Domů
Rychlé zprávy
Říjnové aukce OZE v Německu: Nedostatek onshore větrných projektů a klesající cena pro soláry

Říjnové aukce OZE v Německu: Nedostatek onshore větrných projektů a klesající cena pro soláry

Německo v říjnové aukci pro onshore větrné elektrárny opět nenaplnilo objem poptávaného výkonu. Maximální objem ve výši 675 MW nebyl s 204 MW naplněn ani ze třetiny. Výsledná cena činila 62 EUR/MWh, což odpovídá cenovému stropu pro tuto aukci. Naopak u říjnové aukce pro solární elektrárny bylo výkonu nabídnuto dostatek. Celkem 153 MW elektráren byla udělena podpora s průměrnou cenou 49 EUR/MWh, což je o 10 % méně než v červnové aukci.

Říjnová německá aukce pro onshore větrné elektrárny je již šestou v řadě za posledních 12 měsíců, při které se nepodařilo naplnit poptávaný výkon, tentokrát ve výši 675 MW. V aukci bylo, dle dat německého regulátora, úspěšných celkem 204 MW s průměrnou cenou 62 EUR/MWh, což je  maximální možná cena, kterou může nabízející zadat.

Letos již Německo pořádalo pro onshore větrné elektrárny pět aukcí, během kterých udělilo podporu projektům s instalovaným výkonem 1,3 GW. Celkový letošní objem poptávaného výkonu byl přitom 3,2 GW. Další a v tomto roce již poslední aukce proběhne v prosinci s poptávaným objemem 500 MW.

V aukcích pro soláry cena klesá

Oproti aukci větrných projektů převýšila nabídka poptávku v říjnové aukci pro solární elektrárny čtyřikrát. Německo v ní uzavřelo kontrakty na celkem 27 projektů s instalovaným výkonem 153 MW. Průměrná cena pak činila 49 EUR/MWh, což je o 10 % méně než v předchozí červnové aukci (54,7 EUR/MWh). Ve srovnání s loňským průměrem, který činil 47,1 EUR/MWh, je to ale stále více.

Během letošního roku uspěly v Německu volně stojící solární projekty s výkonem 1,3 GW. Během příštích pěti let se pak očekává jejich další rychlý rozvoj – v roce 2024 by mělo Německo disponovat 20 GW ve volně stojících solárních elektrárnách na zemi, což je o 60 % více než na konci minulého roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef Zapletal
1. listopad 2020, 00:38

Obnovitelné zdroje jsou zdroji budoucnosti. Jejich cena se snižuje, jsou čisté a nevytváří tolik nebezpečný jaderný odpad. Jaderná energie při svých nevýhodách mele z posledního.

Milan Vaněček
22. říjen 2019, 11:49

Nedávno tu byly řeči, jak cena FVE v aukcích v německu roste. Tak k těm posledním německým 49 Eur/MWh dodám něco ze světa

z pondělního pv-magazine.com

Brazilie: "Average solar power price in Brazilian A-6 auction reaches $20.52/MWh"

Čína: "China Power International reveals details of 500 MW grid-parity project".

a co to znamená v Číně (politika konce státních dotací):

"Under the grid-parity solar policy promulgated by China’s National Energy Administration, local authorities will offer preferential land leasing for such subsidy-free projects as well as reducing site-related projects costs and co-ordinating construction and related power consumption needs. Grid operators have been ordered to offer priority dispatch for the power generated by grid-parity PV projects; to ensure electricity off-takers; and to offer fixed-payment power purchase agreements of at least 20 years’ duration."

Tož tak, světová energetika se pomalu ale jistě mění...

Martin Hájek
22. říjen 2019, 22:49

No když si ten článek přečtete, tak zjistíte, že i těch 49 je stále více, než loňský průměr. Také je potřeba dodat, že se jedná o elektrárny s průměrným výkonem 5,7 MW ve volné krajině. Prostě paráda. Důležitá je také tato informace: "In total, German wind and solar capacity is forecast to reach 113 GW by end-2020, the TSOs say, with growth almost exclusively coming from solar with little onshore wind and no new offshore wind capacity additions expected next year." Přeloženo do češtiny, zelený zázrak se nekoná, Německo cíl podílu energie z OZE do roku 2020 nesplní.

Milan Vaněček
23. říjen 2019, 09:19

Pro pana Hájka opakuji:

cituji Euro z 10.7.2019

"Výroba elektřiny u našich západních sousedů se především zásluhou zeleného proudu stává výrazně čistší. Podle svazu energetiků BDEW klesly emise oxidu uhličitého v prvním pololetí meziročně o 15 procent, konkrétně ze 136 milionů tun na 116 milionů tun.

