Domů
Rychlé zprávy
Loni přibylo v Evropě o 48 % méně offshore větrných elektráren, překvapilo Nizozemsko

Loni přibylo v Evropě o 48 % méně offshore větrných elektráren, překvapilo Nizozemsko

Instalovaný výkon offshore větrných elektráren v Evropě v roce 2016 vzrostl o 1 558 MW, což je meziroční pokles přírůstku o 48 %. Aktuálně dosahuje instalovaný výkon offshore větrníků 12,6 GW, přičemž nejvíce instalovaného výkonu je nyní ve vodách Velké Británie (5,1 GW) a Německa (4,1 GW).

Větrné elektrárny na moři se v Evropě v loňském roce netěšily takovému přírůstku instalovaného výkonu, jako v roce 2015. Nové instalace poklesly téměř na polovinu a celkový výkon se zastavil na úrovni 12 631 MW. Co do počtu větrných turbín přibylo 338 nových větrníků na šesti různých místech.

Nejvíce offshore větrníků loni přibylo v Německu, které nainstalovalo celkem 813 MW a o 122 MW předstihlo druhé Nizozemí. Rok 2016 byl podprůměrný zejména pro Velkou Británii, která má nyní největší celkový výkon offshore větrných elektráren, ale v loňském roce jej navýšila o pouhých 56 MW.

Pomyslným skokanem roku je ale především Nizozemsko, to mělo do loňského roku pouze 427 MW instalovaného výkonu. Díky loňské výstavbě tak svůj celkový výkon téměř ztrojnásobilo a dosáhlo 1118 MW.

Jediná země, kde se instalovaný výkon snížil bylo Portugalsko. To podle plánu stáhlo z provozu testovací plovoucí větrnou elektrárnu.

Celkem byly dokončeny v roce 2016 čtyři projekty a na jedenácti nyní probíhá výstavba. Větrné farmy, které jsou momentálně ve výstavbě mají plánovaný instalovaný výkon 4,8 GW a po jejich dokončení bude výkon v Evropě na úrovni 17,4 GW. Do roku 2020 by měl výkon dosáhnout 25 GW.

Zatímco rok 2016 byl chudší na offshore farmy uvedené do provozu, o téměř 40 % se zvýšil objem financí projektů, u kterých bylo schváleno rozhodnutí k investici.

Využití instalovaného výkonu větrných elektráren na moři podle měsíce a území

Nárůst zaznamenal i průměrný výkon elektrárny, která byla v roce 2016 připojena do sítě. V loňském roce byl průměrný instalovaný výkon 4,8 GW, což znamená meziroční nárůst o 15 % a nárůst v posledních deseti letech o 62 %. V loňském roce byla také poprvé uvedena do provozu elektrárna s výkonem 8 MW.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.