Domů
Ropa
Environmentální organizace žalují Norsko u Evropského soudu pro lidská práva
Norsko vodní nádrž

Environmentální organizace žalují Norsko u Evropského soudu pro lidská práva

Dvě nevládní organizace a šest jednotlivců žalují Norsko u Evropského soudu pro lidská práva. Požadují, aby byly zrušeny licence pro průzkum ropy v Barentsově moři. Tato žaloba navazuje na tři zamítnuté žaloby u norských soudů. Informoval o tom portál Euractiv.

Nevládní ekologické organizace Mladí přátelé Země (Young Friends of the Earth) a Greenpeace v Norsku po norské vládě požadují, aby zrušila 10 licencí na průzkum těžby ropy v Barentsově moři. Tyto licence byly uděleny v roce 2016 a podle organizací jsou protiústavní. Organizace se odkazují na Pařížskou klimatickou dohodu a na to, že licence na průzkum ropy jsou v rozporu s článkem 112 norské ústavy. Podle tohoto článku má každá osoba právo na zdravé (životní) prostředí. Stát by měl přijmout taková opatření, aby byly principy obsažené v článku 112 implementovány.

V prosinci loňského roku norský nejvyšší soud už zamítl třetí žalobu těchto organizací. Většina soudců tohoto soudu se shodla, že by bylo možné se na článek 112 norské ústavy odvolat, pokud by došlo k porušení závazků v oblasti životního prostředí a klimatu. K tomu ale podle nich v této situaci nedochází. Podle nejvyššího soudu Norska udělování povolení k průzkumu těžby ropy není v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech. Důvodem je, že nepředstavuje „skutečné a okamžité riziko“ životu a fyzické nedotknutelnosti.

„Mladí aktivisté a environmentální organizace argumentují, že toto rozhodnutí [soudu] bylo chybné vzhledem k tomu, že nepřihlédlo k významu jejich environmentálních ústavních práv a nezohlednilo přesné zhodnocení dopadů klimatické změny pro budoucí generace.“

z tiskové zprávy Greenpeace

Norsko s ropou i zemním plynem stále počítá

Na začátku června norská vláda zveřejnila Bílou knihu týkající se energetiky a toho, jak vytvořit dlouhodobé hodnoty z norských energetických zdrojů.

Tento strategický dokument stále obsahuje možnost těžit ropu a zemní plyn. Zároveň ale o těchto sektorech hovoří jako o „nízkoemisním“ plynárenském a ropném sektoru a zmiňuje také postupné ukončení využívání energie založené na fosilních zdrojích.

Konkrétně v případě ropného průmyslu Bílá kniha očekává, že se jeho důležitost v norské ekonomice bude snižovat.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.