Domů
Ropa
Saúdská Arábie hodlá zvýšit výrobu elektřiny z OZE a plynu, pomůže jí to zvýšit ropný export
Těžba ropy
Zdroj: Dentons

Saúdská Arábie hodlá zvýšit výrobu elektřiny z OZE a plynu, pomůže jí to zvýšit ropný export

Ropa
1 komentář
28. červenec 2022, 06:48
Daniel Grecman

Jak uvádí zahraniční portál Oilprice, Saúdská Arábie aktuálně vyrábí zhruba polovinu své produkce elektrické energie z ropy a ropných derivátů. Rozvoj těžby a využití zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie (OZE) by měl zemi napomoct k tomu, aby zvýšila svou dlouhodobě udržitelnou produkční kapacitu ropy na 13 miliónů barelů ropy za den (bpd) během aktuální dekády.

Rozvoj těžby ropy a plynu

Saúdská Arábie již v minulých letech avizovala své plány v rozvoji dlouhodobě udržitelné ropné produkční kapacity. K tomuto kroku se vzhledem k energetické krizi spojené s válkou na Ukrajině obrací stále větší pozornost. Prostřednictvím největší ropné společnosti na světe, společnosti Saudi Aramco, kde stát drží většinu, plánují Saúdové dostat udržitelnou kapacitu na úroveň 13 miliónů bpd, a to do roku 2027 z aktuální úrovně 12 milionů bpd. V podfinancování ropného sektoru vidí tamní představitelé příležitost, kterou chtějí využít.

Cíle plánují Saúdové dosáhnout jednak rozvojem těžebních ropných polích Marjan a Berri, pak ale také zvýšením podílu plynu a obnovitelných zdrojů energie na produkci elektřiny.

V oblasti těžby zemního plynu udělali Saúdové v posledních několika letech významné objevy zásob a mají ambici stát se jedním z nejvýznamnějších vývozců zkapalněného zemního plynu (LNG).

Investice do OZE zvyšují potenciál vývozu ropy

Během května, kdy se zvýšily teploty a poptávka po elektřině v důsledku většího používání klimatizací, narostla přímá spotřeba ropy pro výrobu elektřiny na 582 tis. bpd, jak ukazují data JODI. S využitím ropných derivátů se ekvivalentní spotřeba ropy pohybovala okolo 967 tis. bpd.

Do roku 2035 plánuje Aramco instalovat ve fotovoltaických a větrných elektrárnách až 12 GW instalovaného výkonu a nahradit tak část elektřiny vyráběné spalováním  ropy. Společnost rovněž plánuje snížit emisní náročnost produkce ropy a zemního plynu o 15 % do roku 2035 v porovnání s rokem 2018.

"Snížení emisní náročnosti výroby a využití energie, se současným uspokojením celosvětově rostoucích energetických požadavků, je největší dvojitá výzva pro náš sektor," uvedl předseda představenstva Saudi Aramco, Yasir al-Rumayyan.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ladislav Novák
29. červenec 2022, 17:45

Konečně se dovíme, jaký nesmysl byl fotovoltaický projekt DESERTEC, pokud se týče dosažitelné doby života a účinnosti fotovoltaických panelů umístěných v pouštních podmínkách blízko rovníku s nejvyšším slunečním zářením (ale v krátkém denním cyklu). Boj s prachem a pískem, vysokými provozními teplotami během dne, velkým poklesem teplot v noci... (a možné záškodnické aktivity).

Na druhé straně - kdo by si nechtěl otestovat využití sluneční energie v tak náročných (ale možná v něčem i výhodných) podmínkách?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se