Domů
Uhlí
Ekologické organizace podaly žalobu proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Ekologické organizace podaly žalobu proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice

Uhlí
6 komentářů
25. leden 2022, 13:44
ČTK

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a místní spolek Zelená pro Pardubicko podaly žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí o udělení výjimky z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Chvaletice na Pardubicku. Umožňuje elektrárně po dobu šesti let vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku. Ekologické organizace považují rozhodnutí za nezákonné, uvedly v tiskové zprávě. Bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Elektrárna považuje jednání ekologů za absurdní.

Podle žalobců jde o porušení zákona o integrované prevenci, podle kterého nesmí nastat udělením výjimky závažné znečištění životního prostředí. Součástí správní žaloby je proto také návrh na odkladný účinek, který by během soudního řízení zakázal elektrárně překračovat limit pro rtuť a oxidy dusíku, a zabránil tak podle ekologických organizací později nenapravitelným škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Ty mohou podle odborného posudku, který si organizace nechaly zpracovat, dosáhnout ve finančním vyjádření až 1,9 miliardy korun. Pokud soud odkladný účinek žaloby schválí, výjimka pozbude právní moci až do konečného rozhodnutí soudu.

Podle elektrárny je jednání ekologů absurdní. „Jsme uprostřed energetické krize, soláry a větrníky skoro nevyrábějí, české uhelné elektrárny včetně Chvaletic jedou téměř nepřetržitě naplno a podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo Česko vloni nejčistší ovzduší za posledních deset let. Za této situace ekoaktivisté napadají žalobou emisní výjimku, kterou úřady řešily rekordní tři roky a o níž se napsaly stovky stran odborných posudků,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK mluvčí elektrárny Petr Dušek.

Ekologické organizace uvedly, že ministerstvo životního prostředí by mělo buď jako žalovaný orgán vyhovět žalobě a rozhodnutí zrušit, případně může výjimku zrušit nebo změnit v přezkumném řízení ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). „Žaloby nemíří proti ní, ale ministryně je jediná, která může předchozí selhání státu napravit. Koneckonců omezení emisních výjimek ukládá i programové prohlášení vlády. Teď je okamžik, kdy jej může naplnit,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh. Ministerstvo výjimku pro elektrárnu Chvaletice vydanou krajskými úřady dvakrát zrušilo. Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka ji potvrdilo až ve chvíli, kdy provozovatel navrhl, že sníží výrobu, a tím sníží i množství vypouštěných škodlivin. „Rozhodnutí o výjimce ale neobsahuje žádný právní nástroj, který by ho ke snížení výroby skutečně donutil,“ uvedl Hrábek.

Elektrárna Chvaletice
Ilustrační foto

Podle ekologů není nebezpečí, že by odstavení elektrárny ohrozilo zásobování země elektřinou. Její výroba je výrazně nižší než vývoz přebytků elektřiny, uvedli.

Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Turby
25. leden 2022, 18:04

Asi by se tyhle akce daly vyhodnotit jako soft-terorismus. V konecnem dusledku pusobi horsi skody jak hard-terorismus.

maly jarda
26. leden 2022, 02:51

Jak Hnutí Duha tak Greenpeace jsou placené z USA aby co nejvíce poškozovaly evropskou energetiku a ekonomiku jakžto konkurenci USA. A samozřejmě placený přítel americké ambasády Koudelka se tváří že to nevidí.

energetik
26. leden 2022, 17:02

Nejen z USA ale i z ČEZka, také jim přispívám a k tomu i na Děti Země.

energetik
26. leden 2022, 06:30

Tak snad se to podaří napravit a Chvaletice už konečně budou méně škodit a ekologické organizace tak zachrání další životy a jejich zdraví. Je super že se ještě někdo postaví za občany a bojuje za ně.

Už žádné další výjimky a dotace pro uhlobarony a atomteroristy.

Turby
26. leden 2022, 08:07

toto je dezinformace

Martin P
26. leden 2022, 13:09

Ty Chvaletice jsou zajímavá lokalita. Kousek přes Labe se měl za socíku stavět JE Tetov, v hlušině je u elektrárny tolik manganu, že bude nejspíš znovu využita pro výrobu baterií a pokud bych měl brát za bernou minci vyjádření Petra Závodského, tak se možná v lokalitě namísto Tetova jednou postaví soubor malých jaderných zdrojů, protože je zde zajištěno jak chlazení, tak dostatečné kapacity pro vyvedení výkonu do přenosové sítě . Asi bude záležet na situaci s rozvojem OZE , a s jistým výhledem, že elektroenergetika bude elektrickou energií se všemi ztrátami nahrazovat veškerý energetický ekvivalent fosilních paliv , které dnes jdou do dopravy, teplárenství a do průmyslu (v chemickém z velké části).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se