Domů
Uhlí
Bloomberg: Evropa nemá dostatek zemního plynu, kontinent se proto vrací k uhlí
Emise uhelných elektráren

Bloomberg: Evropa nemá dostatek zemního plynu, kontinent se proto vrací k uhlí

Uhlí
38 komentářů
15. červen 2021, 19:12
ČTK

V Evropě je takový nedostatek zemního plynu, že kontinent začal znovu spoléhat na uhlí, aby uspokojil poptávku po elektřině. Ta se nyní vrací na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Uvedla to dnes agentura Bloomberg. Evropa je přitom jinak považována za vzor globálního boje proti emisím oxidu uhličitého.

Spotřeba uhlí v Evropě v letošním roce stoupla o deset až 15 procent. Chladnější a delší zima totiž způsobila, že zásobníky s plynem se vyčerpaly, upozornil vedoucí týmu základní analýzy a modelování ve švýcarské obchodní společnosti Axpo Solutions Andy Sommer. Jak se ekonomiky znovu otevírají a lidé se vracejí do kanceláří, země jako Německo, Nizozemsko a Polsko spoléhají na uhlí, aby měly dostatek elektřiny.

Evropa byla dlouho v čele boje za snížení globálního oteplování. Kontinent má největší trh s emisními povolenkami, na němž se vybírají poplatky za znečišťování ovzduší od firem z různých oborů, jako jsou elektrárny, ocelárny či výrobci cementu. Ale i když v letošním roce stouply ceny povolenek na rekord, nízké zásoby plynu způsobily širší návrat ke spalování uhlí, nejšpinavějšího z fosilních paliv.

„Poptávka po elektřině je v Evropě poměrně silná a my jsme zaznamenali, že se zotavila z pandemie,“ řekl Sommer.

„Zásoby plynu jsou nyní tak nízké, že si Evropa nemůže dovolit další produkci elektřiny za pomoci tohoto paliva.“

Návrat uhlí je pro Evropu překážkou před jednáním o změnách klimatu, které se bude konat letos v Glasgow. Ani lídři skupiny největších světových ekonomik G7 se ale na víkendové schůzce v Británii nedokázali domluvit na pevném datu ukončení spalování uhlí.

Evropu na začátku letošního roku zasáhlo mrazivé počasí, což zvýšilo poptávku po teple v době, kdy se zkapalněný zemní plyn vyvážel do Asie. Rusko pak před spuštěním plynovodu Nord Stream 2 do Německa, což se očekává letos, posílalo na kontinent méně plynu přes Ukrajinu. To všechno znamená, že zásoby plynu v Evropě jsou nyní 25 procent pod pětiletým průměrem.

„Všichni si mysleli, že Rusko rezervuje více kapacity přes Ukrajinu, což se ale nijak významně nestalo,“ uvedl vedoucí oddělení zemního plynu a transformace energetiky v poradenské společnosti Energy Aspects Trevor Sikorski.

„Trh je mimořádně napjatý, snaží se dát méně plynu do elektřiny.“

Poptávka po elektřině, která se v době uzavření evropských měst prudce propadla, se teď zotavuje. Spotřeba v zemích, jako je Německo, Španělsko a Česká republika, je nad pětiletým průměrem, upozornila banka Morgan Stanley.

Dodávky plynu jsou napjaté i kvůli údržbě zařízení v Norsku, která snížila dodávky z této skandinávské země. Elektrárny se proto obracejí k uhlí, aby zajistily dostatek proudu. Ceny emisních povolenek jsou sice blízko rekordu, mnoho elektráren se však zajistilo na roky dopředu, což znamená, že spalování uhlí pro ně může být stále ziskové. Producenti s vysoce účinnými novými elektrárnami mohou zvládnout vyrábět elektřinu z uhlí i při vysokých cenách emisí až do roku 2023, odhadl Sommer.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
Jaroslav Novák
15. červen 2021, 23:04

Poptávka po elektřině stoupá a Helmuti odstaví jaderky, kdo nevidí vyvrhele u moci je slepí, a společnost trpí! Energetiku řídí šarlatáni!

