Domů
Evropská Unie
Nadnárodní korporace: Reforma trhu s povolenkami nestačí

Nadnárodní korporace: Reforma trhu s povolenkami nestačí

Plánovaná reforma trhu s emisními povolenkami je podle zástupců největších korporací nedostatečná pro efektivní omezení klimatických změn. To je hlavní sdělení otevřeného dopisu adresovanému ministrům životního prostředí zemí EU 28, kteří se sešli v pondělí v Lucembursku.

Sdružení významných nadnárodních společností Corporate Leader Group (CLG), do které patří například Skanska, Doosan, Sky, EDF Energy, Unilever, nebo Coca Cola, požaduje důraznější změny v enviromentální politice EU. Podle vyjádření CLG panují oprávněné obavy, že reforma trhu s emisními povolenkami nebude stačit pro efektivní snížení emisí skleníkových plynů.

Od roku 2100 bez emisí

Členové této skupiny chtějí hrát vedoucí úlohu při přechodu na nízkouhlíkové technologie a zajistit prosazení těchto změn v širším ekonomicko-politickém kontextu. Cílem organizace CLG je dosáhnout celosvětově nulových emisí do roku 2100 a jejich alespoň 40% snížení na globální úrovní do roku 2030. Pokud jde o státy EU, klade si CLG za svůj cíl prosazení záměru snížení emisí o 80 % do roku 2050.

V otevřeném dopise CLG tvrdí, že ani po reformě nebude systém schopen generovat dostatečné množství prostředků na podporu nízkouhlíkových technologií. Dalším sporným bodem je také rozdělování volných povolenek do sektorů nejvíce zasažených platbami za emise skleníkových plynů.

Zatímco výše zmíněným společnostem připadá aktuální situace nedostatečná, zástupci nejvíce dotčených sektorů již nyní upozorňují, že prováděné reformy pro ně budou likvidační.

Ocelářský průmysl: v ohrožení jsou statisíce míst

Podle Evropské asociace výrobců oceli EUROFER, ohrožuje současná reforma trhu s emisními povolenkami 330 000 pracovních míst v tomto sektoru. Podle slov generálního ředitele EUROFERu Axela Eggerta budou plánované reformy stát ocelářské firmy mezi roky 2021 – 2030 více než 34 miliard eur na přímých a nepřímých výdajích.

Schůzka ministrů životního prostředí byla jednou z prvních akcí, které povedou k zavedení reforem do legislativ jednotlivých členských států EU. Během pondělní diskuze požadovali ministři Francie a Británie prosazování mnohem razantnější opatření, kdežto ministři zemí regionu střední Evropy bojovali za právo na ochranu svého průmyslu.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Solární, větrné a další šetrné zdroje energie. EU schválila dosud největší balíček klimatických návrhů.
28. červen 2022, 12:50
Bez plánu na odchod od uhlí nezískají české regiony desítky miliard z EU
23. červen 2022, 09:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se