Čína vysílá na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat uhlíkové emise

DomůRychlé zprávyČína vysílá na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat uhlíkové emise

Čína ve čtvrtek vyslala na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat emise skleníkových plynů. Oznámila to oficiální čínská zpravodajská agentura Xinhua. Jedná se o krok, který má Číně jako největšímu světovému znečišťovateli skleníkovými plyny pomoci snížit svou uhlíkovou stopu.

Tento krok přichází nedlouho po té, kdy některé části severní Číny zaznamenaly v minulém týdnu znečištění ovzduší dosahující téměř rekordních hodnot. Situace byla tak vážná, že úřady vyhlašovaly „rudý poplach“, došlo k přerušení letů a uzavírání továren a škol.

Čína produkuje téměř čtvrtinu celosvětové produkce oxidu uhličitého, v červenci minulého roku potvrdila záměr ke snížení emisí CO2 o 60-65 % oproti hodnotám z roku 2005.

Satelit bude poskytovat data po 3 roky

Satelit vážící 620 kg TanSat byl vynesen na slunečně synchronní oběžnou dráhu raketou Chang Zheng 2D ze základny Jiuquan v Gansu na severozápadě poušti Gobi. Bude obíhat ve vzdálenosti přibližně 700 km nad povrchem Země a monitorovat koncentraci,  distribuci a toky oxidu uhličitého v atmosféře.

Satelit bude Číně poskytovat nezávislá data po tři roky, na základě získaných informací bude země rozhodovat o dalších politických krocích týkajících se omezování emisí oxidu uhličitého.

Satelit bude provádět měření oxidu uhličitého v atmosféře každých 16 dnů s přesností alespoň 4 ppm  (parts per million).

Znečištění ovzduší v Číně patrné i ze snímků pořízených z družic. Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center

Proměna čínské enviromentální politiky

Ještě v roce 2009 byla Čína na klimatické konferenci v Kodani obviňována z blokování tehdejší dohody. Zhoršující se situace ohledně ovzduší v zemi ovšem přiměla čínskou vládu jednat.

V srpnu minulého roku Čína schválila novelu zákona o znečišťování ovzduší. Ta má zemi poskytnout nové pravomoci k potrestání znečišťovatelů a právní rámec pro omezení spotřeby uhlí, největšího zdroje čínského smogu.

V září společně s druhým největším znečišťovatelem, USA, Čína ratifikovala pařížskou klimatickou dohodu. Obě země dohromady emitují zhruba 38 % světových emisí oxidu uhličitého.

Úvodní fotografie: Nicolò Lazzati