Domů
Uhlí
COP26: Západní státy zadotují uhelný phase-out Jihoafrické republiky částkou 8,5 miliardy dolarů
Těžba uhlí, ilustrační foto.
Zdroj: Unsplash

COP26: Západní státy zadotují uhelný phase-out Jihoafrické republiky částkou 8,5 miliardy dolarů

Uhlí
8 komentářů
4. listopad 2021, 06:50
Jan Votruba

Klimatická konference COP26 přináší další závazky. Uskupení západních zemí se zavázalo zajistit 8,5 miliardy dolarů rozprostřených do příštích pěti let na podporu dekarbonizace Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika je v oblasti výroby elektřiny z absolutní většiny závislá na uhlí a je šestou nejvíce „uhelně závislou“ zemí na světě v tomto ohledu.

Miliardy pro JAR

Podle zpravodajského portálu S&P Global Platts se západní země zavázaly k částce zhruba 8,5 miliardy dolarů (cca 190 miliard korun), která by v následujících pěti letech měla pomoci v dekarbonizaci Jihoafrické republiky (JAR). Tento závazek je součástí většího úsilí, které přichází spolu s probíhající klimatickou konferencí COP26.

Spojené království, USA, Francie, Německo, Evropská unie a JAR oznámily spolupráci s názvem "Just Energy Transition" (spravedlivý energetický přechod), která by měla snížit emise o 1.5 gigatuny v následujících dvaceti letech.

"Tento závazek obstará významné posílení investic a růstu a zároveň zajistí (státem vlastněné) společnosti Eskom přísun finanční podpory pro transformaci jejích uhelných elektráren, které budou vyřazeny z provozu během příštích patnácti let," sdělil v samostatném prohlášení prezident JAR Cyril Ramaphosa.

Odklon od uhlí

Ceny uhlí v letošním roce vyletěly raketově vzhůru, zhruba o 150%. JAR je z 90 % závislá na výrobě elektřiny právě z uhelných elektráren, nejvyšší podíl v zemích G20. 15 Uhelných elektráren v JAR vyrobilo v loňském roce zhruba 191 TWh elektřiny, a zařadila se tak dle think-tanku Ember, který se zaměřuje na životní prostředí, na šesté místo v celosvětovém žebříčku zemí vyrábějících elektřinu z uhlí.

Politické prohlášení o dvaceti bodech vymezilo rámec, jak využít finance se základním časovým plánem, který dovolí JAR odklon od uhlí. V prohlášení se specificky hovoří o uzavření nebo přetransformování uhelných elektráren, podpoře nízkoemisních zdrojů, zvýšení energetické účinnosti či podpoře průmyslu ve využívání zelených technologií či elektromobilů.

V detailu prohlášení uvedla francouzská ministryně energetiky, že její země přispěje do závazku 1 miliardou dolarů. Dále v samostatném prohlášení oznámilo ministerstvo životního prostředí Německa podporu zelenému vodíku částkou 700 milionů dolarů, která půjde z německého fondu na podporu rozvoje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
feliz navidad
4. listopad 2021, 08:14

Jihoafrická republika má pro OZE lepší podmínky, než kterákoli země Evropy. Proč už dávno nevyrábějí všechnu elektřinu z OZE? Elektřina z OZE je nejenom čistá, ale především velmi levná a proto se OZE obejdou bez dotací.

Josef
5. listopad 2021, 13:28

JAR byla poměrně vyspělá jenže pak tam vládu převzali černoši. Část bílých emigrovala. V JAR je dnes průměrné IQ obyvatel asi 72, šíří se tam AIDS, protože tito lidé nejsou schopni dodržovat ani základy bezpečného sexu (ve skupině 1-49 mělo v roce 2010 AIDS asi 20% populace.) Peníze jim dávají jen kvůli tomu aby nebyly černochy obviněni z rasismu já bych jim nedal nic ať si tam dělají co chtějí.

Richard Vace
4. listopad 2021, 08:57

Není moc obvyklé, aby zadlužený po uši rozdával peníze. Na takového dlužníka by si věřitelé hned došlápli.

Jan Stehlik
4. listopad 2021, 09:06

To zase bude rozkrádačka :-) Peníze zmizí a jen budou čučet.

Jaroslav Loudil
4. listopad 2021, 10:04

To je opravdu zoufalá činnost. Odkud půjdou ty peníze ? Z daní obyvatel EU ?? Jak se na to může dívat třeba rozvojová Indie, která také asi ze 75 % elektřiny vyrábí z uhlí ?? Není to nefér, do někoho nacpat miliardy a na jiného se vykašlat ? Pokud vím, JAR dnes těží asi 200 tun zlata ročně + většinu světové těžby platiny - diamanty - atd. atd. Není současný stav jenom neschopností jejího vedení ? Proč pomáhat neschopným ??

Jako zajímavost, co zjistila statistická skupina AGEB v Německu :

Tam stoupla letos spotřeba zemního plynu o 8,5 % meziročně, černého uhlí o 20 %, hnědého uhlí o 25 %, celkové emise CO2 o 4 %. Čísla docela k zamyšlení !!

JVr
4. listopad 2021, 15:23

Je to opravdu zvláštní, nicméně EU je "solidární" s ostatními zeměmi víceméně dlouhodobě. EU posílá humanitární pomoc do zemí, kde je hladomor nebo válka, posílá rozvojovou pomoc do zaostalých zemí, kam to dává smysl apod.

$8,5 miliardy je v rozpočtu EU jakési plivnutí, tedy poplatníky EU to nebude příliš bolet a mohou cítit, že tak pomáhají planetě... když se díky této pomoci vypustí o X tun CO2 méně, spíše mě překvapuje, že takovou pomoc nevyžebrali i další země. Řekněme si upřímně, že EU a USA je ten, kdo pálí fosilní paliva nejdelší dobu, a tak v rámci solidarity by ostatním, kteří je pálí kratší dobu, mohla klidně vypomoci s přechodem.

JAR muselo ale slušně plakat, jak to nezvládá, že takovou pomoc vyžebrala. Ekonomicky na tom nemůže být tak špatně a přeci jen jejich podmínky pro slunečníky jsou někde jinde, a tam se to musí ekonomicky vyplácet i vůči těm uhelkám proto si myslím že na to spíše s*ou než, že by pomoc skutečně potřebovali.

Indie, sama přijela s tím, že 50% OZE dosáhnou do 2030 a pomoc k tomu nepotřebují. Zároveň si ale nechali otevřená zádní vrátka pro další COP, protože sdělili, že uhlíkovou neutralitu dají nejdříve v 2070.

Josef
6. listopad 2021, 20:37

Mít dobrý pocit že zachraňujeme planetu.... opravdu tomu věříte ?

Jaroslav Loudil
4. listopad 2021, 10:41

Ještě jedna malá aktualitka. V Číně bylo v říjnu přepraveno železnicí 122 mil. tun uhlí, o 25 % více jak loni. 363 uhelných elektráren přímo zásobených pomocí železnice tak zvýšilo své zásoby uhlí ze 14 dní na 19 dní provozu oproti září. Připravuje se tak bezproblémový provoz uhelek v zimě. Přeprava uhlí po železnici v říjnu dostala přednost před osobní železniční dopravou ,která byla "poněkud seškrtána".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se