Domů
Uhlí
COP26: Západní státy zadotují uhelný phase-out Jihoafrické republiky částkou 8,5 miliardy dolarů
Zdroj: Unsplash

COP26: Západní státy zadotují uhelný phase-out Jihoafrické republiky částkou 8,5 miliardy dolarů

Klimatická konference COP26 přináší další závazky. Uskupení západních zemí se zavázalo zajistit 8,5 miliardy dolarů rozprostřených do příštích pěti let na podporu dekarbonizace Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika je v oblasti výroby elektřiny z absolutní většiny závislá na uhlí a je šestou nejvíce „uhelně závislou“ zemí na světě v tomto ohledu.

Miliardy pro JAR

Podle zpravodajského portálu S&P Global Platts se západní země zavázaly k částce zhruba 8,5 miliardy dolarů (cca 190 miliard korun), která by v následujících pěti letech měla pomoci v dekarbonizaci Jihoafrické republiky (JAR). Tento závazek je součástí většího úsilí, které přichází spolu s probíhající klimatickou konferencí COP26.

Spojené království, USA, Francie, Německo, Evropská unie a JAR oznámily spolupráci s názvem "Just Energy Transition" (spravedlivý energetický přechod), která by měla snížit emise o 1.5 gigatuny v následujících dvaceti letech.

"Tento závazek obstará významné posílení investic a růstu a zároveň zajistí (státem vlastněné) společnosti Eskom přísun finanční podpory pro transformaci jejích uhelných elektráren, které budou vyřazeny z provozu během příštích patnácti let," sdělil v samostatném prohlášení prezident JAR Cyril Ramaphosa.

Odklon od uhlí

Ceny uhlí v letošním roce vyletěly raketově vzhůru, zhruba o 150%. JAR je z 90 % závislá na výrobě elektřiny právě z uhelných elektráren, nejvyšší podíl v zemích G20. 15 Uhelných elektráren v JAR vyrobilo v loňském roce zhruba 191 TWh elektřiny, a zařadila se tak dle think-tanku Ember, který se zaměřuje na životní prostředí, na šesté místo v celosvětovém žebříčku zemí vyrábějících elektřinu z uhlí.

Politické prohlášení o dvaceti bodech vymezilo rámec, jak využít finance se základním časovým plánem, který dovolí JAR odklon od uhlí. V prohlášení se specificky hovoří o uzavření nebo přetransformování uhelných elektráren, podpoře nízkoemisních zdrojů, zvýšení energetické účinnosti či podpoře průmyslu ve využívání zelených technologií či elektromobilů.

V detailu prohlášení uvedla francouzská ministryně energetiky, že její země přispěje do závazku 1 miliardou dolarů. Dále v samostatném prohlášení oznámilo ministerstvo životního prostředí Německa podporu zelenému vodíku částkou 700 milionů dolarů, která půjde z německého fondu na podporu rozvoje.

Komentáře

(8)

feliz navidad

4. listopad 2021, 08:14

Jihoafrická republika má pro OZE lepší podmínky, než kterákoli země Evropy. Proč už dávno nevyrábějí všechnu elektřinu z OZE? Elektřina z OZE je nejenom čistá, ale především velmi levná a proto se OZE obejdou bez dotací.

Josef

5. listopad 2021, 13:28

JAR byla poměrně vyspělá jenže pak tam vládu převzali černoši. Část bílých emigrovala. V JAR je dnes průměrné IQ obyvatel asi 72, šíří se tam AIDS, protože tito lidé nejsou schopni dodržovat ani základy bezpečného sexu (ve skupině 1-49 mělo v roce 2010 AIDS asi 20% populace.) Peníze jim dávají jen kvůli tomu aby nebyly černochy obviněni z rasismu já bych jim nedal nic ať si tam dělají co chtějí.

Richard Vace

4. listopad 2021, 08:57

Není moc obvyklé, aby zadlužený po uši rozdával peníze. Na takového dlužníka by si věřitelé hned došlápli.

Jan Stehlik

4. listopad 2021, 09:06

To zase bude rozkrádačka :-) Peníze zmizí a jen budou čučet.

Jaroslav Loudil

4. listopad 2021, 10:04

To je opravdu zoufalá činnost. Odkud půjdou ty peníze ? Z daní obyvatel EU ?? Jak se na to může dívat třeba rozvojová Indie, která také asi ze 75 % elektřiny vyrábí z uhlí ?? Není to nefér, do někoho nacpat miliardy a na jiného se vykašlat ? Pokud vím, JAR dnes těží asi 200 tun zlata ročně + většinu světové těžby platiny - diamanty - atd. atd. Není současný stav jenom neschopností jejího vedení ? Proč pomáhat neschopným ??

Jako zajímavost, co zjistila statistická skupina AGEB v Německu :

Tam stoupla letos spotřeba zemního plynu o 8,5 % meziročně, černého uhlí o 20 %, hnědého uhlí o 25 %, celkové emise CO2 o 4 %. Čísla docela k zamyšlení !!

JVr

4. listopad 2021, 15:23

Je to opravdu zvláštní, nicméně EU je "solidární" s ostatními zeměmi víceméně dlouhodobě. EU posílá humanitární pomoc do zemí, kde je hladomor nebo válka, posílá rozvojovou pomoc do zaostalých zemí, kam to dává smysl apod.

$8,5 miliardy je v rozpočtu EU jakési plivnutí, tedy poplatníky EU to nebude příliš bolet a mohou cítit, že tak pomáhají planetě... když se díky této pomoci vypustí o X tun CO2 méně, spíše mě překvapuje, že takovou pomoc nevyžebrali i další země. Řekněme si upřímně, že EU a USA je ten, kdo pálí fosilní paliva nejdelší dobu, a tak v rámci solidarity by ostatním, kteří je pálí kratší dobu, mohla klidně vypomoci s přechodem.

JAR muselo ale slušně plakat, jak to nezvládá, že takovou pomoc vyžebrala. Ekonomicky na tom nemůže být tak špatně a přeci jen jejich podmínky pro slunečníky jsou někde jinde, a tam se to musí ekonomicky vyplácet i vůči těm uhelkám proto si myslím že na to spíše s*ou než, že by pomoc skutečně potřebovali.

Indie, sama přijela s tím, že 50% OZE dosáhnou do 2030 a pomoc k tomu nepotřebují. Zároveň si ale nechali otevřená zádní vrátka pro další COP, protože sdělili, že uhlíkovou neutralitu dají nejdříve v 2070.

Josef

6. listopad 2021, 20:37

Mít dobrý pocit že zachraňujeme planetu.... opravdu tomu věříte ?

Jaroslav Loudil

4. listopad 2021, 10:41

Ještě jedna malá aktualitka. V Číně bylo v říjnu přepraveno železnicí 122 mil. tun uhlí, o 25 % více jak loni. 363 uhelných elektráren přímo zásobených pomocí železnice tak zvýšilo své zásoby uhlí ze 14 dní na 19 dní provozu oproti září. Připravuje se tak bezproblémový provoz uhelek v zimě. Přeprava uhlí po železnici v říjnu dostala přednost před osobní železniční dopravou ,která byla "poněkud seškrtána".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.