Domů
Elektřina
Mládek: Dukovany namísto bourání Horního Jiřetína

Mládek: Dukovany namísto bourání Horního Jiřetína

Uhlí pod Horním Jiřetínem nebude potřeba v případě, že jaderná elektrárna Dukovany bude sloužit do konce své životnosti a následně naváže výroba nově vystavených bloků. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek to uvedl v České televizi.

Mládek řekl, že za stávajících předpokladů společně s naplněním plánů schválené aktualizace Státní energetické koncepce (SEK) nebude uhlí pod Horním Jiřetínem potřeba.

Provoz Dukovan do 2037 a následná výroba v nových blocích namísto bourání Horního Jiřetína.

„Za předpokladu, že budou naplněny ty plány SEK, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (…), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit, tak nemusíme bourat Horní Jiřetín,“ řekl Mládek.

Premiér Bohuslav Sobotka je přesvědčen o nutnosti prolomit uzemní limity těžby na dole Bílina, situace ohledně dolu ČSA a osudu Horního Jiřetína podle něj ještě není jasná. Podle jeho představ by ke konečnému rozhodnutí vlády mělo dojít do konce roku. Sobotka to uvedl tento týden po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem.

Rozhodnutí by mělo padnout do konce roku

Otázkou územních limitů těžby by se vláda podle Mládka mohla zabývat na jednáních v listopadu či prosinci, dále bude o limitech jednat také tripartita.

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje prolomení limitů na dole Bílina již v letošním roce, především pro využití v teplárenství. Při rozvoji jaderné energetiky nebude podle Mládka prolomení limitů na dole ČSA potřeba, ministerstvo proto navrhuje se touto otázkou zabývat znovu až v roce 2020.

Více o územních limitech těžby hnědého uhlí zde.

Argumenty k otázce prolomení limitů

Proti prolomení územních limitů těžby protestují lidé zainteresovaní v ekologii, argumentující hrozícími ekologickými škodami, společně s obyvateli Horního Jiřetína, kteří by byli v případě úplného prolomení limitů na dole ČSA vystěhováni. S ohledem na zdraví občanů svojí obavu vyjádřili také ústečtí lékaři prostřednictvím otevřeného dopisu vládě.

Na druhé straně stojí uhlí těžící společnost Severní energetická, horníci a odboráři, jejichž hlavním argumentem je zachování pracovních míst.

Úvodní fotografie: Zámek Jezeří, Horní Jiřetín, autor:Whitesachem

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.