Domů
Trh s elektřinou
Evropské průmyslové asociace požadují po EU flexibilnější energetický trh

Evropské průmyslové asociace požadují po EU flexibilnější energetický trh

Sdružení průmyslových asociací z různých oblastí energetického sektoru představilo své návrhy na reformy trhu s elektrickou energií v Evropě. Zástupci sdružení žádají evropské zákonodárce, aby učinily kroky pro přijetí flexibilního a dynamického energetického systému, který podpoří nástup inovativních a decentralizovaných technologií výroby elektřiny.

Pod návrh sdružení se podepsaly společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje (větrné i fotovoltaické), koalice Smart Energy Demand Coalition (SEDC), Evropská asociace pro skladování energie (EASE), zástupci plynového sektoru (Gas Naturally) či experti na standardizaci.

„Evropa musí přepsat pravidla na dnešních trzích s elektrickou energií tak, aby respektovala to, jak se elektřina vyrábí, řídí a spotřebovává v současných energetických systémech. Výroba se stává více flexibilní a variabilní, Rozvíjejí se systémy akumulace energie. A rovněž roste prostor a zájem zvýšit flexibilitu na straně spotřeby.“

Giles Dickson, generální ředitel European Wind Energy Association

Plánování, řízení a balancování současných energetických systémů je stále složitější. Změny v energetickém sektoru tedy podle Dicksona potřebují zvýšení flexibility, které však vyžaduje značné změny v legislativě.

Sdružení asociací vymezilo tři klíčové oblasti, na které by unie měla zaměřit své reformy:

  • Poskytování dostatečných cenových signálů a prohloubení integrace krátkodobých přeshraničních trhů
  • Zajištění vyváženého přístupu k energetickým systémům, který bude plně brát ohled na výrobu energie z různých zdrojů
  • Implementace víceúrovňového prostředí pro poskytovatele systémových služeb, které podpoří panevropský obchod s elektřinou a podpůrné služby

Podle Frauke Thiesové, výkonné ředitelky Smart Energy Demand Coalition, dnes existuje velké množství dostupných řešení flexibility pro vytvoření základu pevného a udržitelného energetického systému v Evropě. „Otevření energetických trhů různým řešením a hráčům, ne jen na straně výroby, ale rovněž na straně spotřeby, bude klíčovým faktorem pro úspěch připravovaného balíčku Evropské komise zaměřeného na návrh trhů,“ dodává Frauke Thiesová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
6. duben 2016, 20:40

Velká kupa zbožných přání, vývoj se ovšem ubírá úplně jinudy. Evropská komise svou šanci cokoliv řídit již propásla a ztratila respekt. I kdyby cosi navrhla na konci letošního roku (což se nejspíš ani nestane), tak se to bude další minimálně 2 roky projednávat, než bude vydaná změna příslušné směrnice a pak bude minimálně rok a půl na transpozici, takže nejdříve za 4 roky může být nějaká změna pravidel vidět v terénu. To je už příliš pozdě, brutální národní řešení motivovaná bojem o přežití nastoupí mnohem dříve a pak efektivně zpětně zablokují řešení evropské. I pokud bude nějaké evropské řešení formálně přijato, tak ho ve skutečnosti minimálně velké státy jednoduše nebudou respektovat a Evropská komise s tím nic nenadělá. Experiment s energetickým trhem pomalu ale jistě končí a do energetiky se vrací osvědčený státní dirigismus.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se