Domů
Evropská Unie
Francouzský prezident vyzval k vyhlášení „regulatorní přestávky“ v EU
Emmanuel Macron
Zdroj: Evropský parlament
Zdroj: Evropský parlament

Francouzský prezident vyzval k vyhlášení „regulatorní přestávky“ v EU

Francouzský prezident se během vystoupení před zástupci francouzského průmyslu nechal slyšet, že by v EU měla být vyhlášena „regulatorní přestávka“. Podle něj je na evropské úrovni již dostatek legislativních ustanovení v oblasti životního prostředí a zelené energetiky. Sektor nyní potřebuje dostatek času, aby opatření dokázal implementovat. Proto by podle něj po nějakou dobu neměla být navrhována nová legislativa.

EU se již několik měsíců snaží vyřešit problémy s dodávkami energetických zdrojů umocněných pandemií koronaviru, válkou na Ukrajině a dotacemi v USA zaměřenými na zelené technologie, které jsou součástí tamního zákona o snižování inflace.

Kromě toho ale EU stále cílí na významné snížení emisí skleníkových plynů do konce této dekády a dosažení klimatické neutrality do roku 2050. K dosažení všech těchto cílů mají přispět různé legislativní návrhy. Například návrh zakázat nová benzinová a naftová vozidla po roce 2035 a nové cíle pro obnovitelné zdroje energie.

Macron: Soustřeďme se na implementaci existující legislativy

Prezident Francie Emmanuel Macron se ovšem během vystoupení před zástupci francouzského průmyslu nechal slyšet, že bude nutné vyhlásit „regulatorní přestávku“ nových environmentálních návrhů. Tak by se dosáhlo stanovených cílů a urychlení dekarbonizace průmyslu. Nestabilní regulatorní prostředí podle něj pouze ublíží investování.

"Na evropské úrovni jsme už schválili hodně environmentálních regulatorních ustanovení, více než jiné země. Teď bychom je měli implementovat, ne dělat další změny v pravidlech, nebo ztratíme všechny své [průmyslové] hráče. Nesmíme dělat další změny pravidel," řekl Emmanuel Macron.

Sám Macron přesně nespecifikoval, co si pod pojmem „regulatorní přestávka“ představuje a jaké by měly být další konkrétní kroky. Po Macronově vystoupení zástupci Elysejského paláce upřesnili, že prezident nemluvil o pozastavení žádné platné či projednávané legislativy. Macronovo prohlášení nicméně vyvolalo ve Francii i na půdě EU smíšené reakce.

"Jakékoliv prohlášení, které vyzní, že jsme již udělali dost a že toto je dostatečné, je v tuhle chvíli nebezpečné. Nikdy by se neměly vysílat zprávy, abychom zpomalili," komentovala slova francouzského prezidenta Barbara Pompiliová, bývalá francouzská ministryně pro životní prostředí.

Energetický expert Thomas Pellerin-Carlin říká, že smíšené reakce na Macronovo vystoupení mohou vycházet i z jeho nepochopení. Pokud Macron navrhuje, že bychom se v první řadě měli soustředit na implementaci existující zelené legislativy a na legislativu, která bude přijata během jeho mandátu, tak to, podle Pellerin-Carlina, odpovídá i diskurzu Evropské komise. Použití termínu „regulatorní přestávka“ pak možná nebylo nejvhodnějším.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Zbyněk Poisl
18. květen 2023, 10:10

Přesně tak. EU je byrokratický moloch, který neumí nic jiného než nařizovat a zakazovat. Hodně mi to připomíná dobu již dávno minulou, kdy mocipáni taky byli přesvědčení, že dobro a štěstí je nutné lidem vnutit a, že jsou to právě oni, kdo to umí naprosto nejlépe. Neměli pravdu oni a nemá ji ani EU.

Zbyněk Poisl
18. květen 2023, 10:10

Přesně tak. EU je byrokratický moloch, který neumí nic jiného než nařizovat a zakazovat. Hodně mi to připomíná dobu již dávno minulou, kdy mocipáni taky byli přesvědčení, že dobro a štěstí je nutné lidem vnutit a, že jsou to právě oni, kdo to umí naprosto nejlépe. Neměli pravdu oni a nemá ji ani EU.

Zdeněk
18. květen 2023, 10:34

Ekologové jsou jako meloun: Na povrchu zelení, uvnitř rudí.

