Polští obchodníci našli zálibu v levné elektřině ze zahraničí, import země roste

DomůTrh s elektřinouPolští obchodníci našli zálibu v levné elektřině ze zahraničí, import země roste

Polsko bude za letošní rok velice pravděpodobně importovat rekordní množství elektřiny ze zahraničí. Hlavním důvodem nárůstu dovozu je motivace obchodníků s elektřinou nakupovat levnější elektřinu v sousedních zemích.

Polská energetika postavená převážně na výrobě elektřiny z černého a hnědého uhlí aktuálně prochází další zajímavou proměnou, která je výrazně ovlivněna vysokou cenou emisní povolenky. V důsledku letošního nárůstu její ceny až k hranici 30 € za tunu emisí CO2 (aktuálně se emisní povolenka obchoduje mimo jiné v důsledku obav z Brexitu bez dohody na úrovni mezi 23 a 26 EUR/t CO2) řada obchodníků nakupuje elektřinu přeshraničně, kde lze nakoupit na velkoobchodních trzích levněji.

Import elektrické energie do Polska letos vzrostl téměř o 25 % a za prvních 9 měsíců dosáhl hodnoty 8,1 TWh. V porovnání s celkovou spotřebu elektřiny se ovšem stále jedná o zanedbatelné množství. Celková roční spotřeba elektřiny v Polsku dosahuje přibližně 165 TWh.

Výroba elektřiny v Polsku

Nejvíce elektrické energie bylo do Polska importováno ze sousedního Německa a Švédska – 4,2 TWh, resp. 2,9 TWh elektřiny. Do roku 2014 přitom mělo Polsko přebytkovou bilanci výroby elektřiny. Podle informací agentury Reuters se velkoobchodní ceny v těchto zemí v průměru obchodovaly za 44 EUR/MWh ve srovnání s cca 60 EUR/MWh na polském trhu.

Od roku 2014 ovšem bylo posíleno přenosové vedení na hranici s Litvou a současně byly dokončeny transformátory s regulací fáze (tzv. phaseshiftery) na hranicích s Německem. Obojí podle místního provozovatele přenosové soustavy přispělo k navýšení možnosti importu elektřiny ze zahraničí.

Vzhledem ke složení výroby elektřiny v Polsku a v sousedních zemích se dá předpokládat, že tento trend bude pokračovat, případně dále zrychlovat až na hranici přeshraničních kapacit soustav. Přeshraniční nákup přitom bude výhodný do té doby, kdy budou náklady na přeshraniční přenos elektřiny mezi těmito zeměmi nižší, než bude cenový rozdíl na trzích s elektřinou.

Vyšší cena emisní povolenky má již nyní na výrobu elektřiny v Polsku vliv. Podle údajů PGE poklesla v prvním pololetí tohoto roku výroba elektřiny z hnědého uhlí o 12 % a z černého uhlí o 19 %.

Zdroje: Reuters, IEA