Domů
Ropa
IEA: Spojené státy se do 10 let stanou čistým vývozcem ropy

IEA: Spojené státy se do 10 let stanou čistým vývozcem ropy

Ropa
22 komentářů
16. listopad 2017, 06:23
Jan Votruba

Dle Mezinárodní energetická agentury (IEA) se Spojené státy okolo roku 2027 stanou čistým vývozcem ropy, především díky těžbě břidlicové ropy. Amerika je také na cestě předběhnout Katar na pozici hlavního vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). IEA dále předpokládá, že vrchol poptávky po ropě nemusí nastat ani do roku 2040.

Agentura předpokládá bezkonkurenční nárůst těžby ropy v USA mezi lety 2010 a 2025 oproti těžbě v kterékoliv jiné zemi. Hlavním důvodem má být zvýšená těžba břidlicové ropy, která bude mít dlouhodobý dopad na trh s ropou v Severní Americe i zbytku světa.

Naposledy export ropy z USA převýšil dovoz v roce 1953, během ropné krize v 70. letech byl na prakticky veškerý vývoz uvalen zákaz, jenž byl zrušen teprve v roce 2015. Technologický postup v oblasti frakování od začátku 21. století otevřel cestu k novým obrovským nalezištím zemního plynu a břidlicové ropy, což změnilo trhy pro obě komodity na celosvětové úrovni.

Američané tak díky nárůstu těžby platí méně za pohonné hmoty a ropný kartel OPEC ztratil schopnost plně kontrolovat světové ceny ropy.

„Amerika se stává neoddiskutovatelným světovým lídrem v těžbě ropy a zemního plynu. A to má velké důsledky pro svět energetiky,“ prohlásil Dr Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Ekonomové dále dodávají, že očekávaný nárůst americké těžby ropy by měl překonat i nárůst těžby Saudské Arábie v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, zároveň by tamní nárůst těžby zemního plynu měl překonat i nárůst Sovětského svazu v době, kdy začal využívat sibiřská naleziště.

Zdroj: theguardian.com, World Energy Outlook

V dnešní době je ropný trh ovládán Ruskem, Amerikou a členskými zeměmi OPEC. Katar je největším exportérem LNG, ale právě toto prvenství mají dle prognóz získat Spojené státy okolo roku 2025. Podle odhadů IEA se následně kolem roku 2027 stane Amerika čistým vývozcem ropy.

Vliv energetické politiky prezidenta Trumpa bude na vývoj těžby ropy a zemního plynu rovněž znatelný, podle IEA by Spojené státy nicméně nebyly na cestě stát se čistým vývozcem ropy, kdyby za vlády bývalého prezidenta Obamy nebyly zavedeny ekonomické standardy pro spotřebu paliva u vozidel.

Ropa tu bude ještě dlouho

IEA ve svých odhadech udává i jiná zajímavá čísla a data. Například Čína má do roku 2030 předběhnout Ameriku ve spotřebě ropy a stát se tak světovou jedničkou. V celé Asii má potom okolo roku 2040 skončit 70 % světového exportu LNG.

Oproti jiným odborníkům či společnostem, jako Shell, které předpokládaný vrchol poptávky po ropě odhadují již na příští desetiletí, je IEA více skeptická a dle jejích slov by vrchol poptávky nemusel nastat ani před rokem 2040.

Výkonný ředitel Birol uvedl, že zvyšující se elektrifikace energetiky je jeden z velkých trendů a předpokládá nárůst elektromobilů z dnešních dvou milionů na 300 milionů, a to v roce 2040. Nicméně ani dle jeho názoru nejsou ještě dny ropy sečteny:

„Dle mého názoru je příliš brzo psát nekrolog pro ropu. Poptávka po ropě bude růst kvůli nákladním autům, lodím, letecké dopravě a petrochemickému průmyslu.“

Dle názoru agentury IEA bude celosvětová poptávka po zdrojích energie růst, ale pomaleji než v minulosti. Do roku 2040 IEA očekává nárůst energetických potřeb o 30 %.

Autor úvodní fotografie: Tim Evanson

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bohatší díky ruské invazi. Příjmy z prodeje ropy vyskočily v Saúdské Arábii o 89 procent, se zvyšováním produkce je ale opatrná
8. srpen 2022, 07:13
Čeká svět stagflace jako po ropných šocích v 70. letech? Vysoká inflace už je realitou, nyní se blíží i ekonomická krize
4. srpen 2022, 15:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Jan Veselý
16. listopad 2017, 08:17

Tenhle scénář se mohl naplnit, kdyby Trump systematicky nelikvidoval legislativu po Obamovi. USA mohli do roku 2025 radikálně snížit spotřebu u aut a trucků, takže by měli na vývoj i bez zvyšování těžby. Zvítězilo ovšem pohodlíčko automobilek.