Josef
15. červen 2021, 23:20

Nejdříve děláte propagandu ve školách , pak vychováváte generaci zelených voličů a ti pak jako voliči požadují po politicích idiotské cíle. Samozřejmě denní mediální masáž.... Většina voličů jsou ženy ty se zajímají o energetiku asi tak často jako muži o líčení a jejich názory kopírují mediální propagandu, politické strany se bez jejich hlasů neobejdou. Bohužel jim nikdo nevysvětlí že bez levné energie půjde jejich životní úroveň dolů a že OZE jsou u nás nejvíce o pálení dřeva a zemědělského odpadu, takže jde o plundrování lesů a využívání zbytků rostlin na úkor kvality půdy.

blaha.p
16. červen 2021, 08:46

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Josefe, přestaň se rozčilovat a brečet nad úrovní vzdělání, tvoje unikátní teorie z minulého týden, že stromy nepohlcují CO2 vstoupí do dějin diskuzí. Už jsi se podíval jak funguje fotosyntéza, že každá molekula O2 (tj. kyslík, který dýcháš) znamená rozpad CO2 a uložení uhlíku, vím je to trochu složitější pro tvůj mozek, ale pochopí to děti z 5. třídy, tak trochu zaber, papapa
.

Pavel
17. červen 2021, 17:44

Jenže ty cíle se musí plnit a jsou navíc nedostatečné. Stále tu někdo hořekuje nad tím, že transformace energetiky je chaos. Jak jsou ekologové idioti. A zlost si vylévají na Gretě.

Jenže oteplování tu je a je to velký problém. Energetika se musí změnit.

Vy jste šarlatán, vůbec nechápete hloubku problému. A nechápete, že tak zásadní transformace se nedá udělat bez omylů.

Evropa prostě nemá svůj plyn, ale plyn je jednoznačně budoucnost - z hlediska emisí CO2 je to za půl. A zbylá půlka se bude filtrovat...Než vybudujeme nějakou moderní jadernou energetiku, pokud vůbec, je to o plynu. Že nejsou distribuční kanály, to je jasné, dálnice taky nejsou hned.

Lepší žena co volí sexy politika, než muž co nadává u telky jak jsou všichni blbci.

Petr
21. červen 2021, 09:12

Pokud někdo odstavuje v takové situaci funkční jaderné elektrárny, které by před sebou mohli mít i desetiletí provozu, tak bez diskuse blbec je.

Hlavně, že ideologie, že?

Josef
15. červen 2021, 23:40

Jinak tady je vidět jak Rusové tlačí NS2, proste přes Ukrajinu více plynu nepošlou a pokud chtějí Němci zavírat jaderné a uhelné el. pak nemají proti NS2 alternativu mimo nákupu drahého LNG. Ti to samozřejmě vědí a tak tlačí NS2 jak mohou. Jinak jak v současné době si každý může všimnout jak byly Rusové vyřazeni ze stavby JE , pak Vrbětice skončili, žádné závěry vyšetřování co se vlastně stalo , proč přišel druhý výbuch atd. Stejně tak už nás nezajímá Taiwan, když Čína byla vyřazena z tendru a jak padla obchodní dohoda mezi EU a Čínou už nikoho nezajímají nějací Ujgurové.... Je tady vidět, že část politiků a celá naše tajná služba neslouží zájmům naší země, ale USA a většina medií samozřejmě.

energetik II
16. červen 2021, 07:45

TO : Josef

Ano, s naší dezinformační mediální žumpou souhlasím. Naše média dělají ideologii na objednávku našeho režimu. Dám jeden krásný příklad. Milada Horáková vs. Marie Kudeříková. Horáková byla zabita komunisty a tak má dnes v ČR spousty svých ulic, náměstí, pomníků , soch,....atd a stále je medializována. Kudeříková vedla odboj za časů Protektorátu, ovšem za komunistickou stranu a levici. Pomáhala v převádění lidí z Protektorátu, tiskla a šířila ilegální tiskoviny, ...atd. V prosinci 41 byla zatčena Gestapem, bestiálně mučena dlouhé měsíce v kobkách Gestapa , neprozradila jediného spolupracovníka !!!! a na jaře 43 ji dva dny po jejích 22 narozeninách nacisté ve Vratislavi sťali na gilotině. Jsou známé její dopisy na rozloučenou, které psala rodičům před popravou. Naše mladá generace "zmasírovaná naší propagandou" Kudeříkovou absolutně nezná, zná však báječně Horákovou. Tento postup vyhovuje našemu režimu a dělá z lidí blbce. Říká se tomu také "přepisování historie" v zájmu vládnoucí třídy.

Jiří Procházka
16. červen 2021, 08:19

Dobrý den,něco na tom bude,zdá se že p.Horáková je Fučík nové doby.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 09:49

Horáková není tak medializovaná, jak si myslíte. Prostě jen naprosto běžně jednou za čas připomínaná. Nedělá z ní nikdo Fučíka, jak tady píše pan Procházka.