PetrD
19. květen 2023, 06:57

velmi dobry postreh

JVr
18. květen 2023, 13:30

No škoda, že v Čechách převládá představa že tady jsme my a TAM (někde daleko) je ta zlá EU co nám vše špatné nařizuje... a nedělá pro nás nic dobrého... to je to co se musí změnit.

Ono se to tak může jevit, ale podstatné je že my (Česko, Češi a tedy i vy) jsme ta EU taky. My volíme Europoslance taky, a přesto že v EU převládají hlasy poslanců jiných států, (Německa a Francie), kteří mohou a také často uvažují jinak, není to tak, že bychom v té EU nebyli. My ale chceme být s tím zbytkem států EU a mít se tu jako v Německu a Francii a tak bychm měli uvažovat obdobně ne?! Takže shrňme si to. Ty komunisty a zelené do parlamentu EU volí i někteří voliči z ČR tito se podílí na tom, co se v EU děje, včetně volby komise a eurokomisařů.

Takže v příštích euro volbách se zajímejme prosím o to, do jaké strany ten človíček, co ho zvolíte zapadne (bacha, není až tak podstatné za jakou stranu kandiduje v ČR, a co ta zastává v ČR, ale kam ta strana zapadá v europarlamentu) a jaké hodnoty a plány ta daná strana v europarlamentu zastává, jen tak ovlivníte vývoj EU tím správným směrem kterým "chcete".

A přestaňme si tady v zastupitelské demokracii nadávat, že to co my nebo ostatní (to jsou ti ONI) zvolili nedělá zrovna to, co si představujeme. Tak v příštích volbách prosím volte jiné poslance, kteří vás budou zastupovat tak, jak si představujete, tak to totiž funguje. A to že nepůjdete k volbám do EU parlamentu v tomhle ohledu znamená maximálně to, že je vám to jedno, kdo se tam dostane a co tam bude dělat.

Teď k tématu článku, Makrona chápu adaptabilita našich firem není dokonalá a je třeba jim dát čas a i v té EU komisi by nebylo špatné kdyby se nad těmi úpravami zamýšleli více koncepčně a představovali koncepty nikoliv jen jednotlivé dílčí výstupy. A následně schvalovaly a vydávali dílčí výstupy najednou a v delších časových odstupech tak aby již všichni chápali daný koncept a proč jsou tyto dílčí výstupy nutné/potřebné.

Pravoslav Motyčka
19. květen 2023, 00:23

V EU jsme asi 2% menšina , to že se něco může změnit složením našich europoslanců tomu snad nevěříte ani vy sám. Jediné co může pomoci je , pokud vystoupíme z EU. Pak si budeme moci dělat co budeme chtít a nadávat budeme moci jen na naší vládu.

JVr
19. květen 2023, 09:09

Na to lze jen odpovědět:

Proč vůbec volíme v ČR, vždyť každý z nás to může ovlivnit jen 1 / 8,3 milionu tzn. z 0,00012% to přeci můžeme těžko něco změnit ;)

Dpetr
19. květen 2023, 10:18

Ne, budeme muset dělat v rozhodujících věcech stejně to, co dělá EU, a nebudeme se moci podílet na rozhodování. Auta si stejně nebudeme moci vyrábět spalovací navždy, protože se to zaprvé nevyplatí v tak malém množství, a za druhé je nikdo nekoupí, protože s nimi už nebude moci jezdit do zahraničí.

Plyn a ropa se tady netěží, takže stejně budeme závislí na okolí. Drtivá většina obchodu směřuje do EU, takže zase podle pravidel EU.

Odchod z EU by byl střelením se do vlastní nohy.

Odchod z Evropské unie považují nyní za chybu téměř tři pětiny Britů, a to byla Británie čistý plátce. A je to 6x větší země, bývalé impérium a ostrov.

Milan Vaněček
18. květen 2023, 11:43

Návrh Macrona je rozumný, ještě rozumnější by bylo pozastavit i platnost již schválených rozhodnutí, do té doby než se EU vyhrabe z vysoké inflace zpět k cca 2% inflaci.

PetrD
19. květen 2023, 06:54

mate pravdu, plne bych se pripojil. Zel v EU zdravej rozum uz dal sbohem hodne davno, takze se to nestane

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se