Evropská unie podepsala s Japonskem dohodu o spolupráci v oblasti jaderné fúze

DomůTechnologieEvropská unie podepsala s Japonskem dohodu o spolupráci v oblasti jaderné fúze

Komisařka pro energetiku Evropské unie Kadri Simsonová podepsala společné prohlášení s Japonskem o spolupráci v oblasti jaderné fúze. Simsonová podepsala smlouvu jménem Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Za japonskou stranu podepsal smlouvu japonský velvyslanec v EU Kazuo Kodama.

Evropská unie je klíčovým hráčem v projektu ITER, který je ve výstavbě ve francouzském Cadarache. ITER je mezinárodním projektem, který má za cíl postavit největší jaderný fúzní reaktor na světě.

Japonci se zabývají třemi projekty, které se všechny nacházejí v Japonsku, včetně projektu Sattelite Tokamak nebo JT-60SA, který je považován za největší a nejpokročilejší tokamak na světě.

JT-60SA by měl dosahovat plazmatických teplot srovnatelných s teplotami, které se mají vyskytovat v ITER. JT-60SA se ITERu podobá použitím supravodivých magnetů, které omezují a řídí plazma, a chladicím systémem kapalného hélia, který magnety ochlazuje na -269 °C. Hlavním rozdílem mezi JT-60SA a ITERem je jejich velikost. JT-60SA má v průměru 12 metrů a to je přibližně poloviční hodnota oproti ITERu.

JT-60SA, který je svým návrhem nejblíže ITERu, bude základem pro modelování, aby vědcům pomohl připravit začátek jeho činnosti v co největší možné míře. Jakmile bude ITER spuštěn, zaměření výzkumu JT-60SA se pravděpodobně posune směrem k přípravě na následující generaci fúzních reaktorů. Další výzkum se zaměří na demonstraci a optimalizaci ustáleného provozu pokročilých plazmatických konfigurací.

Přechod na dekarbonizovanou společnost šetrnou ke klimatu je jednou z klíčových výzev moderní doby. Hlavní složkou je vytvoření rozmanitého, bezpečného a klimaticky šetrného mixu energií. Cílem výzkumu v oblasti jaderné fúze je dosáhnout tohoto cíle vývojem slibné technologie jaderné fúze jako čistého a bezpečného zdroje energie pro budoucnost,“ uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

Zdroj úvodní fotografie: Evropská komise