BNetzA: V případě zimy s normálovými teplotami je riziko nedostatku plynu nízké
Německo je dle zprávy tamního síťového regulátora (BNetzA) na stávající zimní sezónu připraveno podstatně lépe než na tu minulou. Plynové zásobníky jsou naplněny v podstatě na maximum. Navzdory tomu však ze zprávy zaznívá varování, že i nadále ve velice nepříznivých okolnostech hrozí nedostatek plynu. V případě zimní sezóny s normálovými teplotami je nicméně riziko nedostatku plynu nízké.
Německý síťový regulátor BNetzA zkoumal vliv počasí, importů a exportů plynu, využití terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG), stejně jako různé stupně spotřeby plynu a jejich vliv na tamní plynárenskou infrastrukturu. Celkem připravil 6 scénářů, od těch pro Německo, potažmo EU, s pozitivním vývojem situace až po souběh okolností nepříznivých, leč stále reálných.
„Situace na začátku topné sezóny je podstatně lepší, než byla loni,“ uvedl v prohlášení Klaus Mueller, prezident BNetzA.
Nejhorší situace zahrnuje extrémně chladnou zimu jako tomu bylo například v roce 2012. BNetzA uvádí, že tehdy dosahovaly průměrné denní teploty až -13 °C. Situace dále zahrnuje kompletní zastavení všech dodávek plynu z Ruska, snížené importy plynu do Německa a zvýšené exporty plynu do jihovýchodní části Evropy, která by se s nízkými teplotami potýkala rovněž.
V takovémto případě by mohlo dojít k fyzickému nedostatku plynu na úrovni 13 TWh a na konci března by byly plynové zásobníky zanechány na úrovni 2 % své naplněnosti. Dosavadní zaznamenané minimum naplněnosti zásobníků je z roku 2018 a to 14,2 %. Tehdy došlo v důsledku ke strmému nárůstu ceny plynu. Záznamy o stavu naplněnosti zásobníků se vedou od roku 2011.
Ze šesti zkoumaných scénářů možného budoucího vývoje byly celkem ve 3 scénářích dostupné objemy plynu dostačující k tomu, aby byla zabezpečena dodávka. Nutno poznamenat, že přestože výsledky nejsou důvodem k oslavě, tak po loňské zimní sezóně byly vyhlídky podstatně pochmurnější než nyní.
V případě, že importy a exporty plynu zůstanou na úrovni z loňského roku a LNG terminály budou využívaný alespoň z 50 % své kapacity, nemělo by k nedostatku plynu dojít. Jak dodává Mueller, napomohly k tomu i úspory plynu z loňské sezóny, ty byly v porovnání s předchozími zimními sezónami na úrovni 20 %.
Data z Německa potvrzují rovněž data od českého Energetické regulačního úřadu (ERÚ). Skutečná spotřeba plynu za říjen meziročně poklesla o 8,4 %. EU v tomto pohledu zatím počasí přeje, skutečná průměrná měsíční teplota za říjen byla v ČR 11,3 °C, přičemž normálová je 8,4 °C.
Mohlo by vás zajímat:
Zima bude teplotně podle předpovědi nadprůměrná , pokud předpověď vyjde, bude plynu přebytek.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se