Domů
Evropská Unie
Evropská unie vyjádřila podporu výzvě ze summitu COP27 k postupnému vyřazovaní fosilních paliv
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská unie vyjádřila podporu výzvě ze summitu COP27 k postupnému vyřazovaní fosilních paliv

Výzvu k uzavření dohody o postupném odklonu od všech fosilních paliv na summitu COP27 konané v Egyptě podala Indie, jenž je světově druhým největším kupcem uhlí. Frans Timmermans, který je v EU zodpovědný za klimatickou politiku, se nechal slyšet, že EU výzvu podporuje. Nesmí nicméně oslabit, resp. zpomalit, předchozí dohody o odklonu od uhlí.

Indie vyzvala státy účastnící se summitu OSN v Egyptě k odklonu od všech fosilních paliv. Loňskou dohodu, kdy státy přislíbily odklon od uhlí, tak chce upravit a zahrnout i ostatní fosilní paliva.

„Podporujeme jakékoli výzvy k odklonu od všech fosilních paliv,“ prohlásil na konferenci Timmermans. „Musíme se však ujistit, že to neohrozí dřívější dohody o odklonu od uhlí. Takže pokud to naváže na dohody uzavřené v Glasgow (summit COP26), tak EU návrh podporuje.“

Komentář jednoho z předních představitelů EU přichází v době, kdy EU navyšuje výrobu uhelných elektráren a podstatně navyšuje importní kapacity pro zemní plyn.

U importů LNG lze přitom předpokládat, že EU bude nucena podepsat dlouhodobé dohody o dodávkách této komodity, aby si zajistila plyn za přijatelných podmínek. Za přijatelné podmínky se považují ceny plynu v rozmezí mezi 30-40 EUR/MWh. To je více než před ruskou agresí na Ukrajině, zároveň však současně násobně méně v porovnání s nynější úrovní cen.

Návrh se setkal s odporem ze strany zemí již těžících plyn nebo ropu, ale také z řad rozvojových států. Za Afriku se ozvala Uganda s tím, že prohlášení není dostatečně specifické a mohlo by limitovat její rozvoj tím, že by nevyužila svých přírodních zdrojů tak, jak činí ostatní.

„Za nás, a to je společná pozice Africké unie, bychom nepodpořily odklon, pokud tento odklon nebude jasně definován, protože mnoho z nás (afrických států) objevuje nové zdroje a ložiska,“ uvedla ugandská představitelka Irene Batebeová.

Dle Timmermanse by nyní provedené investice do uhelného nebo ropného sektoru vytvořily tzv. uvízlá aktiva (anglicky stranded assets), jelikož v nich nevidí budoucnost. Jiná situace má dle něj být u plynárenského sektoru za předpokladu, že infrastruktura bude budována s vizí budoucího využívání obnovitelných plynů, jako je např. zelený vodík.

Se závěry Timmermanse nesouhlasily země OPEC, které se obávají „démonizace fosilního průmyslu“. Saúdská Arábie vidí naopak v současném podfinancovaném ropném sektoru příležitost a plánuje do ropného sektoru investovat. Stejně tak plánuje země masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Salaj
21. listopad 2022, 07:53

Nařizovani je jedna vec a praxe druhá. Plynem se topit nedá kvůli jeho drahotě, elektřina ho následuje.

Maly Jarda
21. listopad 2022, 09:41

Jediné co Američnům stačilo ke zničení Evropy bylo zajistit aby co nejvíce moci a vlivných pozic dostali Němci ,ti už pak zničení Evropy zajistí z vlastní iniciativy ..jako vždy

Michal K.
21. listopad 2022, 20:53

tieto klimaticke samity su prehliadka pokrytectva. Prichadza tam svetova elita na sukromnych tryskacoch, aby ostatnym kazali o tom ako znizovat CO2. No a kedze ide pokrytectvo, tak EU samozrejme nemohla chybat.

Dovoz hnedeho uhlia do EU z Australie, Juznej Afriky a Indonezie sa zvysil viac ako 11 nasobne. Nemecko znova otvara odstavene uholne elektrarne a Taliansko zvysuje dovoz plynu zo Severnej Afriky.

To, ale v mene pokrytectva nebrani lidrom tychto krajin rozpravat chudobnejsim statom o tom, ake su fosilne palive fuj fuj. Ano, EU urobila a robi, mnozstvo zlych rozhodnuti ale v jednom, sme na spici. V pokrytectve.

Svet sleduj a uc sa !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se