Domů
Rychlé zprávy
Polsko zváží zprovoznění nových uhelných dolů

Polsko zváží zprovoznění nových uhelných dolů

Polsko v reakci na vyšší poptávku po energiích možná otevře kolem roku 2019 nové uhelné doly. Řekl to dnes náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski. Země by tím šla proti většinovému evropskému proudu, který se přiklání k čistším zdrojům energie.

Polsko, které získává většinu elektřiny z uhlí, pravděpodobně postaví v příštích letech více uhelných elektráren a tepláren, poznamenal náměstek. Ministerstvo energetiky vypracuje v příštích měsících návrh energetického mixu.

„Potom budeme přemýšlet, co dál,“ cituje Tobiszowského agentura Reuters.

V Polsku se loni vytěžilo zhruba 70 milionů tun černého uhlí, což je téměř o dva miliony tun méně než v předešlém roce.

Ilustrační foto

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni v rámci restrukturalizačního plánu rozhodla o uzavření některých ztrátových uhelných dolů a o sloučení největších uhelných společností. PiS požaduje, aby uhlí zůstalo hlavním energetickým zdrojem Polska na další roky. Plánuje také snížit závislost země na dovozu uhlí z Ruska. Parlamentní volby v roce 2015 vyhrála strana částečně i díky slibu, že ochrání tento sektor i pracovní místa v něm.

Záměr Polska ale kontrastuje s vývojem v Evropská unii. Ta se snaží uhlíkové emise omezovat. Zcela opačná je i situace v České republice, kde se doly zavírají. Těžební společnosti OKD se loni kvůli klesajícím cenám uhlí a vysokému zadlužení dostala do úpadku.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.