EIA: Největší podíl na nárůstu spotřeby v amerických budovách způsobí klimatizace

DomůRychlé zprávyEIA: Největší podíl na nárůstu spotřeby v amerických budovách způsobí klimatizace

Podle referenčního scénáře obsaženého v každoročně vydávaném energetickém výhledu americké vládní agentury EIA pro USA mezi lety 2019 a 2050 budou mít největší podíl na nárůstu spotřebované energie v oblasti obytných a komerčních budov klimatizace. Největší propad ve spotřebě energie je očekáván naopak ve vytápění. Důvodem jsou očekávané přesuny obyvatel z chladnějších do teplejších oblastí v USA, očekávané teplejší počasí a regionální rozdíly v růstu sektorů.

Podle ročního výhledu Annual Energy Outlook 2020 americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) mělo v roce 2019 v USA vytápění největší podíl na dodané energii do budov ve srovnání s jinými využitími. Konkrétně se jednalo o 38 %. EIA nicméně očekává, že do roku 2050 spotřeba energie ve vytápění poklesne o více než 1,5 kvadrilionu britských termálních jednotek (přibližně 440 TWh). K většímu poklesu v žádné jiné oblasti spotřeby energie v budovách v USA nedojde.

Celková spotřeba energie v budovách podle předpokladů EIA vzroste o 7 %. Důvodem je rostoucí spotřeba energie zejména v klimatizacích, elektronických spotřebičích a ohřívání vody. Tento nárůst převáží pokles energie spotřebované na vytápění a osvětlení.

Spotřeba energie vzroste v celém sektoru budov

Dle EIA počet obyvatel USA do roku 2050 vzroste o 58 milionů a počet domácností o 24 milionů. Celková obytná plocha amerických domácností by se měla zvýšit o 33 %. Agentura rovněž očekává, že se zvýší počet domácností, ve kterých žije jedna rodina a které mají obvykle větší prostory, ke klimatizování ve srovnání s domácnostmi, kde žije více rodin, nebo s mobilními domácnostmi.

EIA očekává, že se zvýší plocha i u komerčních budov, a to o 34 %. Kancelářské budovy pak spotřebují více energie na klimatizování prostor než jakýkoliv jiný typ budov. Klimatizace budou tvořit 25 % spotřebované energie v komerčních budovách v USA v roce 2050.

Předpovědi EIA pracují například s výsledky modelů regionální distribuce obyvatel v USA (kde očekávají přesuny obyvatel z chladnějších oblastí do teplejších) a obecně očekávané teplejší počasí.