Domů
Technologie
Čína chce vybudovat první solární elektrárnu ve vesmíru dodávající elektřinu na Zem
země

Čína chce vybudovat první solární elektrárnu ve vesmíru dodávající elektřinu na Zem

Technologie
20 komentářů
18. únor 2019, 13:03
ČTK

Čína se chystá ve vesmíru vybudovat první solární elektrárnu. Vědci už zahájili výstavbu experimentální základny ve městě Čchung-čching. Prvním krokem bude vývoj menší, zkušební elektrárny, která by měla být uvedena do provozu ve stratosféře v letech 2021 až 2025. Dalším krokem má být elektrárna o výkonu jednoho megawattu v roce 2030 a poté přijdou větší. Uvedl to list ministerstva vědy a technologií Science and Technology Daily.

Jak sdělil vědec Pchang Č‘-chao z čínské akademie vesmírných technologií, hmotnost elektrárny by měla činit zhruba 1000 tun, což je více než dvojnásobek váhy Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Vědci zkoumají, zda by bylo možné elektrárnu vybudovat přímo ve vesmíru pomocí robotů a 3D tisku, aby se mohli vyhnout dopravě těžkých komponentů ze země.

Solární technologie ve vesmíru by podle vědců mohla dodávat energii 99 procent času s šestinásobnou intenzitou v porovnání s pozemskými solárními elektrárnami. Energie z vesmírné solární stanice by byla přeměňována na mikrovlnný nebo laserový paprsek, který by byl odesílán na Zem. Vedle problému s váhou zařízení vědci také řeší otázku bezpečnosti posílaných paprsků.

S ročním rozpočtem ve výši osmi miliard dolarů (182,6 miliardy Kč) chce druhá největší světová ekonomika soupeřit o hospodářskou, vojenskou a technologickou nadvládu. Víc do této sféry vydávají jen Spojené státy, píše agentura Bloomberg.

Zatímco ostatní státy své rozpočty na vesmírné programy spíše seškrtávají, Čína má v kosmu ambiciózní plány. Chystá se vybudovat vlastní vesmírnou stanici a dál bádat na Měsíci. Po přistání na jeho odvrácené straně, kterým si zajistila světové prvenství, bude možná už příští rok zahájena mise, jejímž cílem bude dopravit na Zemi měsíční horniny. Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská sonda Čchang-e 4. Podle stávajících plánů má v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.

pat hej

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Petr
18. únor 2019, 13:37

Ve vesmíru už solární elektrárny jsou, má jít o první vesmírnou solární elektrárnu dodávající na Zem :)

Jan Budín
18. únor 2019, 16:09

V textu informace o přenosu elektřiny na Zem samozřejmě je, titulek byl o tuto informaci doplněn.

JB

frank
18. únor 2019, 13:43

Není malých projektů, Číně držím palce.

Informace jsou zajímavé, ale překlad je zoufalost sama, je zřejmé že tvůrce českého článku si není moc jistý v kosmických kramflecích :)

Trošku mi to dikcí připomíná Trosku, tedy vlastně J.M Troskův" Zápas s nebem" :)

Loudil
18. únor 2019, 16:03

Myšlenka je to dobrá, odstranilo by to největší nevýhodu pozemního soláru, který v noci nevyrábí. Toto by byl stabilní zdroj třeba jako jaderná elektrárna a navíc by nepřekážel na zemi jako tisíce hektarů luk zabraných současnými solárními přístroji. Ovšem 1000 tun ? , to je opravdu hodně ! Snad se to Číně podaří opravdu za pomocí robotů a 3D tisku rovnou postavit ve vesmíru. Číně držím palce od začátku reforem 1978 ,takže i teď.

Josef Novák
18. únor 2019, 17:48

Jak to zlikviduji po skoceni zivotnosti? Cinsky experiment s rizenou destrukci druzice, ktery katastrofalne za**al nizkou obeznou drahu, mame jeste vsichni v zive pameti. A co se stane, az to "omylem" posle energeticky paprsek jinam, radeji uz nedomyslim.

Loudil
18. únor 2019, 18:11

TO : Novák

Takže opět vše čínské musí být vždy jen špatné ?? Po skončení životnosti to zlikvidují stejně jako USA a Evropa 400 tun těžkou stanici ISS. Ano čínská antiraketa kdysi zasáhla na oběžné dráze jejich družici a vzniklo - "mnoho úlomků". Už se raději nemluví o US zkouškách s vypouštěním statisíců malých antének na oběžné dráze, které zaneřádily oběžnou dráhu roku 1963. Pravděpodobnost, že to pošle paprsek někam jinam, je o několik řádů nižší, než pravděpodobnost, že vám na dům spadne Boeing - 747.

Pavel
18. únor 2019, 21:08

Jinými slovy, loudil dostal hysterický záchvat na základě faktické připomínky k čínskému bordelistánu a tak si cucá z prstu bláboly.

Karel
18. únor 2019, 21:18

Ten přenos energie na Zem, laser nebo mikrovlny paprsek. Nedovedu si predstavit, jak se to zmeni na elektrinu. Krome toho, ze to bude ohrivat na Zemi vodu na paru a klasicky vyrabet elektrinu.

