Dánský Orsted pokračuje v divesticích, nyní dojde i na lukrativní regulovaná aktiva

DomůSpolečnostiDánský Orsted pokračuje v divesticích, nyní dojde i na lukrativní regulovaná aktiva

Dánská společnost Orsted se zbavuje lukrativních dánských aktiv za účelem zajištění dostatečného kapitálu pro investice do offshore větrných elektráren v Severním moři. K prodávaným aktivům patří i distribuční soustava v Kodani s přibližně milionem zákazníků.

Společnost Orsted, která se v loňském roce přejmenovala z DONG Energy (Danish Oil and Natural Gas), s transformací nezůstala pouze u změny názvu a výstavby offshore větrných elektráren. Nově se zbavuje retailových aktiv a distribuční soustavy za účelem získání financí k rozvoji v sektoru obnovitelných zdrojů.

Orsted se přitom již v loňském roce zbavil aktiv v ropném a plynárenském sektoru. Dále na počátku minulého měsíce společnost oznámila, že v rámci divestic prodá poloviční podíl v Nizozemské paroplynové elektrárně Enecogen.

„Aktiva jsou velice dobře provozována a spravována, ale nejsou v souladu s naší aktuální strategií spočívající v mezinárodním růstu společnosti v obnovitelných zdrojích, a proto se představenstvo rozhodlo zahájit proces, ve kterém vyhodnotí tržní zájem o tato aktiva.“ Společnost Orsted 

Divestice je do jisté míry překvapením. V případě ropných a plynárenských aktiv spadajících pod společnost Ineos šlo o strategickou změnu, kdy se společnost snaží zbavit byznysu spojeným s fosilními palivy.

Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Naopak u současného prodeje se jedná o regulovaná strategická aktiva. Distribuční síť obsluhuje přibližně milion zákazníků. Prodej takového aktiva se stabilním výnosem je proto překvapivý, zejména v situaci, kdy vlastníkem polovičního podílu ve společnosti Orsted je Dánský stát.

Transformace společnosti Orsted

Energetický sektor obecně v posledních letech prošel významnou transformací. Na nastálé změny musely reagovat i energetické společnosti, aby si i v období „nové energetiky“ udržely své zisky.

Dřívěji DONG, dnes již společnost Orsted, nepochybně patří ke společnostem, které se transformaci přizpůsobily nejlépe. Současně načasování změny strategie společnosti bylo téměř ideální. Orsted se kompletně změnil, postupně opouští energetiku založenou na fosilních palivech a v posledních letech se stal hlavním developerem offshore větrných elektráren.

Vyznačení oblasti pro stavbu větrného parku Hornsea. Zdroj: Dong Energy

Mezi nejvýznamnější offshore parky, které Orsted buduje a provozuje, patří především projekt Hornsea one u pobřeží Yorkshiru ve Spojeném království. Hornsea One má být v době svého dokončení v roce 2020 největší offshore větrnou farmou na světě.