Domů
Trh s elektřinou
Zrušení přednostního výkupu pro OZE může stlačit ceny na polském trhu s elektřinou

Zrušení přednostního výkupu pro OZE může stlačit ceny na polském trhu s elektřinou

Úpravy legislativy týkající se podpory obnovitelných zdrojů by měly od nového roku přinést v Polsku změny na trhu s elektrickou energií. Podle obchodníků a analytiků oslovených serverem ICIS by se zejména zrušení povinného výkupu elektrické energie mělo projevit poklesem velkoobchodních cen elektřiny na krátkodobých trzích vzhledem k navýšení konkurence mezi výrobci.

V Polsku se od počátku příštího roku zásadně změní systém podpory pro velké obnovitelné zdroje, kdy zdroje s výkonem přesahujícím 0,5 MW, jež byly zprovozněny do přijetí nové legislativy, tedy do července 2016, přijdou o podporu v podobě povinného výkupu elektřiny.

V Polsku v současné době povinně vykupují elektřinu z obnovitelných zdrojů provozovatelé distribučních soustav. Výkupní cenu pro zdroje s výkonem nad 500 kW pravidelně stanovuje polský energetický regulátor na základě průměrných cen z předchozího čtvrtletí. Od nového roku budou provozovatelé velkých zdrojů nicméně muset prodávat svou výrobu skrz bilaterální smlouvy či na energetické burze.

„Aby vydělali nějaké peníze, budou muset prodávat elektřinu na denním trhu a skrz forwardové kontrakty. To povede ke snížení cen za obnovitelnou elektřinu, protože pouze tak budou schopni konkurovat na trhu. Ve výsledku dojde ke snížení indexu cen elektrické energie (na denním trhu),“ řekl serveru ICIS jeden z analytiků.

Nárůst konkurence na trhu zatlačí na ceny

Přestože dodavatelé budou muset na trhu nakupovat více elektřiny vzhledem k výpadku energie z povinného výkupu, dopad na rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou nebude fakticky žádný. Tlak na snížení cen by měl nicméně přinést nárůst počtu výrobců prodávajících svou elektřinu na trhu.

Polsko podle dat Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje disponovalo ke konci minulého roku zhruba 8 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích. Většinu z tohoto objemu, necelé tři čtvrtiny, tvořily větrné elektrárny, zbytek poté zejména vodní zdroje a elektrárny spalující biomasu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se