Domů
Společnosti ve světě
RWE spustila Power2Gas stanici v německém Ibbenbürenu
power to gas

RWE spustila Power2Gas stanici v německém Ibbenbürenu

RWE spustilo testovací provoz projektu PowerToGas v německém městě Ibbenbüren. Podle tiskové zprávy této energetické společnosti je v technologii PowerToGas velká budoucnost pro zabezpečení dodávek elektrické energie. V tisku se objevily i pochybnosti nad účinností celého cyklu, který je dokonce označován za nesmyslný.

Koncept PowerToGas je založen na přeměně přebytečné elektřiny, zejména z obnovitelných zdrojů, na plynná paliva, které se následně mohou přidat do plynové infrastruktury a to bez vlivu na jeho spalovací vlastnosti. O technologii PowerToGas jsme psali v minulém článku.

Oficiální spuštění testovací fáze projektu proběhlo toto pondělí v Ibbenbürenu v Severním Porýní-Vestfálsku. Je to vůbec poprvé, co bylo použito systémové řešení, které efektivně kombinuje výrobu elektřiny z lokálních zdrojů, zemního plynu a zároveň dodávku tepla.

Nadbytečná špičková elektřina z obnovitelných zdrojů bude za pomocí elektrolýzy přeměněna na vodík, který je následně po metanizaci přidán do soustavy zemního plynu. Plyn je poté znovu použit pro výrobu elektřiny a tepla v kogenerační jednotce o výkonu 150 kW a s účinností 86 %.

PowerToGas a diskuze nad jeho účinností

Systém Power2Gas je často vnímán jako klíčová technologie pro zabezpečení dodávek elektřiny i při nestálé výrobě obnovitelných zdrojů energie. Největší diskuze se však stále točí kolem účinnosti celého cyklu.

„Skladování elektřiny je momentálně vnímáno jako nepostradatelná součást budoucích elektrických soustav.“
Arndt Neuhaus, ředitel společnosti RWE Germany

Spuštění nového systému Power2Gas provázely i diskuze s názory týkající se smysluplnosti celého systému. Zpravodajský server enwipo.de dává za pravdu spíše kritikům. Ti systému vyčítají především nízkou účinnost, která se po zpětné přeměně na elektrickou energii pohybuje pouze mírně nad 30 %. A to je ještě nutné započíst například ztráty při kompresi methanu.

Navíc podle portálu Handelsblatt jde o technologické úsilí, které je zbytečné.

„Nic není dražší než skladování elektřiny z obnovitelných zdrojů pomocí technologie Power-to-Gas a následně její přeměna zpět.“
Olaf Wollersheim, Technologický Institut Karlsruhe

Při skladování elektrické energie pomocí Power-to-Gas se prohospodaří až 70 % elektřiny, což je nesmyslné, dodal Olaf Wollersheim.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Energetik
1. září 2015, 10:51

Power to Gas je dobré, ale pro takové to domácí použití a rozumné zužitkování přebytečné energie sháním malou power to liquid jednotku ze které bude kapat syntetická nafta nebo benzín, líh, metanol, atd...

Parametry: plynule regulovaný příkon do 10kW, minimální účinnost 20%, cena do 3 mil Kč s DPH. Nevíte o něčem takovém?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516