Britská výroba elektřiny se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin

19. červenec 2018, 06:52
DomůUhlíBritská výroba elektřiny se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin

Britské uhelné elektrárny se na výrobě elektřiny podílejí čím dál tím méně, v tomto roce se výroba úplně bez uhlí obešla již ve více než tisíci hodinách. Ještě před 6 lety přitom tvořila výroba z uhlí 40 %, letos se pohybuje na úrovni 6 %. Naopak obnovitelné zdroje energie podíl neustále zvyšují – za první čtvrtletí vyrobily 30 % elektřiny.

Výroba elektřiny z uhlí je ve Velké Británii na ústupu a dle dat MyGridGB se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin, za celý minulý rok to přitom bylo „jen“ 624 hodin a v roce 2016 pouhých 210 hodin. Úbytek produkce je v tomto ohledu jasně zřetelný, a to i přes chladné březnové počasí, které vyhnalo ceny plynu nahoru a „nastartovalo“ britské uhelné elektrárny.

„V roce 2018 si Británie schovala uhlí na dobu, kdy jej potřebovala nejvíce – během březnových nízkých teplot, zbytek roku byl rekordní pro obnovitelné zdroje,“ uvedl Andrew Crossland, energetický expert MyGridGB.

V Británii zůstává v provozuschopném stavu osm uhelných elektráren s instalovaným výkonem zhruba 14 GW (cca 15 % britského instalovaného výkonu), jejichž podíl na výrobě se tento rok pohybuje na úrovni 6 %. Pro srovnání, v roce 2012 britské uhelné elektrárny vyrobily 43,2 % elektřiny.

Poprvé se Velká Británie bez uhlí během celého dne obešla v minulém roce a tento rok rekord prodloužila na dny tři.

„Spojené království vede svět v boji proti změně klimatu a ukazuje, že doba souvislé výroby elektřiny z uhelných elektráren je ukončena čistší a ekologičtější budoucností energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl tiskový mluvčí britského ministerstva pro Podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Výroba z OZE nadále roste

Na rozdíl od výroby uhelných elektráren se daří obnovitelným zdrojům energie. Dle dat za první čtvrtletí činil podíl OZE na výrobě elektřiny 30,1 %. Oproti minulému roku zaznamenaly 53% nárůst větrné elektrárny, a to jak díky novým instalacím, tak díky příznivějším větrným podmínkám.

Slunečné počasí na konci června také přepsalo měsíční rekordní výrobu ze solárních elektráren na 1,94 TWh elektrické energie (od 10. června do 9. července).

„Část nárůstu je způsobena vyšším instalovaným výkonem solárních elektráren, ale většinu tvoří klimatické podmínky – letošní léto je doposud pátým nejslunečnějším,“ řekl Alastair Buckley, expert z University of Sheffield.

Výroba elektřiny ve Velké Británii.