Silný vítr a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny do záporných hodnot

DomůTrh s elektřinouSilný vítr a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny do záporných hodnot

Mimořádně vysoká výroba německých větrných elektráren a nízká víkendová poptávka poslaly ceny elektřiny na českém denním trhu v neděli do záporných hodnot. Záporné ceny bylo dosaženo pro 15 obchodních hodin.

Větrné počasí, které panuje s mírnými výkyvy od začátku března, přináší vysokou výrobu německých větrných elektráren. Zejména díky vysoké produkci větrných elektráren si připsaly obnovitelné zdroje v Německu v týdnu  od 3. do 10. března nový rekord, když měly 65% podíl na výrobě elektřiny.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2019-03-01″,“to“:“2019-03-17″,“caption“:“Výroba elektřiny z německých větrných elektráren dosahuje v březnu mimořádně vysokých hodnot „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-03-01″,“end_date“:“2019-03-17″}

 

Vysoká výroba větrných elektráren má vliv i na ceny elektřiny na německém denním trhu, které se propadají do záporných hodnot. Ceny elektřiny na českém denním trhu prozatím v březnu odolávaly a přestože dosahovaly velmi nízkých hodnot, do záporných hodnot nespadly.

Situace se změnila v neděli, kdy bylo záporné ceny na českém denním trhu dosaženo v celkem 15 obchodních hodinách s minimem -20 EUR/MWh ve 13. obchodní hodině.

Výsledky denního trhu s elektřinou v ČR pro neděli 17. března 2019. Zdroj: OTE
Výsledky denního trhu s elektřinou v ČR pro neděli 17. března 2019. Zdroj: OTE

Situace by se podle zahraničního serveru Montel měla zklidnit v příštím týdnu, kdy by se měl uklidnit silný vítr a poklesnout výroba německých větrných elektráren.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují