Domů
Elektřina
Ceny elektřiny pro domácnosti v EU meziročně vzrostly o 2,9 %

Ceny elektřiny pro domácnosti v EU meziročně vzrostly o 2,9 %

Podle dat evropského statistického úřadu Eurostat dosáhl meziroční nárůst cen elektrické energie pro domácnosti v rámci EU v průměru 2,9 %. Posuzováno bylo období mezi druhou polovinou let 2013 a 2014. Od roku 2008 se ceny za elektřinu v Evropské unii zvýšily v průměru o více než 30 %.

Cenové rozdíly v jednotlivých členských zemích jsou výrazné – nejlevnější elektřinu s cenou 9 euro centrů za kWh odebírají obyvatelé Bulharska, přičemž nejvíce zaplatili odběratelé v Dánsku a to 30 euro centů za každou spotřebovanou kWh.

Největšího meziročního nárůstu se dočkala Francie (+10,2 %) následovaná Lucemburskem (+5,6 %), Irskem (+5,4 %), Řeckem (+5,2 %) a Portugalskem (+4,7 %).

Naopak k významnému poklesu ceny elektrické energie došlo na Maltě (-26,2 %). Z nižších plateb za spotřebovanou elektřinu se mohou těšit i české domácnosti (-10,2 %), dále pak občané Maďarska (-9,9 %), Nizozemska (-9,6 %) a Slovenska (-9,2 %).

Nejnižších cen za kWh elektrické energie využívali obyvatelé Bulharska (9 € centů), Maďarska (11,5 € centů) a Malty (12,5 € centů), naopak s nejdražší elektřinou se potýkali v Dánsku (30,4 € centů), Německu (29,7 € centů) a Irsku (25,4 € centů).

Veškeré uvedené ceny zahrnují poplatky a daně, nejedná se tedy o cenu samotné silové elektřiny. V evropském průměru tvoří daně a poplatky 32 % koncové ceny elektrické energie pro domácnosti. Právě v zemích s nejdražší elektrickou energií, Dánsku a Německu, tvoří tyto odvody více než polovinu finální ceny. Naproti tomu na Maltě a ve Velké Británii odvádí domácnosti pouze 5 %.

Zdroj úvodní fotografie: informfact.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516