Domů
Rychlé zprávy
Uniper: ztráta 3,9 mld EUR, uvedení na burzu a strategie jako EPH

Uniper: ztráta 3,9 mld EUR, uvedení na burzu a strategie jako EPH

Podle posledních informací má být oddělená část společnosti E.ON uvedena k prodeji na burze v polovině září. Ředitel společnosti věří, že pro uhelné a plynové bloky je v německém energetickém mixu dostatek prostoru a očekává zavedení kapacitních mechanismů.

Uniper také v minulém týdnu zveřejnil výsledky za první pololetí tohoto roku. Zejména kvůli vysokým odpisům svého výrobního portfolia a skladovacích kapacit plynu se propadl do ztráty 3,9 mld. EUR.

Přesto se oproti stejnému období loňského roku zvýšila EBITDA o 50 % na 1,5 mld. EUR, což bylo způsobeno zejména vyjednáním nového kontraktu na dodávky plynu s ruským Gazpromem.

Problémem pro UNIPER zůstávají nízké ceny silové elektřiny v regionu střední Evropy. EBITDA upravená o některé nepeněžní operace v segmentu výroby elektřiny poklesla meziročně o 20 % na 400 mil. EUR.

Dalším krokem ve vývoji Uniperu, který vznikl oddělením segmentu „klasické energetiky“ od společnosti E.ON, je uvedení akcií na burzu ve Frankfurtu. Plánem je uvedení na trh v polovině září a upsána by měla být více než polovina akcií (53 %).

Vyčlenění jednotlivých částí společnosti E.ON do nově vzniklé společnosti Uniper. Zdroj: E.ON

Podle ředitele společnosti Klause Schaefera jsou zveřejněné výsledky dobrým základem pro uvedení akcií na burzu a vyzdvihl nedávný rostoucí trend v cenách elektrické energie, které jsou pro společnosti tohoto typu klíčové.

Budoucnost německé energetiky vidí jako EPH

Vzhledem ke složení svého portfolia má Uniper vsazeno na obdobný scénář vývoje energetiky, jako česká společnost EPH. Tento scénář vývoje počítá s tím, že uhelné bloky budou ještě dlouhou dobu v Německu nepostradatelné.

Ředitel společnosti mimo jiné věří v zavedení kapacitních plateb, které budou dle jeho názoru potřebné zejména v období rychlého úbytku instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách (2021-2022).

Na obdobný scénář v německé energetice sází i česká energetická společnost EPH, která v tomto roce koupila uhelná aktiva Vattenfallu a stala se díky tomu jedním z největších hráčů v evropském systému EU ETS.

Přesto se kolem budoucnosti uhelné energetiky v Německu neustále vede diskuze. Prozatím ale vypadají plány na odchod od uhlí nereálně. Pokud má totiž v roce 2035 dosáhnout Německo dle svého cíle 55-60 % z OZE a jaderné elektrárny již budou odstaveny, zbývá zbylý podíl logicky na zemní plyn a hnědé a černé uhlí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.