Domů
Společnosti ve světě
Francouzská vláda předložila regulátorům návrh na úplné zestátnění EDF
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Francouzská vláda předložila regulátorům návrh na úplné zestátnění EDF

Francouzská vláda dnes předložila regulačnímu úřadu nabídku na převzetí všech zbývajících akcií elektrárenské společnosti EDF, které nevlastní. Vláda, která drží 84 procent EDF, nabízí za každou zbývající akcii 12 eur. Potvrdila tak podmínky nabídky, které avizovala již v létě. Za získání zbývajících 16 procent akcií EDF by měla zaplatit 9,7 miliardy eur (téměř 240 miliard Kč).

EDF je jednou z největších energetických společností v Evropě. Je také centrem francouzské jaderné strategie, na kterou vláda spoléhá, že zmírní dopady prudkého růstu cen energií, který ještě zhoršila válka na Ukrajině. Vláda přišla s plánem na úplné zestátnění EDF téměř 20 let poté, co byla firma s velkou slávou uvedena na burzu.

Ministerstvo financí v létě oznámilo, že po získání plné kontroly nad podnikem počítá se stažením akcií z burzy.

EDF je silně zadlužená, bojuje s výpadky svých stárnoucích jaderných elektráren, zatímco stavba nových reaktorů má zpoždění a prodražuje se. Nese také hlavní tíhu vládních opatření, která mají chránit domácnosti před rostoucími náklady na energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
4. říjen 2022, 23:53

Tak se to dělá nejdříve stát odstaví kvůli "korozi" jaderné elektrárny pak nařídí nízké ceny elektřiny akcie díky tomu klesnou o 30% no pak stát znárodní EDF za náhradu.... vlastně jí zachrání.... Když by to samé udělala velká soukromá firma malé konkurenci tak jde majitel sedět jako mafián, ale vláda to klidně udělá a nic se neděje. Uvidíte jak po zestátnění EDF se všechny jaderné elektrárny zázrakem rychle opraví dostanou všechna povolené pro spuštění....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516