Domů
Trh s elektřinou
Předprodeje elektřiny se letos nevyplácí, ČEZ předprodal lépe než konkurence

Předprodeje elektřiny se letos nevyplácí, ČEZ předprodal lépe než konkurence

Velké evropské energetické společnosti se převážně zajistily předprodejem elektřiny na nejbližší roky za cenu mírně pod 30 EUR/MWh. Strategie, která některým energetickým společnostem výrazně pomohla v dobách poklesu ceny elektřiny, je nyní připravuje o zisky. Aktuálně se totiž kontrakt na následující roky obchoduje výše, než jsou průměrné ceny, za které mají energetické společnosti elektřinu předprodanou.

Pro energetické společnosti je předprodej elektřiny samozřejmostí. Objem předprodané elektřiny na následující rok se obvykle pohybuje pouze několik procent pod odhadem výroby elektřiny. Jakkoliv je tato strategie výhodná pro zajištění budoucích zisků, ve světle aktuálního růstu cen elektřiny se výhody významně snižují.

Nevýhodnost včasných prodejů ukazují i předprodeje elektřiny uskutečněné v posledním období. Jak český ČEZ, tak německý Uniper mají ke konci třetího čtvrtletí předprodáno méně elektřiny, než měly ve stejném období předchozího roku.

Například u ČEZu je na příští rok prodáno 81 % předpokládané výroby elektřiny, zatímco v loňském roce bylo ke stejnému datu prodáno o 10 % elektřiny více. Navíc za letošní třetí čtvrtletí ČEZ předprodal na další rok pouze 1 %, zatímco v loňském roce navýšil objem předprodané elektřiny z 86 % o dalších 5 %.

Předprodej elektřiny společnosti ČEZ na další roky

To svědčí o opatrnosti energetických společností, které se zpomalením předprodejů snaží zvýšit průměrnou cenu prodávané elektřiny na další rok, jelikož aktuálně se kontrakty na prodej elektřiny na velkoobchodních trzích pohybují znatelně výše, než je průměrná cena, za kterou budou prodávat další rok.

Letos se čekání vyplatilo

Konkrétně letos je tedy výhodou, pokud energetické společnosti předprodeje neuspěchaly. Díky vyšším cenám si v nadcházejících letech mohou pomoci k vyšším ziskům. Přitom při srovnání utilit v regionu je nutné poznamenat, že český ČEZ je na tom ve srovnání s konkurencí relativně dobře.

U konkurentů ČEZu se zřejmě významně projevil skeptický postoj k dalšímu růstu ceny elektřiny na velkoobchodních trzích. Kupříkladu RWE po třetím čtvrtletí v rámci pravidelného informování investorů oznámila, že má prodánu většinu plánované výroby elektřiny v jaderných a hnědouhelných elektrárnách.

Konkrétně má RWE předprodáno z jádra i uhlí na roky 2018 i rok 2019 více než 90 % elektřiny a to za cenu okolo 27 EUR/MWh. Pro rok 2020 má prodáno cca 70 % objemu výroby za přibližně 30 EUR/MWh.

S ohledem na současné ceny elektřiny jsou tato rozhodnutí vnímána spíše negativně, je ale nutné připomenout, že RWE není jedinou společností, která se takto zajistila. Obdobně je na tom například německý Uniper, který při prezentaci výsledků třetího čtvrtletí zveřejnil informace o předprodejích elektřiny na následující roky v Německu a Švédsku.

Uniper a jeho statistiky předprodeje elektřiny v Německu a Švédsku. Zdroj: Uniper.energy

Zatímco ČEZ dosáhl na průměrnou cenu elektřiny na následující rok podle posledních údajů na úrovni 30 EUR/MWh, Uniper má na další rok předprodáno více než 80 % výroby za cenu v rozmezí 25-29 EUR/MWh. Mimořádně zajímavé následně je, že Uniper již předprodal i 75 % předpokládané výroby v Německu pro rok 2019, a to dokonce za cenu pod 25 EUR/MWh.

Naproti tomu ČEZ má na rok 2019 prodáno pouze 57 % s cenou těsně pod 30 EUR/MWh. Nicméně vzhledem k aktuálním cenám elektřiny se dá předpokládat, že se průměrné prodejní ceny budou u všech energetických společností zvyšovat, protože se budou snažit zvýšit své budoucí tržby.

Komentáře

(1)

Tom

16. září 2021, 07:08

Jak tak koukám, rok 2019 nebo rok 2022, to je jedno...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.