Domů
Společnosti
Energetická společnost Uniper požádala německou vládu o pomoc
Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy

Energetická společnost Uniper požádala německou vládu o pomoc

Společnosti
6 komentářů
8. červenec 2022, 16:13
ČTK

Berlín/Düsseldorf (Německo) 8. července (zpravodaj ČTK) – Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, požádala vládu v Berlíně o stabilizační pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit. Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu.

Šéf Uniperu Klaus-Dieter Maubach uvedl, že i přes problémy s dodávkami plynu a vysokými cenami je společnost finančně v pořádku. „Nehrozí nám platební neschopnost,“ řekl Maubach na tiskové konferenci v Düsseldorfu.

Uniper také oznámil, že hlavní akcionář, kterým je finská společnost Fortum, s německou vládou jedná o možnostech restrukturalizace tak, aby vznikla ve vlastnictví Německa společnost zajišťující bezpečnost dodávek.

Německá média už dříve naznačovala, že by německý stát mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl, aby energetickou společnost zachránil a aby předešel řetězové reakci s konečnými dopady na veřejnost. Dopady by mohla pocítit i Česká republika, jejíž obchodní firmy přes Německo nakupují plyn.

Pomoc Uniperu či jiným významným energetickým firmám nevyloučil ani kancléř Olaf Scholz. Ten nedávno poukázal na to, že na stole jsou i nástroje, které se za koronavirové pandemie použily na záchranu velkých společností, jako jsou aerolinky Lufthansa. Berlín tehdy národnímu leteckému dopravci poskytl záchranný balík za devět miliard eur (223 miliard Kč).

Uniper se v červnu stal první německou energetickou společností, která začala bít na poplach kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám. Uvedla zároveň, že jedná o případné vládní záchraně. Německo nyní schválilo úpravu zákona, která by vládě umožnila zachránit energetické společnosti, které se dostanou do finančních potíží kvůli prudkému růstu cen energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Turby
8. červenec 2022, 17:34

Uniper, to je ten Fialuv spolehlivy zapadni dodavatell (ne)ruskeho plynu?

PetrD
8. červenec 2022, 20:25

Ne, to je ten dodavatel spolehlivého ruského plynu mající dlouhodobé kontrakty s Gazpromem. Ale jak Rusko nedodává, musí nakupovat na burze. A rozdíl platí ze svého.

Rejpal
8. červenec 2022, 21:00

Němcům už se začíná hroutit hospodářství plánují topit v nájemních bytech na 17°C a zavírat aquaparky. K tomu se vesele zavřou zbytek JE. Tak končí zelená ideologie. V Holansku už zelení likvidují zemědělství kvůli omezení emisí metanu budou zakazovat chovy zvířat , protože správný zelený bezmozek nejí maso....

PetrD
8. červenec 2022, 21:11

Ne, tak končí důvěra v Rusko, totalitní imperální stát.

Lukáš
8. červenec 2022, 22:05

Denne sa pracovne stretavam s vela nemcami a ked pride na tuto temu, tak vela z nich mi povedalo, ze nemienia nejak polavovat zo svojich standartov a vacsina z nich ma nejake setrienie v pi...

Lukáš
8. červenec 2022, 22:01

Chceli hned zastavit dodavky plynu po zacati invazie na Ukrajinu, aky hrdinovia.

Ale ked im Rusko dalo doslova este cas takmer 4 mesiace a zastavi dodavky plynu tak placu... :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se