podle Rosněfti zbývalo ještě 800 milionů USD (přibližně 20 miliard korun).

Komentáře

(1)

Josef

4. duben 2020, 00:10

Tady nejde o sankce, tady jde o cenu ropy - levná ropa = žádné investice....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.