A mimochodem, všimla si slavná IEA jak agresivně tlačí čínské vládní orgány na elektrifikaci dopravy? Čína nehodlá lézt do stejné geopolitické pasti jako USA.

frank
16. listopad 2017, 09:29

Proč by ne, však tam v té Číně sekají nové atomové elektárny jako baťa cvičky.....

Jan Veselý
16. listopad 2017, 10:46

Kdyby Baťa sekal dvě cvičky za rok, tak by moc nevydělal. Tomu spíše odpovídá cca 200 milionů nainstalovaných FV panelů v Číně jen letos.

Petr Závodský
16. listopad 2017, 16:23

Mám to sem zase kopírovat???

Martin Hájek
16. listopad 2017, 09:31

USA do žádné geopolitické pasti nelezou, když mají svojí ropu a plyn. Na rozdíl od EU a Číny mohou být úplně v klidu a dál využívat fosilní paliva podle libosti. Samozřejme za předpokladu, že hodí Paříž za hlavu, ale ta dohoda je stejně mrtvá, bude ji opět plnit jen EU, stejně jako Kjóto I a II. Stačí se podívat, k čemu dospěje slavný COP v Bonnu, kde se pochopitelně objevila logická otázka, kdo zaplatí za USA jejich podíl ze 100 miliard dolarů ročně pro rozvojové země. Odpověď je celkem jednoduchá - nikdo. Což pochopitelně má svoje důsledky.

Jan Veselý
16. listopad 2017, 13:44

Aha, takže od roku 1953 trvající dovozní závislost na ropě neexistuje? Ropné šoky 70. let a válečná angažmá kvůli ropě v Perském zálivu neexistovaly? Teď ta oprátka není tak drsná jako před 10 lety, ale pořád tam je.

Martin Hájek
16. listopad 2017, 16:46

Minulost není budoucnost. Pokud budou USA v ropě a plynu soběstačné, respektive budou exprotní, tak se jich případná krize nijak nedotkne. Jednoduše se zakáže export plynu a ropy (mimochodem u ropy platilo donedávna exportní omezení), a cena v USA bude pořád rozumná bez oheldu na případnou globální krizi. To je mimochodem také důvod, proč se USA mohou v klidu stahovat do "splendid isolation", protože už nepotřebují ani Blízký východ ani Evropu, potřebují jen Čínu, která jediná s nimu umí držet krok, respektive je v řadě oblastí válcovat.

Jan Veselý
16. listopad 2017, 22:38

Se zakáže, haha. To jako, že američtí zákonodárci zakážou ropné lobby za draho exportovat a vnutí jim přesycený domácí trh? Co jsem si všiml, tak US kongresmeni, senátoři a ministři dělají ropákům pomyšlení, hlavně Republikáni.

Ale třeba jste věštec a Justice Democrats všechny převálcují a pak se mohou ropnému byznysu dít ještě horší věci.

Martin Hájek
16. listopad 2017, 23:57

V normální zemi volič zvolí toho, kdo mu zajistí levnou energii. Je to velmi prosté. Ostatně i proto je prezidentem Trump a ne Clintonová. Pak jsou tu některé anomálie zemí, kde volič volí toho, kdo mu ve jménu záchrany planety či jiného vyššího dobra energii zdraží.

Jan Veselý
17. listopad 2017, 20:12

Tohle už je teda hodně zoufalé překrucování reality. Shodou okolností před dvěma dny vyšlo toto.

Martin Hájek
19. listopad 2017, 23:59

A který z těch programů zajišťoval levnou energii? Já myslím, že žádný. Nechci teď polemizovat o jejich smyslu, většinu vůbec neznám, ale třeba mi ukážete nějaký, který tu levnou energii přinášel.

Jan Veselý
20. listopad 2017, 09:09

Například Energy Star opravdu levnou energii nezajišťoval, on "jen" malospotřebitelům pomáhal velmi výrazně SNIŽOVAT NÁKLADY NA ENERGIE. A samozřejmě, vedlejším důsledkem nižší spotřeby je přebytek nabídky na straně výroby a tedy nižší ceny. Za každý vynaložený vládní dolar do tohohle programu uštetřili spotřebitelé 300 dolarů.