Prostě jen trochu klidu pánové. Zkuste místo toho přijít s řešením energetiky ČR v roce 2030 resp. 2035 a 2040. Předpokládejme, že povolenky dolů nepůjdou a neobjeví se žádný blázen, který by chtěl vystupovat z EU.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 10:08

Btw. Kudeříková má taky svoje ulice, základku i pomníky. Ano není tak známá, protože například s Horákovou udělali komunisté divadelní proces snímaný kamerami. Jinak by se dostala mezi desítky a desítky jiných jmen, popravených komunisty z politických důvodů, jejichž jména neznají ani jejich současníci natož dnešní generace. Třeba Clementis, Kalandra a další.

energetik II
16. červen 2021, 11:41

TO : Kelnar

Bydlím v Plzni na Slovanech asi 200 metrů od Náměstí Milady Horákové. Neznám Náměstí Marie Kudeříkové. Jinak, šest let Protektorátu stálo naši zemi 360 000 mrtvých, následných 40 let socialismu asi 8000 mrtvých, tedy 45 krát méně za 6 krát delší dobu. Jinak, ten socialismus jsme měli z jediného důvodu a to z důvodu vojenské neschopnosti Francie a Anglie. Co kdyby bývaly Hitlera porazily už na jaře 1940 Francie s Anglií , když je přepadl ? Těžko bychom tu pak měli těch 40 let socialismu, pokračovali bychom potom v demokracii První republiky. Ale tato varianta nebyla tehdá na stole. Hitlera museli porazit až sovětští Bolševici , tedy SSSR , takže jsme spadli do jejich zóny vlivu , když už nás osvobodili. Ale už dost politiky, zítra ráno ve 03.22 SELČ startují 3 čínští kosmonauti zabydlet čínskou orbitální stanici . Od zítřka tedy máme v kosmu dvě mezinárodní vesmírné stanice, starou končící ISS a novou čínskou Tianhe. Změna je život !

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 14:06

To energetik II:

Jen z Wiki: V Praze, Brně, Křelově, Svitavách, Veverské Bítýšce, Břeclavi, Ostravě, Znojmě, Trutnově, Benešově a Ústí nad Labem jsou po ní pojmenované ulice.

Jinak teorie co by kdyby, můžeme asi nechat plavat no. A Číňanům tedy gratuluju, mám pocit, že po letech útlumu se někde v režii státu a někde v režii soukromých firem fakt objevování vesmíru zase rozbíhá. Snad se dožijeme té základny obíhající Měsíc.

PetrV
16. červen 2021, 05:37

Uhlí je velmi spolehlivé, levné a ekologické.

Celý greendeal je jen podvod na spotrebitelích.

Už druhý rok se ochlazuje a zesilila sopečná činnost. Bude ochlazení.

Petr
16. červen 2021, 08:58

Lžete. 2020 byl globálně (ne v ČR) druhý nejteplejší od 1850.

berkeleyearth . org/global-temperature-report-for-2020/

PetrV
16. červen 2021, 09:37

Nelzete vy.

Od roku -2000 byly teplejší periody a každá skoncila ochlazenim zpusobeným zvýšenou sopecnou činností. Geofyzikové to předpovídají.

Mají pro to oporu v ledovcovych jadrech gronsko, vostok, usazeniny.

Končí bondův cyklus cca 1450 let.

Pak bochly 3 supervulkany a bylo stěhování narodů.

A velká zima.

Sopečná činnost je největší od roku 1850...

Jem mainsteeam to zamlčuje.

Vinkler
16. červen 2021, 11:34

Ale politikové nehodlají nic řešit dopředu, protože v rozměru volebního období to nenosí body, a opozice účtuje.

Viz KOVID, kdy se o pandemii a přípravě mluvilo mnoho let. A kdy bouchnou sopky (v kterém volebním období) se taky neví. Tak příprava nic panic.

Petr
16. červen 2021, 12:35

Ve skutečnosti je to právě naopak. Politici by se děsně rádi tvářili, že se nic neděje, protože omezování co2 bude bolet.

Petr
16. červen 2021, 12:37

Jestli bouchnou supervulkány nebo ne, se uvidí, zítra, nebo možná za deset tisíc let. Ale to, že i přes vaše tvrzení o ochlazování za poslední dva roky se otepluje, je empirický fakt.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 09:49

V čem je uhlí eko?

JS
16. červen 2021, 11:10

Uhlí je přeci staré dřevo. A rozhodně je ekologičtější pálit staré dřevo než biomasu - vykácíme lesy a zůstanou nám holiny.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 14:07

Ale tak neudržitelné pálení biomasy řešení fakt není. Chce to omezit v maximální možné míře výrobu elektřiny "pálením" něčeho.

