Domů
Trh s elektřinou
Evropské průmyslové asociace požadují po EU flexibilnější energetický trh

Evropské průmyslové asociace požadují po EU flexibilnější energetický trh

Sdružení průmyslových asociací z různých oblastí energetického sektoru představilo své návrhy na reformy trhu s elektrickou energií v Evropě. Zástupci sdružení žádají evropské zákonodárce, aby učinily kroky pro přijetí flexibilního a dynamického energetického systému, který podpoří nástup inovativních a decentralizovaných technologií výroby elektřiny.

Pod návrh sdružení se podepsaly společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje (větrné i fotovoltaické), koalice Smart Energy Demand Coalition (SEDC), Evropská asociace pro skladování energie (EASE), zástupci plynového sektoru (Gas Naturally) či experti na standardizaci.

„Evropa musí přepsat pravidla na dnešních trzích s elektrickou energií tak, aby respektovala to, jak se elektřina vyrábí, řídí a spotřebovává v současných energetických systémech. Výroba se stává více flexibilní a variabilní, Rozvíjejí se systémy akumulace energie. A rovněž roste prostor a zájem zvýšit flexibilitu na straně spotřeby.“

Giles Dickson, generální ředitel European Wind Energy Association

Plánování, řízení a balancování současných energetických systémů je stále složitější. Změny v energetickém sektoru tedy podle Dicksona potřebují zvýšení flexibility, které však vyžaduje značné změny v legislativě.

Sdružení asociací vymezilo tři klíčové oblasti, na které by unie měla zaměřit své reformy:

 • Poskytování dostatečných cenových signálů a prohloubení integrace krátkodobých přeshraničních trhů
 • Zajištění vyváženého přístupu k energetickým systémům, který bude plně brát ohled na výrobu energie z různých zdrojů
 • Implementace víceúrovňového prostředí pro poskytovatele systémových služeb, které podpoří panevropský obchod s elektřinou a podpůrné služby
 • Podle Frauke Thiesové, výkonné ředitelky Smart Energy Demand Coalition, dnes existuje velké množství dostupných řešení flexibility pro vytvoření základu pevného a udržitelného energetického systému v Evropě. „Otevření energetických trhů různým řešením a hráčům, ne jen na straně výroby, ale rovněž na straně spotřeby, bude klíčovým faktorem pro úspěch připravovaného balíčku Evropské komise zaměřeného na návrh trhů,“ dodává Frauke Thiesová.

  Komentáře

  (1)

  Martin Hájek

  6. duben 2016, 20:40

  Velká kupa zbožných přání, vývoj se ovšem ubírá úplně jinudy. Evropská komise svou šanci cokoliv řídit již propásla a ztratila respekt. I kdyby cosi navrhla na konci letošního roku (což se nejspíš ani nestane), tak se to bude další minimálně 2 roky projednávat, než bude vydaná změna příslušné směrnice a pak bude minimálně rok a půl na transpozici, takže nejdříve za 4 roky může být nějaká změna pravidel vidět v terénu. To je už příliš pozdě, brutální národní řešení motivovaná bojem o přežití nastoupí mnohem dříve a pak efektivně zpětně zablokují řešení evropské. I pokud bude nějaké evropské řešení formálně přijato, tak ho ve skutečnosti minimálně velké státy jednoduše nebudou respektovat a Evropská komise s tím nic nenadělá. Experiment s energetickým trhem pomalu ale jistě končí a do energetiky se vrací osvědčený státní dirigismus.

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.