Domů
Rychlé zprávy
Společnost Tesla by se mohla stát novým dodavatelem elektřiny v Evropě
Dobíjecí stanice Supercharger. Zdroj: Tesla

Společnost Tesla by se mohla stát novým dodavatelem elektřiny v Evropě

Aktivity americké společnosti Tesla vizionáře Elona Muska nasvědčují tomu, že společnost by nejenom mohla začít obchodovat s elektřinou v Evropě, ale mohla by se také stát dodavatelem elektřiny nebo dokonce agregátorem, který by mohl ovlivňovat spotřebu svých zákazníků například řízením nabíjení elektromobilů dle situace na trhu s elektřinou.

Americká automobilka Tesla před několika měsíci získala licenci na výrobu elektřiny ve Spojeném království. Dle informací agentury Reuters se také v červnu stala členem burzy EPEX Spot, platformě umožňující obchodovat elektřinu na denním a vnitrodenním trhu napříč trhy v západní Evropě.

Společnost si v Německu nechala provést průzkum ohledně zájmu spotřebitelů o dodávku elektřiny z její strany. „Co by vás motivovalo k přechodu od stávajícího dodavatele energie?,“ zní dle agentury Reuters jedna z otázek průzkumu.

Tesla se také zeptala potenciálních zákazníků, zda by společnosti umožnili kontrolovat, kdy se budou jejich elektromobily nabíjet. To by společnosti umožnilo snížit náklady na nabíjení využitím období s nižšími cenami elektřiny.

Tesla již prodává solární panely a bateriové systémy Powerwall pro domácnosti, ale nyní se zdá, že by se mohla stát dodavatelem elektřiny, případně začít využívat svá bateriová úložiště a elektromobily pro poskytování služeb provozovatelům přenosové soustavy nebo obchodování elektřiny na krátkodobých trzích.

Tesla má před sebou ještě dlouhou cestu do vybudování dostatečného množství bateriových zdrojů, aby poskytovala regulaci frekvence v přenosové soustavě, uvádí dle agentury Reuters odborníci, jako je například představitel společnosti Axpo. Společnost však v posledních měsících učinila několik kroků k rozšíření svých energetických aktivit.

Vše tak nasvědčuje tomu, že evropským energetickým společnostem roste nový konkurent, který by i díky své široké základně sympatizantů mohl na evropských trzích zamíchat karty.

Aktivity společnosti by také mohly být cíleny na to, zákazníkům společnosti Tesla snížit provozní náklady na jejich elektromobily a automobilce tak pomoci získat větší podíl na evropském trhu s elektřinou poháněnými vozidly.

Dlouhodobý plán společnosti Tesla rozhodně zahrnuje aktivity v odvětví energetiky v širším měřítku, i když je otázkou, zda společnost aktuálně do této oblasti dostatečně investuje,“ uvedl bývalý člen vedení společnosti Tesla, který odmítl být jmenován.

Thomas Deser, manažer portfolia společnosti Union Investment, uvedl, že je nepravděpodobné, že by Tesla vstoupila na německý energetický trh sama, „ale mohla by to udělat s kompetentním partnerem z odvětví.“

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se