Je nejaky primy zpusob, jak ze zminenych paprsku ziskat elektrinu?

Petr
18. únor 2019, 21:22

Zajímalo by mě, jak pomocí robotů a 3D tisku chcete ušetřit hmotnost? Nejde spíš o velikost komponentů? Jediné co mě napadá, je úspora spojená s tím, že zařízení elektrárny může být subtilnější, když se vyhne cestě raketou? Pokud to ale není problém, tak je jedno, kde to postavíte a bude to stejně těžké i v rozloženém stavu :-)

JVr
19. únor 2019, 16:21

Také mi to přijde jako pěkná blbost ????. Zákon o zachování energie platí i ve stratosféře. Ten ani soudruzi z Číny neobejdou...

To posílání energie na zem je další velký problém, který není vůbec dořešen.. když už teď není jasné jestli to bude mikrovlnou nebo laserem... Dovedu se představit, že nějaké zvolené místo zahřejí intenzivním zářením..

1) je to bezpečnostní riziko pro celý svět. Pokud se to (oni, nebo někdo jiný) rozhodne nasměrovat jinam..

2) je to riziko pro nejbližší okolí místa kam to budou směřovat. (rozptyl v atmosféře)..

3) bude to mít významné ztráty a to takové, že ta efektivita, kterou to získává tím, že je to ve stratosféře padá.. (průchod atmosférou)

4) kam to bude posílat energii, pokud to bude na odvrácené straně planety (v noci?) - Evropě?

Celý článek mi přijde jako fantasmagorie, která nepochybně napadla i Elona Muska, jen mu někdo vysvětlil, že pro výrobu energie je to blbost. Tak to ve SpaceX nedělají...

Číňané s tím ale mají zcela jiné plány.. a nebo je to kachna ????.

Martin Pácalt
19. únor 2019, 08:28

Chcete urychlit ohřev Země? Posílejte na ni formu energie, která by jinak proletěla vesmírem kolem. Celkem typický příklad, kdy se na věci koukáme pouze energetickýma očima. O tomhle se psalo už před 25 lety v ABC, stejně tak jako o potenciální škodlivosti.

Milan Vaněček
19. únor 2019, 09:28

Jó psalo o tom ABC, tak to musí být fakt. Ještě že to tenkrát neporovnali s energií navíc ze všech jaderných elektráren (rovnou dvojnásobku jejich elektrického výkonu).

Jó čím větší prd, tím víc starostí. Nejvážnější argument proti slunečním elektrárnám ve vesmíru byl tehdy ten že je to potenciální velká zbraň hvězdných válek. To připomenutí pro ty co nepamatují osmdesátá léta.

Martin Pácalt
19. únor 2019, 12:07

Nekarikujte to zbytečně. Vy už jste tak zbytečně "předem nastartovaný", že vám uniká, že nekritizuju FVT jako takovou, ale FVT na orbitální dráze. A nechybí tradiční rýpnutí do jádra.

energetik
19. únor 2019, 17:48

První musí udělat výtah na oběžnou dráhu ze super pevných a supravodivých lan a potom jednoduše dostanou energii na Zem kterou tak budou ještě více přehřívat a brzdit její otáčení.

Nevím jestli už na to mají v Číně technologie, myslím že naštěstí ještě asi ne, protože k tomu se první musí dospět hlavně morálně nejen technologicky. Jinak by to mohlo katastrofické následky jako se tomu stalo u jaderná energie kde také technologický vývoj díky dotacím a zbrojení předběhl ten morální.

Jan Veselý
19. únor 2019, 18:42

Rajské fontány nebo Darwinovy hodinky?

Milan Vaněček
19. únor 2019, 21:33

Projekt je technicky realizovatelný, elektrárna na geostacionární dráze bude dodávat elektřinu neustále 24/7/365 po desítky let, ale z ekonomického hlediska to bude extrémně drahé, z vojenského hlediska ne.

Antonín Mikeš
19. únor 2019, 22:23

Pane Vaněčku, jak technicky realizovat ten přenos energie?

Dnes je přece problém bezdrátově nabít auto, můžete prosím nastínit jaká technologie umožňuje přenos energie na stovky kilometrů? Děkuji

Martin Pácalt
20. únor 2019, 12:42

Už jste někdy viděl, jak vypadaly po několika týdnech provozu okénka Space Shuttle na orbitální dráze? Projekt je odsouzený k neustálým opravám a všichni víme, co se může stát "muži s koženou brašnou".

Carlos
19. únor 2019, 23:32

Díky, přidáno na seznam. ;)

Jan Veselý
19. únor 2019, 23:43

Darwinovy hodinky vřele doporučuju, společná práce spisovatele fantasy a dvou vědců (biologa a matematika) fakt stojí za přečtení, stejně jako dvě jejich předešlá díla Věda na Zeměploše a Koule.

Rajské fontány jsou klasika od A.C.Clarka, ten toho vymyslel spoustu, i kosmický výtah.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se