Německý provozovatel přenosové soustavy ve vyjádření pro HandelsBlatt varuje před úvahami nad opakujícími se platbami pro vlastníky pozemků, na kterých budou nové linky německé přenosové soustavy. Pro současnou kancléřku Angelu Merkel bude výstavba přenosového vedení povolební prioritou.

Německé přenosové vedení je jedním z fenoménů, který není důležitý pouze pro německou elektroenergetiku, ale je důležitý pro celý region a sousedící státy. Je jednou z příčin pro rozdělení německo-rakouské obchodní zóny, jejíž existence přispívá k přetokům elektřiny přes sousední státy.

V důsledku nedostatečných přenosových kapacit jsou němečtí spotřebitelé také zatížení zvyšujícími se poplatky na udržení stability sítě. V rekordním roce 2015 překonaly 1 mld. EUR, v roce 2016 sice tyto náklady klesly, ale v prvních 4 měsících tohoto roku meziročně vzrostly o 50 %.

Problémem je především pomalá výstavba přenosového vedení, kterou brzdí zejména nesouhlas vlastníků dotčených pozemků a nemovitostí. Jedním z návrhů, jak situaci vyřešit je zavedení opakovaných plateb, které by plnily funkci odškodného pro dotčené vlastníky pozemků.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-06-01″,“to“:“2017-06-26″,“caption“:“Německá elektroenergetika v červnu letošního roku.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-06-01″,“end_date“:“2017-06-26″}

S tímto návrhem přišel svaz německých zemědělců, kteří se zejména obávají toho, že v důsledku vybudování pozemních přenosových linek bude zhoršena kvalita půdy kvůli vysychání a jejímu ohřívání.

Se zavedením opakovaných plateb ale nesouhlasí zástupci společnosti TenneT, které deník Handelsblatt oslovil. Opakované platby, namísto standardní jednorázové platby, by neúměrným způsobem zvýšily náklady na výstavbu vedení.

Obávají se také toho, že by se v návaznosti na vyšší poplatky za přenos elektřiny snížila mezi občany podpora Energiewende. Ta je pro německé politiky klíčová, aby nadále mohli podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů a přiblížit se tak cílům, které jsou pro Německo stanovené legislativou Evropské unie.

Angela Merkel

O politickém významu výstavby přenosových vedení svědčí i fakt, že ji Angela Merkel označila za absolutní prioritu pro následující povolební legislativní období. Aktuálně několik německých zákonů výstavbu nejdůležitějších vedení v zemi upravuje, vzhledem k plnění cílů vytyčených v zákonech se však nedají považovat za úspěšné.

Z politického hlediska je výstavba vedení důležitá ještě z jednoho důvodu. Tímto důvodem je, že pokud by nedostatečný rozvoj přenosového vedení ohrozil plány na odstavení jaderných elektráren, řada obyvatel by to hodnotila spíše negativně.

Odstavení jaderných elektráren totiž podporuje přibližně 3/4 obyvatel, navíc v době jejího schvalování na odstoupení od jádra panovala shoda napříč politickým spektrem. Jakékoliv oddálení nebo změna v plánu odstavení jaderných elektráren by tak němečtí politici zřejmě významně pocítili na podpoře od voličů.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr, @williamismael

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *