Studie: Banky stále do fosilních paliv investují miliardy

DomůRychlé zprávyStudie: Banky stále do fosilních paliv investují miliardy

Investice bank do oblasti fosilních paliv se, i přes časté proklamace o podpoře primárně zelené energetiky, v posledních letech nezměnily.  Podle zprávy investice do fosilních paliv každým rokem stále rostou. V letech 2016 až 2018 bylo do fosilních paliv investovaly 1,7 bilionů eur (cca 43,4 bilionů korun). Informoval o tom portál Euractiv.

Iniciativa Boston Common Asset Management zveřejnila zprávu s názvem Banking on a Low-Cabon Future: Finance in a Time of Climate Crisis. Podle této zprávy jsou proklamace bankovního sektoru o podpoře zelených projektů „převážně povrchní“. Banky nejsou schopné změnit zaběhnuté praktiky v oblasti svých investic či půjček. Výzkumníci se zabývaly daty týkajících se 58 největších světových bank jako jsou například HSBC, JP Morgan Chase, BNP Paribas nebo MUFG.

Naprostá většina bank (konkrétně 69 %) podpořila zásady a doporučení týkající se financování v oblasti klimatu vytvořené Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD), nicméně pouze několik bank je reálně implementovalo. 50 % bank zapojuje své klienty s vysokou uhlíkovou stopou do strategie energetického přechodu. Pouze 12 % od svých klientů žádá plnění TCFD doporučení a 16 % bank odmítá klienty, kteří jsou zapojeni do odlesňování.

Banky mohou významně přispět k boji proti změně klimatu

Výsledkem tak je, že projekty týkající se fosilních paliv jsou i nadále financovány a investice do nich dokonce každý rok rostou. Podle zprávy bylo do fosilních paliv v letech 2016 až 2018 investováno 1,7 bilionů eur (cca 43,4 bilionů korun).

„Rozsah klimatické krize si žádá mnohem radikálnější přeměnu bankovního sektoru. Naše zjištění dokazují systematickou neochotu bank vyžadovat od svých klientů s vysokou uhlíkovou stopou vyšší standardy. A to i přesto, že pokud by tak činily, významně by snížily bankovní rizika a přispěly k urychlení aktivit v boji proti klimatické změně.“ Lauren Compere z Boston Common Asset Management

Zpráva proto vyzývá, aby banky změnily přístup ke svým klientům a ukončili postupně financování projektů spojených s fosilními palivy a odlesňováním.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...