Domů
Trh s elektřinou
Finsko si chce udržet jednotnou obchodní zónu i přes nárůst výroby v OZE
Zdroj: Vestas

Finsko si chce udržet jednotnou obchodní zónu i přes nárůst výroby v OZE

Finsko si v následujících letech zřejmě bude schopné udržet jednu cenovou zónu, a to i přes vysoké rozdíly mezi výrobou větrných elektráren na severu země a ostatními částmi Finska. Finský provozovatel přenosové soustavy Fingrid pro zvýšení stability soustavy plánuje posílit přenosovou kapacitu hned několika novými přenosovými vedeními a zvýšením přenosové kapacity těch stávajících.

Nedostatek přepravní kapacity a s ním spojená hrozba nuceného rozdělení obchodních zón je dlouhodobým tématem především v Německu, kde v posledních letech zaostává rozvoj soustavy za výrazně rychlejší výstavbou větrných elektráren.

Další zemí, u které je rozdělení obchodní zóny tématem, je Finsko. Místní provozovatel přenosové soustavy přiznává, že udržení jedné obchodní zóny bude výzvou, ale její udržení je prioritou a má významné benefity pro investory.

"Udržení jedné obchodní zóny bude výzva, ale máme veškerou podporu od našich zákazníků a dalších zúčastněných stran v tom, abychom ji udrželi. Díky tomu budeme schopni udržet lépe predikovatelné prostředí pro investory jak do výrobních, tak i spotřebních zařízení," uvedl pro web Montelnews Jussi Jyransalo ze společnosti Fingrid.

Rozdělení obchodní zóny v rámci jednoho státu přitom není mezi severskými státy výjimkou. Jak Švédsko, tak i Norsko mají 4, resp. 5 obchodních zón. Finsko si ovšem i přes úzká místa v soustavě nadále drží jednu cenovou zónu.

Finsko kromě investic do nových přenosových vedení ze severu na jih země investuje i do vedení současných, u kterých chce zvýšit přenosovou kapacitu díky statickým kompenzátorům.

"Díky kompenzaci jalového výkonu statickými kompenzátory můžeme navýšit přenosovou kapacitu ze severu na jih o stovky MW bez potřeby výstavby nových přenosových vedení. Projekt může být dokončen rychle, s nízkými náklady a příznivě s ohledem na životní prostředí," uvedl k využití statických kompenzátorů Timo Kiiveri ze Fingrid.

Finská paralela s Německem

Rozložení výroby a spotřeby elektřiny je ve Finsku obdobné jako v Německu. Zatímco na severu země je výroba z obnovitelných zdrojů (zejména větrných elektráren) relativně vysoká, spotřeba elektřiny je koncentrována především na jihu země. V současné době elektřinu z větrných elektráren na jih země přenáší čtyři přenosová vedení.

Ani ve Finsku rozvoj obnovitelných zdrojů nestíhá přenosová soustava. Přestože provozovatel soustavy plánuje přenosovou kapacitu ze severu na jih navýšit, je zřejmé, že rozdělení obchodní zóny je reálným rizikem. Situaci neprospívá ani fakt, že právě na jihu dochází k odstavování některých starších konvenčních výrobních zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se