Domů
Elektromobilita
V Berlíně testují bezdrátové nabíjení elektromobilů

V Berlíně testují bezdrátové nabíjení elektromobilů

Elektromobilům je předpovídána světlá budoucnost. Jedním z háčků v jejich masovém rozšíření je nabíjení. Zajímavou možností je induktivní nabíjení elektromobilů, a právě tuto technologii testuje společnost E.ON v Berlíně.

Bezdrátové nabíjení může být zlomovým bodem ve využívání elektromobilů. Jedním z průkopníků této technologie je společnost Qualcomm, která ji využívá při závodech elektrických formulí Formula E.

Bezdrátové nabíjení probíhá pouhým zaparkováním elektromobilu na speciálním parkovacím místě. Celé kouzlo spočívá v elektromagnetické indukci, při které přenos energie nastává prostřednictvím dvou cívek. Jedna je umístěna pod povrchem parkovacího místa a druhá ve vozidle.

Parkovací místa vybavena touto technologií mohou dodávat energii do elektromobilů bez použití kabelů – díky induktivnímu nabíjení. Zdroj: www.eon.com

Pokud Vás napadlo, že by šlo bezdrátové nabíjení využít i během jízdy, nejste první. Ve Velké Británii se rozhodli otestovat speciální „elektrické dálnice“, které tuto možnost nabízejí.

Induktivní nabíjení není z technického hlediska výhodnější než klasické „drátové“ nabíjení, ale nabízí jednu zásadní výhodu a tím je pohodlí pro řidiče elektromobilů. Proto není překvapením, že se bezdrátovým nabíjením zabývá čím dál více společností, mezi něž se nyní zařadil i E.ON.

„Infrastruktura nabíjecích stanic se rozšiřuje v reakci na konkurenční síly. Stále více hotelů, restauračních řetězců, nákupních center a městských parkovišť instaluje veřejné dobíjecí stanice jako nadstandardní službu pro své zákazníky. Některé z nich využívají inovativní technologii induktivního nabíjení.“

Bert von Garrel, ředitel E-mobility v E.ON

Partnerem E.ONu při testování je i berlínská pizzerie

E.ON a další tři společnosti testují bezdrátové nabíjení v Berlíně. Partnery E.ONu jsou restaurace Joey’s Pizza, berlínská pobočka SEW Eurodrive a E.DIS, dceřiná společnost E.ONu.

Partnerská pizzerie využívá od srpna pro rozvoz elektromobil. Bezdrátové nabíjení využije při krátkých přestávkách mezi jednotlivými výjezdy. Rovněž E.DIS využívá induktivní nabíjení pro svůj elektromobil. Třetí testovací vozidlo bude mít k dispozici SEW Eurodrive, který ho bude využívat pro servisní výjezdy.

Testování má za cíl odhalit nedostatky technologie při různých provozních situacích. Získané poznatky by měly přispět k vytvoření standardů pro induktivní nabíjení.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se