Jaroslav
21. červen 2021, 16:17

uhlí je asi tak ekologické jako sledování filmu v garáži v autě se zapnutým motorem

energetik II
16. červen 2021, 07:52

Jedna čerstvá aktualitka. Dnes ráno dosáhla plného výkonu nová obří hydroelektrárna v Číně = WUDONGDE. Má 12 ks Francisových turbín po 850 MW = 10 200 MW celkem. Ročně dodá 39 TWh čisté elektřiny. Blahopřání do Číny k novému úspěchu.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 10:00

Je to super způsob, jak eliminovat uhelné elektrárny, zvlášť když jsou k dispozici dostatečně velké řeky. A pak teda potřebujete silnou komunistickou stranu, aby si mohla v zemi dělat prakticky vše, co potřebuje a lidi neměli na to vliv.

Omega
16. červen 2021, 10:08

Gratulace Číně. Jedna tahle elektrárna by dokázala kompletně pohánět celou ČR.

Jen nevím, kam by se těch 80x Lipen nacpalo.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 10:16

Zatopilo by se údolí mezi Teplicemi, Kadaní a tak. Lidi by se vystěhovali někam třeba na Vysočinu a udělala by se elektrárna. Když se nemusíte starat o dopady stavby na životní prostředí a lidi, tak jde všechno. Ale teda nesmíte mít demokracii.

Vinkler
16. červen 2021, 11:36

Ale nesmysl. Odpar je tak velký, že by to naše řeky v podstatě neutáhly.

Milan Vaněček
16. červen 2021, 11:50

Zase nesmysl: odpar řeší plovoucí fotovoltaické elektrárny.

Zase obrovská symbioza fotovoltaiky a vody, stejně jako je symbiosa fotovoltaiky a větru.

Slunce, vítr a voda, něco energie z bioodpadu, technologický pokrok=symbiosa kterou nic nepřekoná.

Jiří Kelnar
16. červen 2021, 14:08

Ale jo, to je jasný, jenom vysvětluju na příkladu, že Čínský způsob by u nás fakt nefungoval, protože máme demokracii.

energetik II
16. červen 2021, 11:50

TO : Kelnar

Lidé, kteří bohatnou nejrychleji na světě svému režimu ledacos prominou ! V čínských velkoměstech je už vyšší životní úroveň jak průměr ČR a to jsou v podstatě teprve na začátku svého rozvoje. Čínský režim se o své lidi stará právě takto , zajišťuje jim nesmírně rychlé bohatnutí a dává možnost naplnění všech jejich tužeb = cestování, podnikání, nákupy , posílání dětí na Harvard, Oxford i Sorbonnu. A kromě toho jim zajišťuje i stabilitu a bezpečnost.

Petr
16. červen 2021, 12:51

Teda pokud zrovna nejsou Ujgurové, Tibeťané, nebo nějak politicky nepohodlní. Na ty si došlápne režim podporovaný AI, takže si už nekoupí ani lístek na vlak.

Navíc ohrožují i své okolí, třeba výrazně bohatší a na rozdíl od ČLR i svobodný Taiwan.

Jaroslav
21. červen 2021, 16:22

mě jen udivuje, jak si někdo dokáže vysvětlovat symbiózu absolutně nesourodých činitelů.

Miloslav Černý
17. červen 2021, 20:20

Nyní jsou k dispozici vhodné nové typy turbín pro malé spády. Těch možných lokalit pro takové využití bezobslužných agregátů spojených navíc s potřebným zadržením více vody v krajině a s plošným rozšířením včetně rybích přechodů jde do desetitisíce.

T
16. červen 2021, 14:36

Neni to o tom kolik ee se vyrobi,ale s jakym uzitkem se spotrebuje.U nas je to zatim ,,turecke hospodarstvi,,

Jaroslav
21. červen 2021, 16:26

tak to je ale čekat, že se někomu dneska chce šetřit je trochu podivné....škrtat elektomobilitu a rychlonabiječky, které spíše poškozují baterie než normální nabiječka neb nabijecí cykly se okecat nedají, už nikdo nenamítá

Vinkler
16. červen 2021, 16:17

Filosoficky vzato, strana a vláda demokraticky zvolená odpovídá "lidu" 1 volební období a podle toho jedná- perspektivně na málo let.

Vláda jedné strany odpovídá "lidu na věčné časy" a podle toho jedná- někdy s delší perspektivou.

Nehodnotím co je lepší a nic neprotěžuji.

Petr
16. červen 2021, 17:35

Ve skutečnosti Vláda jedné strany neodpovídá lidu vůbec a podle toho se chová. Důležité je jen udržet si pozici v rámci strany.

Ne, že by demokratické vlády byly většinou nějaké hvězdy, ale v případě zachování základních demokratických mechanismů ji lze vyměnit volbami. A to limituje zlo, které dokáže jedna vláda způsobit.

Jaroslav
21. červen 2021, 16:11

teprve teď to bude zajímavý....ono ani ten plyn není ekologie sama...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se