Obdobně funguje podpora zateplování nebo standardy pro spotřebu aut.

Prostě programy, které snižují závislost spotřebitelů na levné energii.

Každopádně je jistě, že levnou energii Američanům nezajistí ani importní tarif na FV panely, ani velká výstavba exportních terminálů na LNG (vyrovná cenu plynu v USA a na globálních trzích, tj. zdraží ho), ani dotování nekonkurenceschopných uhelných a jaderných elektráren.

Petr
16. listopad 2017, 09:55

Myslíš jako, že i USA si mohli užívat stejně prolhaných statistik spotřeby jako zajistili od reality odtržení byrokraté ve vleku zelených pro EU?

USA by daleko víc pomohlo, kdyby tamní jiným způsobem obyvatelstvo manipulující byrokraté a bankéři zrušili zónování, jímž ovládají pozemky ve městech, a pak by tam mohla konečně vznikat vícepatrová sídliště s obchůdky v blízkosti továren, což by opravdu pořádně snížilo spotřebu při každodenní dopravě do práce a za nákupy.

Jan Veselý
16. listopad 2017, 10:51

Hodnocení spotřeby podle metodiky EPA je mnohem objektivnější a dobře odpovídá typické spotřebě v reálném provozu.

S tím zónováním sice máte pravdu, ale o to se různí lidé marně snaží už několik desítek let. Holt je to urbanismus vyrostlý na předpokladu, že každý má auto a může si kdekoliv levně dojet.

Martin Hájek
16. listopad 2017, 13:04

Což je v USA shodnou okolností pravda a kvůli záchraně planety nestojí za to zažité zvyky měnit. EU to za ně dožene.

Milan Vaněček
16. listopad 2017, 15:50

Vůbec nerozumíte Americe protože jste tam nestudovali a nepracovali. Když projedete USA křížem krážem tak zjistíte že Amerika je nesmírně různorodá, to není homogenní Evropa. Trump netrump, východní a západní pobřeží si bude dělat svoji politiku podpory OZE a to mezi tím zůstane přes 50 dalších let závislé na ropě, tam jsou hlavně Trumpovi voliči.

Martin Hájek
16. listopad 2017, 16:39

Tak už je asi dost dlouho, co jste tam byl. Uchlastaná SUV s 3+ litrovým motorem jezdí na východním i západním pobřeží všude. Auto evropského typu mají jen chudáci. No a pak prá vyvolených, což už vůbec neví co s prachama a auto nepotřebují, protože létají vrtulníkem nebo sukromým jetem, tak ti mají v garáži také Teslu, aby byli zelení. To je dnešní Amerika a mám jí dost slušně projetou a ne před 20+ lety.

Milan Vaněček
16. listopad 2017, 19:22

Vy ji máte "projetou", já jsem tam studoval, pracoval i přednášel.

Josef
17. listopad 2017, 12:17

Mezinárodní agentura pouze protáhla současné trendy. Pro objem těžby na úrovni spotřeby USA bude ovšem nutno počítat s vyšší tržní cenou ropy, která dovolí otevření dnes nerentabilních ložisek břidlicové ropy , není příliš pravděpodobné že tento trend přijde. OPEC bude spíše držet ceny pod hranicí , která zajistí že USA budou závislí na dovozech ropy.

Milan Vaněček
17. listopad 2017, 12:41

Tady máte silnou kritiku WEO který předložila IEA. Přečtěte si http://energypost.eu/16093-2/

Toto je shrnutí z upoutávky: The International Energy Agency (IEA) likes to present itself as a climate champion, but it is in fact steering the energy system towards catastrophic levels of warming, writes Greg Muttitt, Senior Advisor at NGO Oil Change International. The IEA is supposed to be an advisory body to its members countries, Muttit notes, but its real masters appear to be the fossil fuel companies.

I když já jsem advokát čistého životního prostředí a ne boje s globálním oteplováním, taky si myslím že IEA jen popisuje sny těžařů fosilních paliv.

Jan Veselý
17. listopad 2017, 16:46

Vy jste z oboru, Vám se tohle bude extra líbit.

Milan Vaněček
17. listopad 2017, 18:17

Pěkné, znám jen ten kumulativní obrázek. Ale jsem rád, že IEA vydává své předpovědi. Podle prof. Parkinsona jsou lidé, co se SOUSTAVNĚ mýlí pro firmu velmi cenní. Dávají Vám jistotu že to nebude tak jak oni říkají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se