Studie: Ceny uhlíku se musí ztrojnásobit, aby pomohly nastartování vodíku v EU

DomůRychlé zprávyStudie: Ceny uhlíku se musí ztrojnásobit, aby pomohly nastartování vodíku v EU

Cena za vypouštění emisí CO2 do ovzduší, která je v Evropské unii reprezentována cenou emisní povolenky, se musí až ztrojnásobit, aby byl efektivně nastartován rozvoj vodíku. Jedině tak bude, dle BNP Paribas, v souladu s nedávno zveřejněnou strategií pro zelený vodík možné dosáhnout unijního cíle klimatické neutrality do roku 2050.

Banka ve své říjnové studii , o které informovala mimo jiné agentura Bloomberg, shrnuje, že pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050 bude zelený vodík klíčový. Podporuje tak unijní vodíkovou strategii, která stanovuje, že vodík bude využíván ve všech sektorech ekonomiky, tedy jako palivo i jako prostředek pro ukládání energie.

Studie BNP Paribas Asset Management pak upozorňuje na to, že aby byla tato ambiciózní strategie naplněna, bude muset cena emisí uhlíku na evropském trhu strmě stoupat. Stejně tak bude nutné, aby cena vodíkových technologií i samotného vodíku klesly.

Cena EUA ideálně na 79 eurech

Jako podstatnou podmínku nastartování vodíkové ekonomiky dále BNP Paribas zmiňuje zvyšování ceny emisní povolenky v rámci systému EU ETS. Ta v Evropské unii fakticky reprezentuje cenu za znečišťování emisemi skleníkových plynů.

Dle studie bude třeba, aby se cena povolenky vyšplhala na ceny okolo 79 euro za tunu emisí skleníkových plynů (konkrétně studie zmiňuje rozpětí 79 až 103 eur v roce 2030). To znamená nárůst o přibližně 50 euro oproti současnému stavu. Tak bude, dle banky, ideálně zajištěn rozvoj zeleného vodíku.

Na barvě záleží

BNP Paribas zároveň zdůrazňuje, že podporován by měl být zelený vodík, nikoli šedý.

„EU ETS bude moci hrát svoji roli při zajišťování čistých nulových emisí do roku 2050 pouze tehdy, pokud do roku 2030 umožní zelenému vodíku vytlačit šedý vodík jako výchozí surovinu,“ uvedl Mark Lewis, manažer pro oblast pro udržitelnost v BNP Paribas Asset Management.

Banka předpovídá, že aby Evropská komise zajistila alespoň částečnou realizaci svojí strategie, bude se snažit o co nejvýhodnější podmínky pro podporu zeleného vodíku. To by, dle studie, reálně mělo vést k navýšení ceny povolenky systému EU ETS na minimálně 42 až 55 eur v nadcházejících letech.

Zdroj úvodního obrázku: Martin Abegglen, Flickr.com