Domů
Evropská Unie
Propojení mezi Francií a Irskem získá dotaci od EU ve výši 4 mil. €

Propojení mezi Francií a Irskem získá dotaci od EU ve výši 4 mil. €

Evropská unie poskytne ze svých fondů 4 mil € (105 mil. Kč) na propojení přenosových soustav Francie a Irska.

Projektu, který chce vybudovat první propojení francouzské a irské elektroenergetické soustavy, byl minulý týden udělen Evropskou komisí grant ve výši 4 miliony EUR. Keltské propojení umožní rozšíření volného obchodu s energií mezi zeměmi EU, dále přinese zvýšení bezpečnosti dodávek energie v Irsku a umožní integraci více obnovitelných zdrojů do evropského energetického systému.

Představitelé projektů, RTE France a EirGrid, a výkonná agentura EU pro inovace a sítě, INEA, podepíší grantovou dohodu na slavnostním ceremoniálu v Bruselu, na kterém se setkají zástupci francouzské a irské vlády a Evropské komise.

Samotné propojení mezí zemí galského kohouta a ostrovním státem se bude skládat z přibližně 600 km podmořských kabelů. Kapacita propojení bude až 700 MW, což je ekvivalent dodávky energie přibližně 450 000 domácnostem. Současně s vedením bude položena přímá komunikační linka optického vlákna mezi Irskem a Francií. Propojovací vedení také umožní, aby přebytky obnovitelné energie byly přenášeny na další místa, kde je vysoká poptávka po elektřině.

K dnešnímu dni již byla úspěšně provedena studie proveditelnosti, počáteční návrh a předběžná konzultace projektu za podpory orgánu pro propojení Evropy – CEF (EU Connecting Europe Facility).  Samotný grant, který také pochází z fondu CEF, bude financovat studii, jež bude zahrnovat detailní vypracování projektu, veřejnou konzultaci a přípravu na jeho výstavbu.

Propojení spadá do kategorie projektů společného zájmu (PCI), jelikož se považuje za nezbytné pro dokončení vnitřního trhu EU s energií a pro přispění k poskytování cenově dostupné, bezpečné a udržitelné energie v Evropě.

Komentáře

(1)

Ladislav

4. červenec 2017, 20:25

Přijde mi to jako politický projekt a vyhazování peněz. Technicky by asi lépe fungovalo několik kratších podmořských kabelů mezi Irskem, Anglií a pevninskou Evropou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.