Domů
Společnosti ve světě
Okna mrakodrapů - solární elektrárny budoucnosti
Mrakodrap může složit jako solární elektrárna. Koncept SolarWindow se blíží k realizac. Iustrační foto.

Okna mrakodrapů - solární elektrárny budoucnosti

Americká společnost SolarWindow přichází s konceptem použití průhledných solárních panelů jako vnitřního pláště pro výškové budovy. Podle odhadů společnosti, je takto možné získat z celého mrakodrapu až 50 krát více energie v porovnání s tradičními solárními panely umístěnými pouze na střeše mrakodrapu.

Průhledné solární panely se tak přiblížily k praktické aplikaci v běžném životě. Naše redakce již začátkem léta označila nový typ solárních panelů, jako technologii se zajímavým potenciálem. Podrobnosti naleznete v článku o inovativních směrech v energetice.

Dokonale průhledné

Podle údajů zveřejněných společností SolarWindow je možné pokrýt celý povrch mrakodrapu ze všech čtyř stran průhlednými solárními panely, aniž by došlo ke zhoršení světelných podmínek uvnitř. Průhlednost je zajištěna tím, že materiály, ze kterých je panel vyroben, propouštějí viditelné světlo a absorbují UV a infračervené záření.

Panely mají být instalovány do mezery mezi jednotlivými vrstvami skleněných výplní oken, aby se zabránilo nepříznivým vlivům počasí, které způsobují rychlejší degradaci materiálů.

Organický vs. křemíkovým článek

SolarWindow na svých stránkách srovnává klasické křemíkové fotovoltaické články s průhlednými organickými články a zmiňuje výhody, které má tato technologie získávání energie ze slunce. Jedná se především o výrazné zjednodušení a zlevnění výrobního procesu. Průhledný organický článek se skládá z jednotlivých vrstev tvořených uhlíkem, vodíkem, dusíkem a kyslíkem.

Princip technologie SolorWindow
Princip technologie SolorWindow

V solárním článku jsou jednotlivé ultra-tenké vrstvy nanášeny na sklo a na čiré elastické plasty. Podle údajů SolarWindow není pro výrobu jejich panelů třeba vakua, extrémně vysokých teplot ani maximální čistoty používaných materiálů.

Protože obvodové stěny mrakodrapu mají mnohonásobně větší plochu než střecha budovy, může se společnost chlubit až padesát krát větším objemem energie vyrobené svou okenní elektrárnou ve srovnání se standardní střešní fotovoltaickou elektrárnou.

Rychlá návratnost

To vše vede k zajímavým ekonomickým ukazatelům konceptu solárních elektráren na mrakodrapech. Na základě výrobního a finančního modelu může být dokonce předpokládaná návratnost investice do pořízení solární elektrárny na mrakodrap pouze jeden rok.

Podle prohlášení společnosti byl výrobní a finanční model počítán v souladu se standardy pro ohodnocení a predikci výroby energie z obnovitelných zdrojů. Bylo bráno v úvahu osvětlení panelů, které jsou umístěny ve vertikální poloze. Stejně tak byla uvažována i různá poloha panelů vůči slunci v závislosti na orientaci stěn. Tento model byl ověřen nezávislou komisí inženýrů a vědců z univerzity UNCC-EPIC v Severní Karolíně.

Zda se tato technologie dočká komerčního úspěchu a zda se z mrakodrapů skutečně stanou obří solární elektrárny, se ukáže během následujících let. Jisté je nyní to, že akcionáři společnosti začínají být netrpěliví kvůli nízké hotovosti na účtech firmy, vysokým platům vedení a pomalému pokroku ve vývoji technologie. Stále také zůstává nezodpovězeno mnoho klíčových otázek jako například účinnost tohoto systému, či naznačení cenové politiky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se