Důvodů pozitivního výsledků je vícero; podílely se na něm i mírnější zima či rostoucí cena povolenek CO2. Zásadní podíl na něm však měla rekordní výroba energie z obnovitelných zdrojů, která pokryla německou spotřebu ze 44 procent, v loňském roce to bylo 39 procent.

Prim hrály především větrné parky. Meziročně zaznamenaly díky větrnému počasí nárůst o 18 procent na 55,8 miliardy kilowatthodin. Fotovoltaické systémy dodaly 24 miliard kilowatthodin, což je také nový rekord."

Pan Hájek to považuje za neúspěch, Němci se tím chlubí. Holt každý si může udělat svůj názor. A těch 5 MW fotovoltaiky se klidně vejde na 1 hektar (=100x100m), to je třeba na střechy našich velkoskladů nebo velké tovární haly.

Martin Hájek
23. říjen 2019, 09:36

Těch 5 MW na hektar jste si vycucal z palce nebo jde to nějaký reálný projekt? Pokud je to reálný projekt, prosím o link. Jinak samozřejmě v té soutěži uspěly projekty ve volné krajině. Projekty na střeše by neměly žádnou šanci proti nim ekonomicky obstát. Takže asi tak.

Milan Vaněček
23. říjen 2019, 10:23

Pane Hájek, to je úloha pro žáky 5 či 6 třídy. V současnosti výborné panely na tovární haly dávají cca 350 W z plochy 1x1,6m. A teď si můžete hrát s tím, jak je uspořádáte (náklon, minimální uličky).

Podívejte se pro Vaše rozšíření obzorů na You tube Krinner Solarpark Cestas (největší FVE v EU ve Francii, 300 MW), uvidíte jak je to uspořádané,

pak si vemte tužku a papír a počítejte.

A uvědomte si: Solarpark je termín pro místo, kam se může vejít několik solárních elektráren od různých investorů. Takže když vezmete 1 FVE a celou plochu parku, tak Vám vyjde zde 300 MW na 2,6 milionu m2.

To je 3 MW na plochu 2,6 ha.

Když si ale uděláte tu domácí úlohu a podíváte se jak jsou panely zde uspořádany, z videa to krásně uvidíte, tak zjistíte že nedostanete cca 1 MW na 1 ha

ale můžete dostat (na střechu skladové haly, kde nebudete plýtvat volným prostorem) až 5MW na 1 hektar (ve starém Krinner parku ještě neměli 350 W panely ale spíš 260 W).

Schválně nám pak sdělte, kolik jste dokázal nejvíc dostat MW na hektar. Já to počítal jen z hlavy, za pár vteřin. Věřím, že když si s tím pohrajete tak na 1 ha dostanete aspoň 4 MW.

Martin Pácalt
23. říjen 2019, 10:29

Ať počítám jak počítám, 350W na 1,6m2 (bez uliček) znamená na 10000m2 6 250ks panelů . Jejich výkon by byl 2,18MW. Poučte mě někdo , kde dělám chybu...

Martin Pácalt
23. říjen 2019, 10:32

Nebo jinak: "U bavorského města Schönwald s instalovaným výkonem 668 kilowattů za téměř 19 milionů korun vyrostla na ploše tří hektarů nad bývalou skládkou."

Milan Vaněček
23. říjen 2019, 11:43

Martine, máte pravdu. Starý člověk nemá počítat z hlavy, má si to dát na papír.

Takže realita je mezi 1 a 2 MW na hektar.

Něco sice dostanete navíc, že panely jsou nakloněné, ale zase ztratíte minimálními uličkami. Jedině na šikmé střeše v jednom optimálním směru můžete získat více.

A vy se dočkáte panelů 500W. Já už ne.

Jan Veselý
23. říjen 2019, 09:38

Německo nesplní svůj cíl na podíl OZE ve primární spotřebě energií, celkem těsně, ale ne. Svůj cíl v podílu OZE na výrobě elektřiny už splnili v roce 2017, letos to vypadá, že se dostanou přes cíl pro rok 2025.

Mě z toho vychází 2 věci:

1) Němci pohořeli s Energiewende v jiných sektorech ekonomiky (podle dat hlavně v dopravě).

2) Matláte dohromady výrobu elektřiny a celou ekonomiku, elektřinu a primární energie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se