Domů
Elektřina
Podíl výroby elektřiny z uhlí v Číně je druhým rokem na vzestupu

Podíl výroby elektřiny z uhlí v Číně je druhým rokem na vzestupu

I přes masivní rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra v posledních letech roste v Číně druhým rokem podíl uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny v zemi. Podle analytiků Citi sice podíl uhlí na celkovém zdrojovém mixu při výrobě elektřiny klesl z 83 % v roce 2011 na 73 % v roce 2015, loni však vzrostl na 74 % a v prvních dvou měsících letošního roku dosáhl 78 %.

Podíl uhlí na celkovém zdrojovém mixu při výrobě elektřiny poklesl díky snahám Číny o rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra mezi lety 2011 až 2015 o 10 % na 73 %, v loňském roce však vzrostl na 74 % a silnou pozici si uhlí drží i v počátku letošního roku.

Podle analytiků Citi byl podíl výroby uhelných elektráren v prvních dvou měsících letošního roku zhruba 78 %. Analytici předpokládají, že spotřeba uhlí zůstane vysoká přinejmenším v dalších měsících první poloviny letošního roku.

„Výroba elektřiny ve vodních elektrárnách byla v období leden až únor nižší meziročně o 5 %, což přispělo k vyššímu nárůstu výroby z tepelných elektráren než v důsledku rostoucí celkové spotřeby,“ uvedli podle Platts analytici Citi.

OZE a jádro mají stále nízký podíl na celkové výrobě

Jaderné a větrné elektrárny, které podle analytiků Citi tvoří zhruba 4,8 % celkové výroby elektřiny v Číně, a solární elektrárny, které mají necelý 1% podíl, pokračují v rychlém růstu, avšak ve srovnání celkovou výrobou tvoří stále pouhý zlomek.

„Přestože obnovitelné zdroje energie a vodní elektrárny mají prioritní přístup do sítě, veškerý meziroční nárůst spotřeby elektřiny nad 1 % musí být pokryt tepelnými elektrárnami, pokud nebude růst výroba vodních elektráren,“ dodali analytici.

Analytici dále uvedli, že 5% meziroční nárůst výroby elektřiny v čínských uhelných elektrárnách by znamenal zvýšení spotřeby uhlí o 65 milionů tun. Import uhlí do Číny v období leden až únor 2017 vzrostl meziročně o 48,5 % na 42,6 milionů tun.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
„Bojím se, že bude třetí světová válka. Pracuji, ale stejně nezaplatím elektřinu.“ Lidé v Brně přišli protestovat proti vládě
28. září 2022, 20:48
Huawei finišuje největší střešní solární elektrárnu na světě, v energetice roste i v Česku
28. září 2022, 18:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se